თანამშრომლობა ახალი პროექტის დანერგვის პროცესში
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი გიორგი მაჩაბელი პარტნიორი საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდნენ და მათთან ერთად მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის დანერგვის პროცესში თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს.
შეხვედრის ერთ-ერთი მთავარი თემა იყო ახალი სქემის კრედიტქულების დაგროვების სისტემა და პარტნიორი ორგანიზაციების მიერ, განხორციელებული პროფესიული გადამზადების პროგრამების და კვალიფიკაციის ამაღლების აქტივობების, სქემაში აღიარების საკითხი (შენიშვნა: საქართველოს მთავრობის მიერ 2015 წლის თებერვალში დამტკიცებული სქემის თანახმად, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი სქემის ამოქმედების შემდეგ, ყოველწლიურად გამოსცემს სამართლებრივ აქტს, სადაც განისაზღვრება ის პროექტები, რომელში მონაწილეობითაც მასწავლებლებს კრედიტქულების დაგროვება შეუძლიათ).
მინისტრის მოადგილის, ლია გიგაურის განცხადებით, მნიშვნელოვანია, ინფორმაციის გაცვლისა და ურთიერთთანამშრომლობის გზით მოხდეს საერთო მიზნების შეჯერება და სქემის იმპლემენტაციის პროცესში მხარეების მაქსიმალური ჩართულობა. ეს გაამარტივებს მასწავლებლისთვის კრედიტქულების დაგროვების პროცესს მრავალფეროვანი აქტივობებით და პარტნიორ ორგანიზაციებს მისცემს შესაძლებლობას უფრო მეტად განვითარდნენ მასწავლებლის პროფესული განვითარების ბაზარზე.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორის, გიორგი მაჩაბელის თქმით, ამჟამად მუშა პროცესი მიმდინარეობს და შეხვედრები კონკრეტულ შედეგს მოიტანს, რაც აისახება მასწავლებლის პროფესიული განვითარების ერთიანი სისტემის შექმნაში.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი მოცემულ ფორმატში შეხვედრებს პროფესიული განვითარების აქტივობების განმახორციელებელ სხვა კერძო და სახელმწიფო ორგანიზაციებთანაც გეგმავს, რათა მასწავლებლებს ჰქონდეთ შესაძლებლობა მიიღონ უფრო მრავალფეროვანი პროფესიული განვითარების ხელშემწყობი სერვისები.

Cooperation with Science Partner International Organizations
Lia Gigauri-Deputy Minister, Ministry of Education and Science, Giorgi Machabeli-Director and Irine  Abuladze-Deputy Director, National Center for Teacher Professional Development held a meeting with partner international organizations. The issues of collaborative perspectives in the process of “Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme” implementation was raised at the meeting.
One of the vital items on meeting agenda was credits accumulation  and  professional development program and qualification  advancement activities (carried out by international organizations) recognition  within “Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme” (notice: according to “Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme” document (certified by the Georgian Government in February, 2015) , Minister  of Education and Science annually issues a legislative act upon the “Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme”  enactment. The legislative act defines the list of projects, which entitles teachers accumulation of certain amount of credits).
According to the Deputy Minister, Lia Gagauri’s statement, it’s vital to achieve common set goals and maximal engagement of stakeholders in “Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme” implementation process through information exchange and collaboration. This way credit accumulation by teachers will be facilitated through diverse activities and will enable the partner organizations to further develop at teacher professional development market.
As Giorgi Machabeli TPDC Director declared, the workshops are held on constant basis and development of unified teacher professional development system is envisioned.
National Center for Teacher Professional Development is planning meetings with other state or international organizations offering professional development programs with the aim of providing more effective and diverse professional development services to teachers.