„პროფესიული განათლება ეკონომიკის განვითარებისთვის“ საგრანტო კონკურსი მიმდინარეობს
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდმა - საქართველომ პროფესიული განათლების განვითარების საგრანტო კონკურსის საკონსულტაციო შეხვედრა გამართა. ღონისძიებას პროფესიული კოლეჯების წარმომადგენლები და საგრანტო პროგრამის პროტენციური განმცხადებლები დაესწრნენ. ღონისძიება „პროფესიული განათლება ეკონომიკის განვითარებისთვის“ პროექტის ფარგლებში გაიმართა. პროექტის მთლიანი ბიუჯეტია 16 მილიონი აშშ დოლარი. შეხვედრა გახსნა ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის აღმასრულებელი დირექტორმა მაგდა მაღრაძემ. მოწვეულ სტუმრებს სიტყვით მიმართა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისიტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა. შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ და ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის საქართველოს წარმომადგენლობის დირექტორის მოადგილე  სონია შარიგიანი და პროექტის ხელმძღვანელი დევიდ ჰენდლი.
საგრანტო კონკურსის სრული ბიუჯეტია 12 მილიონი აშშ დოლარი. გრანტების მოცულობა განისაზღვრება 300,000 აშშ დოლარიდან 3 მილიონ აშშ დოლარამდე. კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ სახელმწიფო და კერძო პროფესიულ სასწავლებლებს, უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს, კომპანიებს, არასამთავრობო ორგანიზაციებსა თუ სხვა იურიდიულ პირებს, რომლებიც ახორციელებენ ან აპირებენ საქმიანობის დაწყებას პროფესიული სწავლებისა და განათლების სფეროში.
აპლიკაციის პროცესი შედგება ორი ნაწილისგან: კონცეფციის წარმოდგენა და სრული განაცხადის წარდგენა (მხოლოდ პირველ ეტაპზე შერჩეული აპლიკანტებისთვის). კონცეფციის წარდგენის ვადაა 14 სექტემბერი, 2015. საგრანტკო კონკურსი 2015 წლის 15 ივლისს გამოცხადდა: http://mcageorgia.ge/index.php/main/read_news/69

Grant Competition named ‘Vocational Education for Economic Development’ is being processed
Millennium Challenge Foundation-Georgia held advisory meeting for the Professional Education Development grant competition. The event was attended by the representatives of vocational colleges and potential applicants of the competition. The event was held within the framework of the project ‘Vocational Education for Economic Development’. The budget for the project is 16 million dollars. The meeting was opened by the executive director of the project Magda Magradze. Ketevan Natriashvili (First Deputy Minister of Education and Science of Georgia) delivered a speech. The meeting was also attended by the MCC deputy director of the representative office Sonia Sharigian and head of the project Davei Handley.
The total budget of the grant competition is 12 million US dollars. The amounts of grants are determined from 300 000 US dollars to 3 million US dollars. Eligible subjects wishing to participate in competition are: Public and private vocational institutions, higher educational institutions, companies, non-governmental organizations and other legal entities working or intended to start working in education sector.
Application process consists of two phases: presenting conception and presenting complete application (only for the applicants who were chosen after the first phase). Deadline for presenting conceptions is 14 September, 2015. Grant competition was announced on 12 July 2015: http://mcageorgia.ge/index.php/main/read_news/69
The project is funded by Millennium Challenge Corporation within the framework of 140 million US dollar-compact.  The project is processed through the cooperation with The Ministry of Education and Science of Georgia.