საქართველოს გუნდი WorldSkills–ის 43-ე საერთაშორისო შეჯიბრებაზე
კონკურსის - WorldSkills Georgia გამარჯვებული, საქართველოს პროფესიული კოლეჯების სტუდენტები, მიმდინარე წლის აგვისტოში, ბრაზილიაში დაგეგმილ პროფესიული უნარების საერთაშორისო კონკურსში მიიღებენ მონაწიულეობას. სან-პაულოში გამგზავრებამდე, საქართველოს გუნდის ბოლო, გასამხნევებელი შეხვედრა გაიმართა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრთან თამარ სანიკიძესთან. მინისტრმა შეხვედრაზე პროფესიული განათლების ხარისხის გაუმჯობესებისა და საერთაშორისო სტანდარტებთან დაახლოების მნიშვნელობაზე ისაუბრა და მაღალი რანგის საერთაშორისო კონკურსში ქართულ გუნდს წარმატებები უსურვა.
WorldSkills Georgia მასშტაბური პროექტია, რომლის ფარგლებშიც ყოველწლიურად პროფესიულ უნარებში კონკურსები იმართება, რაც პროფესიებში მსოფლიო დონის სტანდარტების დამკვიდრებას და წარმატებული ახალგაზრდების გამოვლენას ემსახურება. პროექტი 2012 წელს დაიწყო და მას სამინისტროს განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) ტექნიკური მხარდაჭერითა და კერძო სექტორის აქტიური ჩართულობით ახორციელებს.
2014 წლის დეკემბერში თბილისში ჩატარდა WorldSkills Georgia -ს რიგით მეორე ეროვნული შეჯიბრება ექვს პროფესიაში - შედუღება, ვებ-დიზაინი, სამზარეულო საქმე, სარესტორნო სერვისი, ფლორისტიკა და საპარიკმახერო საქმე. სწორდ ამ შეჯიბრებაში გამარჯვებული ექვსი ახალგაზრდა (თითოეულ პროფესიაში, სამი საპრიზო კატეგორიიდან პირველ ადგილზე გასულები) იღებს მონაწილეობას WorldSkills–ის რიგით 43-ე საერთაშორისო შეჯიბრებაში, რომელიც 2015 წლის 11-16 აგვისტოს, ქალაქ სან-პაულოში გაიმართება.
Worldskilsის ფრგლებში წელს პირველად ტარდება სამთავრობო შეხვედრა, რომელსაც 64 ქვეყნის მაღალი დონის თანამდებობის პირები დაესწრებიან. შეხვედრის მიზანია პროფესიული განათლების განვითარების საკითხებზე მსჯელობა და თანამშრომლობაე შეთანხმება. დაგეგმილია საერთაშორისო ბიზნესების წარმომადგენლებთან შეხვედრებიც. საქ. განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს წარმომადგენლობას ა შეხვედრაზე GIZ-თან ერთად უზრუნველყოფს გაეროს განვითარების პროგრამა და ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი საქართველოში, რომლებიც აქტიურად არიან ჩართულები პროფესიული განათლების საკითხებში.
WorldSkills-ის რიგით 42-ე საერთაშორისო შეჯიბრებაში, რომელიც 2013 წლის ივლისში ქალაქ ლაიფციგში გაიმართა. ქართველი მონაწილე საუკეთესოთა ათეულში მოხვდა და დაჯილდოვდა წარმატების მედლით - MEDALION OF EXCELLENCE. იგი ასევე დაჯილდოვდა მედლით - BEST OF NATION.

Georgian team in the World Skills’ №43 international competition
Competition - WorldSkills Georgia winner students of professional colleges, will participate in Brazil, in the International Vocational Skills Competition in August. Before leaving for Sao Paulo, the last encouragement meeting was held with the Minister of Education and Science Tamar Sanikidze. She talked about the improvement of the quality of vocational education and the importance of the convergence of international standards and she wished to the team success in a High-level international competition. World Skills Georgia is a scale project, under which the professional skills competitions are held every year, which serves to settle the world-class standards in the professions and to identify successful young people. The project started in 2012 and it the National Education Development Center of the Ministry by Cooperation with the German International Society (GIZ) with technical support and active involvement of the private sector.
World Skills Georgia was held in Tbilisi in December 2014 as a second national competition in six professions. Welding, web-design, kitchen work, restaurant service, floristic and hear cutting. During these competitions, six young winner (each profession, the first place winners in three categories in) takes part in 43rd international competition World Skills, which on August 11-16, 2015, will be held San Paulo in Brazil. In the frame of World Skills for the first time the government will hold a meeting attended by the officials from 64 countries. The meeting aims to discuss the issues and to develop vocational education cooperation agreement. It is scheduled meeting with representatives of the international businesses.  Representative of the Ministry of Education and Science of Georgia, together with United Nations Development programme they are actively involved in the process of developing Vocational Education and. World Skills’ 42th international competition, which was held in July 2013 in Leipzig Georgian participant was among the top ten contestants and was awarded a medal - MEDALION OF EXCELLENCE. He was also awarded a medal - BEST OF NATION.