აკადემიური ჟესტური ენის განვითარება
პირველად საქართველოში, ყრუ პირთა პროფესიული განათლება ჟესტური ენის თარჯიმნის დახმარებით,  ჟესტურ ენაზე მიმდინარეობს. დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში აკადემიური ჟესტური ენის განვითარებისათვის განხორციელებული სამუშაოები სპეციალისტებმა  შეაჯამეს, აქვე გაიმართა  ვებგვერდის SignWiki-ის პრეზენტია. ვებგვერდი განკუთვნილია ყრუ პირთათვის, მათი მშობლებისთვის, ჟესტური ენის პედაგოგებისა და თარჯიმნებისთვის. შეხვედრა, რომელსაც  პედაგოგები, ჟესტური ენის თარჯიმნები, ყრუ ადამიანები და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ მინისტრმა თამარ სანიკიძემ გახსნა.
2013 წლიდან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ნორვეგიის განათლებისა და კვლევის სამინისტროს მხარდაჭერით ახორციელებს პროექტს „ინკლუზიური განათლების დანერგვა საქართველოს პროფესიული განათლებისა და გადამზადების სისტემაში“. აღნიშნული ინიციატივის მიზანია პროფესიული განათლების ხელმისაწვდომობის გაზრდა სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების/შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის და  სასწავლო პროცესის მათი ინდივიდუალური შესაძლებლობების, ინტერესებისა და საჭიროებების შესაბამისად წარმართვა.
სამინისტროსათვის პრიორიტეტულია სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირების სასწავლო პროცესის ხარისხის უზრუნველყოფა. თითოეული სტუდენტისათვის სასწავლო პროცესის ხელშეწყობა მისი საჭიროების შესაბამისად მიმდინარეობს. პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში აქტიურად არიან ჩართულნი ყრუ პირები,  რომელთათვისაც პროფესიული განათლება ჟესტური ენის თარჯიმნის ჩართულობით,  ჟესტურ ენაზე მიმდინარეობს. ყრუ სტუდენტებისათვის იდნიდვიდუალური საჭიროებების გათვალიწინებით არის ორგანიზებული პროფესიული ტესტირების პროცესი შედეგად კი, 2013 წლიდან დღემდე 53 ყრუ პირმა მიიღო პროფესიული განათლება.
2013 წლიდან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ ნორვეგიის განათლებისა და კვლევის სამინისტროს მხარდაჭერით,  საფუძველი ჩაუყარა პროფესიული განათლების მიმართულებით  აკადემიური ჟესტური ენის განვითარებას ვინაიდან, ძალიან მწირია ჟესტები, რომელიც საშუალებას იძლევა პროფესიული განათლების მიწოდების პროცესში სრულყოფილად იქნეს მასალა თარგმნილი.  2013 წლიდან დღემდე განხორციელდა :
• პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების სწავლებასთან დაკავშირებული ქართული ჟესტების იდენტიფიცირება, რეგისტრირება და პოტენციურ მომხმარებელთა შორის გავრცელება 15 სხვადასხვა პროფესიასთან მიმართებაში
• აღსანიშნავია, რომ ქართული ჟესტების ბანკის შემუშავების პროცესში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ 75 ყრუ პირი დაასაქმა საქართველოს ყრუთა კავშირთან აქტიური თანამშროლობით
• ჟესტების შეგროვების, რეგისტრირების, ბაზაში ასახვისა და გავრცელებისათვის ნორვეგიელი მხარის მხარდაჭერით შეიქმნა ქართული ჟესტების რეგისტრაციის ელექტრონული პროგრამა - SignWiki-ის ანალოგი და ქართულ მხარეს გადმოეცა აღნიშნულ ვებგვერდზე წვდომის უფლება.
6 თვის განმავლობაში ვებგვერდზე მოხდა ჟესტური ენით მოსარგებლე ყრუ პირების მიერ შეგროვებული და ვიდეო ფირზე აღბეჭდილი 2748 ჟესტის განთავსება  განსაზღვრული თხუთმეტი პროფესიული პროგრამისთვის. სამუშაო ჯგუფების მიმდინარეობის პარალელურად, პოტენციურ მომხმარებელთა შორის SignWiki-ის გავრცელების მიზნით, მიმდინარეობდა საინფორმაციო შეხვედრები სხვადასხვა სამიზნე ჯგუფებთან.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინიტრო გეგმავს შექმნილი ვებგვერდი დატვირთოს  სხვადასხვა საგანმანთლებლო რესურსებით ყრუ პირებისათვის. დაიწყება ასევე  სკოლის საგნებისათვის საჭირო ჟესტების შეგროვება და ატვირთვა, რათა სწავლების ადრეული ფაზიდანვე ყრუ მოსწავლეებისათვის ინფომრაცია იყოს სათანადოდ ხელმისაწვდომი.

Academic sign language
First time in Georgia, vocational education for deaf people is provided on sign language with the sign language translator. Today, in the Ministry of Education and Science of Georgia, the specialists have summed up the works conducted for the development of academic sign language. At the same time, there was a presentation of the website SignWiki. The website is designed for deaf people, their parents, sign language teachers and translators. The Minister Tamar Sanikidze opened the meeting which was attended by teachers, sign language translators, deaf people and representatives of NGOs.
Since 2013, the Ministry of Education and Science of Georgia, by the support of the Ministry of Education and Research of Norway, has been implementing a project called “Establishing inclusive education in Georgian vocational education and training system”. The aim of this initiative is to increase accessibility of vocational education for the persons with special educational requirements and limited abilities and to provide learning process in compliance for their individual abilities, interests and requirements.
It is a priority for the ministry to ensure quality of the learning process for the persons with special educational needs. Promotion of learning process is conducted in accordance with the individual needs of each student. Deaf persons are actively involved in the vocational educational facilities. Vocational education is being taught for them on the sign language with the help of sign translators. Vocational examination process is specially organized by taking into consideration the individual needs of deaf students. As a result 53 deaf people have received vocational education since 2013.
Since 2013, the Ministry of Education and Science of Georgia, by the support of the Ministry of Education and Research of Norway laid the foundation for the development of academic sign language in vocational education, because there are few signs that can provide full translation in the process of vocational education. Since 2013:
• Georgian signs  regarding vocational education programs have been identified, registered and spread for the potential users in 15 different professions.
• It is notable that while developing Georgian bank of signs, the Ministry of Education and Science employed 75 deaf persons with the active co-operation of deaf persons union.
• By the support of the Norway, in order to gather, register, record and spread the signs, the Georgian electronic program of signs’ registration has been created – it is similar to SignWiki. Georgian  was granted to the access to this website.
In 6 months there were 2748 signs uploaded on the website, which were gathered and video taped by the deaf people for the determined 15 professions. Simultaneously with the working groups, in order to spread SignWiki for potential users, the informational meetings with the target groups were conducted,
The Ministry of Education and Science plans to fill the website with various educational resources for deaf people. They will also start to gather and post signs required for school subjects, so the information will be available for deaf students from the earlier stage.