პროფესიულ პროგრამებზე რეგისტრაცია იწყება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, მიმდინარე წლის 14 სექტემბრიდან 27 სექტემბრის ჩათვლით აცხადებს პროფესიული განათლების მიღების მსურველთა რეგისტრაციას,  150-ზე მეტ, მათ შორის, 45 ევროპული სტანდარტების შესაბამისად შემუშავებულ პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამაზე.
ყველა დაინტერესებულ პირს ეძლევა შესაძლებლობა, სახელმწიფოს სრული დაფინანსებით, დაეუფლოს სასურველ პროფესიას, ტურიზმის,  მშენებლობის, სოფლის მეურნეობის, ინფორმაციული ტექნოლოგიების, მომსახურებისა და სხვა მიმართულებებით, პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების განმახორციელებელ სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებულ 33 საგანმანათლებლო დაწესებულებაში. რეგისტრაციის მსურველმა თან უნდა იქონიოს მხოლოდ პირადობის მოწმობა.
რეგისტრაციის დასრულების შემდეგ, აპლიკანტმა, საწყის საფეხურზე სწავლის დასაწყებად, უნდა გაიაროს შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის მიერ  ორგანიზებული პროფესიული  ტესტირება. ტესტირების მიზანია, დადგინდეს სწავლის  მსურველთა პროფესიული უნარების შესაბამისობა, მათ მიერ შერჩეულ პროფესიასთან. აღსანიშნავია, რომ შშმ და სსსმ პირებს, ჩვეულებისამებრ, ეძლევათ შესაძლებლობა, დარეგისტრირდნენ ზემოაღნიშნული პროცედურების შესაბამისად, თუმცა ისინი სარგებლობენ ალტერნატიული პროფესიული ტესტირების ფორმებით, რაც  მულტიდისციპლინარული გუნდის მიერ, პროფესიის მოსინჯვის საფუძველზე ფასდება.
საფეხურიდან საფეხურზე გადასვლისა და სწავლის გაგრძელების მსურველები კი, პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში რეგისტრაციის შემდეგ, გაივლიან თავად  დაწესებულების მიერ ორგანიზებულ ტესტირებას.
ზემოაღნიშნული პროცედურების გავლით, აპლიკანტთა პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე ჩარიცხვა, 2013 წლის შემოდგომიდან ხორციელდება. ჯამში, 4 მიღების ფარგლებში, პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე ჩაირიცხა და 100%-იანი სახელმწიფო დაფინანსება მიიღო 20 000-ზე მეტმა აპლიკანტმა. ჩარიცხულთაგან 250 - მდე პროფესიული სტუდენტი სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების  მქონე პირს წარმოადგენდა.
შეგახსენებთ, რომ დამსაქმებლებთან თანამშრომლობით, დაიხვეწა რიგი პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამები. პროფესიული სასწავლებლები აღჭურვილია განახლებული ინფრასტრუქტურით, თანამედროვე მატერიალურ-ტექნიკური ბაზით და თანამშრომლობენ სხვადასხვა კომპანიებთან, რომლებიც უზრუნველყოფენ პროფესიული სტუდენტების სტაჟირებასა და წარმატებული კურსდამთავრებულების დასაქმებას.

Registration at Vocational Programs starts
All interested individuals have opportunity to master their desired professions through the government full funding at 33 public vocational educational institutions which offer programs in Tourism, construction, agriculture, information technology, services and other areas. Applicants only need to have their ID cards with them.
Registration is possible at information centers, educational resource-centers and at professional educational institutions throughout the country.
After the end of registration, in order to start learning at elementary course level, applicants have to sit professional testing organized by the National examination and Assessment Center. The aim of the testing is to identify the relevance between applicant skills and their chosen profession. It should be mentioned that individuals with disabilities and special needs, as usual, are given opportunity to do alternative testing format which is assessed by the multidisciplinary group on the basis of preliminary profession experimenting.
Those who wish to continue studying or move to another learning phase, will sit an exam organized by the institutions after registering at vocational educational programs.
This system of enrollment at vocational educational institutions has been functioning since 2013. To sum up the results of four admission periods, more than 20 000 applicants have enrolled and gained 100% state scholarships. 250 out of 20 000 were individuals with special needs and disabilities.
Number of vocational educational programs have been improved as a result of collaboration with employers. Vocational schools are equipped with renewed infrastructure, modern material-technical base and they cooperate with various companies which take care of internship of vocational school students and their future employment.