გოეთეს ინსტიტუტის პროექტი - გავერთიანდეთ მდგრადი მომავლისთვის
გოეთეს ინსტიტუტი ახალი სასწავლო წლის დაწყებას მნიშვნელოვანი და მასშტაბური პროექტით ეხმიანება. გოეთეს ინსტიტუტში გრძელდება პროქტი „Vernetzt für Nachhaltigkeit“ (გავერთიანდეთ მდგრადი მომავლისთვის), რომელიც ფინანსდება გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ. ამ პროექტის მიზანია სხვადასხვა ფორმის თანამშრომლობების ხელშეწყობა მდგრადი განათლების სფეროში.
გოეთეს ინსტიტუტში დღეს საერთაშორისო კონფერენცია გაიმართა თემაზე „Vernetzt für Nachhaltigkeit“ (გავერთიანდეთ მდგრადი მომავლისთვის), რომელშიც მონაწილეობა მიიღო საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა, გარემოსდაცვითი და მწვანე პედაგოგიკის საერთაშორისო ექსპერტებმა გერმანიიდან, ავსტრიიდან და შვეიცარიიდან, ექსპერტებმა მდგრადი განვითარების სფეროდან გრაცის უნივერსიტეტიდან და ვენის აგრარული და გარემოსდაცვითი პედაგოგიკის უნივერსიტეტიდან.
კონფერენციაში აზერბაიჯანის, სომხეთისა და საქართველოს სკოლის მასწავლებლებმა მიიღეს მონაწილეობა. მათ შორის გაიმართა დისკუსია მდგრადი განათლების შესაძლებლობებსა და გამოწვევებზე, მწვანე და გარემოსდაცვით პედაგოკიკაზე, განიხილეს ეკონომიკური, ეკოლოგიური და სოციალური ინტერესთა კონფლიქტები. ამიერკავკასიაში ისევე, როგორც ევროპაში ეს საკითხები აქტულურია და საგანმანათლებლო დაწესებულებაში სულ უფრო ხშირად იკვეთება საკუთარი ინიციატივით მომავლის შეცვლის მოტივაცია და სურვილი.
როგორც ამ საერთაშორისო კონფერენციის, ასევე მთლიანად პროექტის მიზანი არის სკოლებში საგანმათლებლო პროცესი გახდეს მდგრადი განვითარების სფეროში ცნობიერების ამაღლების ერთგვარი ბიძგი. შესაბამისად, პროექტის სტრატეგია მოიცავს ვორქშოპების სერიას აზერბაიჯანში, სომხეთსა და საქართველოში. ეს სემინარები, რომელშიც მნიშნელიოვანი და არსებითია მასწავლებელთა ჩართულობა, ემსახურება სკოლის მასწავლებლების პროექტების დაგეგმვას მდგრადი განვითარების თემაზე და ამ მიმართულებით აქტუალურ საკითხებზე, - ბუნება როგორც გარემო, წყალი, საარსებო ნიადაგი, კლიმატი, საკვები და ბიომრავალფეროვნება. პროექტების ფარგლებში მასწავლებლებს პროექტების მომზადებაში დაეხმარებიან ვენის აგრარული და გარემოსდაცვითი პედაგოგიკის უნივერსიტეტის სტუდენტებიც, რომლებიც სპეციალურად იქნებიან ჩამოსული.
გოეთეს ინსტიტუტი ვენის აგრარული და გარემოსდაცვითი პედაგოგიკის პროექტი "Vernetzt für Nachhaltigkeit"(გავერთიანდეთ მდგრადი მომავლისთვის) მასშტაბურია, თავისი სტრუქტურითა და შინაარსით მოიცავს კონფერენციას, სემინარებს, სასკოლო პროექტებს, საზაფხულო ბანაკს და სოლიდური სახელმძღვანელო წიგნის გამოცემას. შესაბამისად, პროექტის პირველი ეტაპი იყო საზაფხულო ბანაკი გარემოს დაცვისა და მდგრადი განვითარების თემაზე, რომელიც კვარიათში საქართველოს სხვადასხვა რეგიონების სკოლებიდან გერმანული ენის მასწავლებლებისთვის 12-18 ივლისს მოეწყო. რამდენიმედღიანი სემინარები ჩაატარეს ვილი ლინდერმა (ავსტრია), ფატი რამიშვილმა (საქართველო) და აიკე პოკრანდტმა (გერმანია). ამ სემინარების მიზანი იყო სკოლებში გერმანული ენის გაკვეთილის დროს გარემოს დაცვის და მდგრადი განვითარების თემების ინტეგრირება.
საერთაშორისო პროექტის"Vernetzt fürNachhaltigkeit"(გავერთიანდეთ მდგრადი მომავლისთვის) დასკვნით-შემაჯამებელ კონფერენცია დეკემბერში გაიმართება გოეთეს ინსტიტუტში, სადაც შეფასდება ინდივიდუალური პროექტები, ასევე განხილული იქნება პროექტის გრძელვადიანი შესაძლებლობის პერსპექტივა და მასთან დაკავშირებული იდეები.

The project by Goethe Institute – Come Together for a Sustainable Future
Today, international conference was held at Goethe Institute. The subject was „Vernetzt für Nachhaltigkeit“ (come together for a sustainable future). Participants were The Deputy Minister of Education and Science of Georgia Lia Gigauri; international experts in green and environmental pedagogy from Germany, Austria and Switzerland; experts in the field of sustainable development from Graz university and Agricultural and Environmental Pedagogic University of Vienna.
School teachers from Azerbaijan, Armenia and Georgia took part in the conference as well. There was a discussion about sustainable education opportunities and challenges, green and environmental pedagogics, considered the economic, ecological and social conflicts of interests. Mentioned issues deliver a very big importance for trans-Caucasian nations as it is for European countries. Educational institutions are increasingly emerging motivation and desire to change the future through their own initiative.
The whole project as well as the conference aims to make academic process kind of push to increase academic awareness in terms of sustainable development. Therefore, project strategies cover workshop series in Azerbaijan, Armenia and Georgia. These seminars are dedicated to planning projects concerning sustainable development issues including- nature as environment, water, living soil, climate, food and biodiversity. It should be said that teacher involvement plays a crucial role in the efficiency of the project. The teachers will be assisted by Vienna agricultural and environmental pedagogy University students, who will be brought especially for the project.
The project ‘’Vernetzt für Nachhaltigkeit" (come together for sustainable future) is wide in its sense, it covers conferences, seminars, school projects, summer camps, and publishing solid manuals. Accordingly, the first phase of the project was summer camps concerning environmental protection and sustainable development issues, which was held during 12-18 August for German language teachers across Georgia. Several days long seminars were conducted by Willy Linder (Austria), Pati Ramishvili (Georgia) and Aike pokrandt (Germany). The major aim of these workshops were integration of environmental protection and sustainable development issues during German language lessons.
The final concluding conference of the project ‘Vernetzt fürNachhaltigkeit’ (come together for sustainable future) will be held in December at Goethe Institute. During the conference, individual projects will be evaluated as well as there will be considered future long-term perspectives of project opportunities and various ideas related to it.