„ბრალდებული და მსჯავრდებული პირებისათვის განათლების მიღების ხელმისაწვდომობის“ პროგრამა
ეროვნული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებული საგნების სწავლების და განათლების უწყვეტობის უზრუნველყოფის გზით პენიტენციურ დაწესებულებებში მყოფი ბრალდებული/მსჯავრდებული მოსწავლეების საზოგადოებაში რეინტეგრაციის ხელშეწყობა, შესაბამისი სასწავლო გარემოს შექმნა და არასრულწლოვან ბრალდებულთა/მსჯავრდებულთა ზოგადი განათლების ხელმისაწვდომობა.
აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში ხორციელდება 2 ქვეპროგრამა:
1. „არასრულწლოვანთა სარეაბილიტაციო და ქალთა პატიმრობის ნახევრად ღია და დახურული ტიპის თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებში არასრულწლოვანთა ზოგადი განათლების უზრუნველყოფის ქვეპროგრამა“
2. „ქ. თბილისის N8 და ქ. ქუთაისის N2 პატიმრობისა და დახურული ტიპის თავისუფლების აღკვეთის  დაწესებულებებში არასრულწლოვანთა ზოგადი განათლების უზრუნველყოფის ქვეპროგრამა“
აღწერა
საქართველოს კონსტიტუციისა და ,,ზოგადი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად სახელმწიფო ვალდებულია უზრუნველყოს ზოგადი განათლების გამჭვირვალობა და თანაბარი ხელმისაწვდომობა ყველასათვის მთელი სიცოცხლის განმავლობაში. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო უზრუნველყოფს   ბრალდებული და მსჯავრდებული მოსწავლეებისათვის ზოგადი განათლების მიღების ხელმისაწვდომობას, რაც თავის მხრივ მნიშვნელოვანია მათი პიროვნული და აკადემიური განვითარებისათვის.
სასწავლო პროცესი მიმდინარეობს N11 არასრულწლოვანთა სარეაბილიტაციო, ქ. თბილისის N8 და ქ. ქუთაისის N2 პატიმრობისა და დახურული ტიპის თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებებში მყოფი არასრულწლოვანი ბრალდებული/მსჯავრდებული პირებისათვის. (N5 ქალთა პატიმრობის ნახევრად ღია და დახურული ტიპის თავისუფლების აღკვეთის  დაწესებულებაში სასწავლო პროცესი განახლდება ბენეფიციარის არსებობის შემთხვევაში).
N11 არასრულწლოვანთა სარეაბილიტაციო დაწესებულებაში სწავლებას ახორციელებენ პედაგოგები, რომელთაც ხელშეკრულება გაფორმებული აქვთ სსიპ ქალაქ თბილისის N123 საჯარო სკოლასთან, ხოლო ქ. ქუთაისის N2 პატიმრობისა და დახურული ტიპის თავისუფლების აღკვეთისა და ქ. თბილისის N8 პატიმრობისა და დახურული ტიპის თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებებში სწავლებას ახორციელებენ კონკურსის წესით აყვანილი 8 (რვა) პედაგოგი (4 პედაგოგი თბილისის N8 დაწესებლებაში, ხოლო 4 პედაგოგი ქუთაისის N2 დაწესებულებაში), რომელთაც ხელშეკრულება გაფორმებული აქვთ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან.
პენიტენციურ დაწესებულებებში მყოფ არასრულწლოვან პირებს შესაძლებლობა ეძლევათ სპეციფიურ გარემოში შეისწავლონ ეროვნული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებული საგნები, გარდა ამისა, ბრალდებული/მსჯავრდებული მოსწავლეებისთვის უზრუნველყოფილია ექსტერნატის, ასევე სკოლის გამოსაშვებ და ერთიან ეროვნულ გამოცდებში მონაწილეობა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ბრძანებით შექმნილი სამეთვალყურეო საბჭო, რომელიც საქართველოს განათლებისა და მედნიერების სამინისტროსა და სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს წარმომადგენლების გარდა დაკომპექტებულია სახალხო დამცველისა და არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლებით, საგაკვეთილო პროცესის შემოწმების მიზნით, ახორციელებს მონიტორინგს N11 არასრულწლოვანთა სარეაბილიტაციო, ქ. თბილისის N8 და ქ. ქუთაისის N2 პატიმრობისა და დახურული ტიპის თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებებში.

Availability of Education for the Accused and Convicted Persons Programme
To facilitate a full reintegration of the accused / convicted juvenile students through a steady provision of continuous education, as established in the Georgian National Curriculum and creating an appropriate learning environment.
Within the program framework, there are two sub-programs implemented:
1. "Sub-program of providing General Education to semi-open and closed type of women’s and juvenile penitentiary prisons”
2. “Sub-program of providing General Education to the Kutaisi №2 and Tbilisi №8 Juvenile penitentiary prisons”.
Overview
In accordance with the Georgian Constitution and the Law on General Education, the State is obliged to ensure transparency and equal access to general education for all Georgian citizens throughout their life. Provision of the right to education of convicted students is vitally important in their petitionary establishment as it ensures their personal and academic development.
The educational process is currently in-progress in Tbilisi №8 and Kutaisi №2 semi-open or closed penitentiary facilities for the accused/convicted Juveniles. (In the semi-open and closed type of deprivation facility for women's detention, the educational process will be renewed if the beneficiary is present).
Teachers, who have signed a contract with LEPL Tbilisi №123 Public school, will carry out the education process at №11 Juvenile rehabilitation establishment. Whereas eight teachers who are assigned to carry out the education process at Tbilisi №8 and Kutaisi №2 semi-open or closed penitentiary facilities for the accused/convicted juveniles have been signed with the Ministry of Education and Science of Georgia.
Juvenile convicts in penitentiary establishments have the opportunity to study the subjects as provided in the national curriculum in a specific environment, in conjunction with enabling them to participate in the graduation ceremony and national admittance examinations.
A supervisory council is created by the order of the Ministry of Education and Science of Georgia, which is composed by the representatives of both Ministry of Education and Science of Georgia, and the Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia. Additionally the council consists of various representatives from the Non-governmental organizations and the office of the Public defender who oversee and carefully monitor the educational process.
The Ministry of Education and Science of Georgia has been cooperating with the Ministry of Penitentiary and Probation for vocational training of convicts for four years. In 2014, Ministry of Education and Science of Georgia and Ministry of Penitentiary and Probation signed a memorandum of mutual cooperation. Approximately 2582 convicts throughout the country (during the four years of the short-term vocational program) have underwent more than 41 various vocational programs.