ახმეტის რაიონში განახლებული სასწავლო კორპუსი ამოქმედდება
ახმეტის რაიონის სოფელ ქვემო ალვანში კაჭრეთის პროფესიულ კოლეჯ „აისი“-ს ფილიალის სრული რეაბილიტაცია მიმდინარეობს. მორიგი თანამედროვე სტანდარტების პროფესიული სასწავლო დაწესებულება განახლებული ინფრასტრუქტურით გააგრძელებს ფუნქციონირებას. კოლეჯში მიმდინარე სარეაბილიტაციო სამუშაოებს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ნატრიაშვილი გაეცნო.
პროფესიულ სასწავლებელს „აისი“ ალვანის ფილიალი 2007 წელს გადაეცა, მაგრამ სარეაბილიტაციო სამუშაოები აქამდე არ განხორციელებულა. შესაბამისად, შენობა სრულ რეაბილიტაციას საჭიროებდა. თანამედროვე სტანდარტების სასწავლო კორპუსში განახლდება სასწავლო და საოფისე ინვენტარი, აღიჭურვება თანამედროვე კომპიუტერული ტექნიკით, სასწავლებელი უზრუნველოფილი იქნება თანამედროვე გათბობისა და კონდიცირების სისტემით. სასწავლებელი ადაპტირებული იქნება სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე სტუდენტებისთვის.
პროგრამები, რომელიც ალვანის ფილიალში ხორციელდება სრულადაა მორგებული რაიონის საჭიროებებს. კოლეჯში ძირითადად ტურიზმის, რეწვის, ხელოვნების მიმართულების პროგრამები მოქმედებს, ასევე არის პროგრამები, რომელიც რეგიონში მეწარმეობის განვითარებას უწყობს ხელს. რეგიონისთვის განსაკუთრებით მოთხოვნადია დეკორატიული ქსოვილების, თექის დამუშავების სპეციალისტები. არსებული მიმართულებები ახალი სასწავლო ბაზის პირობებში, კიდევ უფრო დაიხვეწება და განვითარდება.
შენობის მეორე სართული სასტუმროს დაეთმობა, სადაც სტუდენტები საწარმოო პრაქტიკას გაივლიან, აქ წარმატებით განხორციელდება მოდულური პროგრამები და ძირითადად სასწავლო დატვირთვა ექნება. აქვე იცხოვრებენ მეზობელი სოფლებიდან ჩამოსული და სოციალურად დაუცველი სტუდენტებიც.

Renewed educational building will start functioning in Akhmeta Municipality
Kachreti Vocational College "Aisi" branch located in Akhmeta Municipality village Kvemo Alvani, complete rehabilitation is being carried out.  Very soon, another modern standards vocational institution with renewed infrastructure will continue functioning. First Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Ketevan Natriashvili got acquainted with the current rehabilitation works.
Alvani branch was given to vocational institution ‘Aisi’ in 2007, but rehabilitation works has not been carried out until now. Accordingly, the building required complete reconstruction. Modern standards studying blocks will be provided with new educational and office inventory, will be equipped with modern computer technologies, the institution will be ensured with modern heating and air-conditioning systems. The college will be adapted to special needs students.
Programs which are implemented in Alvani branch, completely fit the municipality needs. The college mainly operates tourism, handicrafts, art programs, as well as programs that promote entrepreneurship development in the region.
Second floor of the building will be dedicated to the hotel, where the students will do practices. The hotel will be dormitory as well where the socially vulnerable students as well as the students from neighboring villages will be accommodated.