თსუ-ს მაგისტრატურის კურსდამთავრებულთა გამოშვება
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში მაგისტრატურის კურსდამთავრებულთა გამოშვების საზეიმო ღონისძიება გაიმართა. მაგისტრის წოდების მინიჭება კურსდამთავრებულებს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა, საქართველოს თავდაცვის მინისტრმა თინათინ ხიდაშელმა, თსუ-ს რექტორმა, აკადემიკოსმა ვლადიმერ პაპავამ და აკადემიური წრეების წარმომადგენლებმა მიულოცეს.
„განსაკუთრებული განწყობა მაკავშირებს ამ უნივერსიტეტთან, რადგან მეც ამ უნივერსიტეტის კურსდამთავრებული ვარ. მაგისტრატურის დამთავრების შემდეგ ადამიანის ცხოვრებაში ახალი ეტაპი იწყება. მაგისტრები არიან მზად, აქვთ შესაბამისი ცოდნა, რომ ჩაერთონ ქვეყნის აღმშენებლობის, განვითარების პროცესში,“- განაცხადა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა.
თსუ-ს რექტორის ვლადიმერ პაპავას განცხადებით, „ადამიანის ცხოვრებაში მნიშვნელოვანია ყოველი საფეხური. მაგისტრატურა უმაღლესი განათლების საკმაოდ მნიშვნელოვანი საფეხურია. ჩვენ ვამაყობთ ჩვენი მაგისტრებით. დარწმუნებული ვარ, ჩვენი მაგისტრები იქნებიან ჩვენი ქვეყნის სერიოზული საკადრო პოტენციალი. ისინი აქტიურად ჩაერევიან ჩვენი სახელმწიფოს მშენებლობის სხვადასხვა სფეროში.“
საზეიმო ღონისძიების შემდეგ მუსიკალურმა ბენდმა „Goofyland“ კონცერტი გამართა და მაგისტრატურის კურსდამთავრებულებისთვის ქართული და უცხოური ჰიტების ვარიაციები შეასრულა.
თსუ-ში 90 საგანმანათლებლო სამაგისტრო პროგრამა მოქმედებს. 2015 წელს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მაგისტრატურა 800-მდე სტუდენტმა დაამთავრა.

“I have a special attitude towards this university because I am an alumnus of this university. A new stage begins in a person’s life after completion of postgraduate studies. Postgraduate students are ready, they have relevant knowledge to get involved in the process of development of our country’’-said Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Ketevan Natriashvili.
TSU rector Vladimer Papava said: “Each step is important in human life. Master’s degree program is a very important stage of higher education. We are proud of our postgraduate students. I am sure that they will become a serious potential for our country and actively take part  in various fields of state-building.”
At the end of the event, music band ‘Goofyland’ held a concert for MA graduates and performed variations of Georgian and foreign hits.
90 master’s degree programs are carried out at TSU. In 2015, about 800 students completed their master’s degrees at the Tbilisi State University.