სოფელ ზედა ვანში ახალი სკოლა გაიხსნა
ვანის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზედავანში სკოლის ახალი შენობა გაიხსნა. საქართველოს განათლების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა, იმერეთში სახელმწიფო რწმუნებულის–გუბერნატორის პირველმა მოადგილემ პაატა ნადირაძემ და პარლამენტის წევრმა დავით ლორთქიფანიძემ მოსწავლეებს ახალი 205-2016 სასწავლო წლის დაწყება მიულოცეს და წარმატებები უსურვეს.
დღეიდან სკოლის 122 მოსწავლე, მათგან 10 პირველკლასელი თანამედროვე სტანდარტების შენობაში ისწავლის. ახალი სკოლის მშენებლობა მიმდინარე წელს დაიწყო და სკოლამ წელს პირველად მიიღო მოსწავლეები. აღსანიშნავია, რომ 27 წელი სოფელ ზედავანის სკოლას შენობა არ ჰქონდა და სწავლის პროცესი ავარიულ შენობაში მიმდინარეობდა. ახალი, 192 მოსწავლეზე გათვლილი შენობა თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისია, ცენტრალური გათბობის სისტემით, შესაბამისი საკლასო ოთახებითა და ინვენტარით. სკოლას აქვს ექიმის კაბინეტი და  ადაპტირებულია სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისათვის. სასწავლო წლის პირველივე დღეს პირველკლასელებს პორტატული კომპიუტერები გადაეცათ. სახელმძღვანელოებით უზრუნველყოფილია საჯარო სკოლის ყველა მოსწავლე.
სოფელ ზედა ვანს ესაზღვრება სოფლები გადიდი და ონჯოხეთი, რომლებშიც დაწყებითი-საბაზო საფეხურის სკოლებია განთავსებული. ამ სოფლებიდან საბაზო საფეხურდამთავრებული მოსწავლეები სოფელ ზედა ვანის საჯარო სკოლაში აგრძელებენ სწავლას.
მხარისა და სამინისტროს წარმომადგენლები რამდენიმე საჯარო სკოლასაც ესტუმრნენ და მოსწავლეებს სწავლის დაწყება მიულოცეს. ასევე გაიმართა შეხვედრა პედაგოგებთან, სადაც განათლების სფეროში მიმდინარე და განხორციელებულ პროექტებზე იმსჯელეს.

New school was opened in village of Zeda Vani
From now on, 122 pupils out of which10 are first graders, will learn in a modern standard building. Construction of a new school building was carried out during this year and the school the received the pupils for the first time. It should be noted that village Zeda Vani school did not have a school building for 27 years and learning process took place in a damaged building. New building, intended for 192 pupils, meets modern standards with proper classrooms and inventory. School has doctor cabinet and is adapted to the pupils with special needs. On the first day of the academic year first graders were given laptops and all the pupils were provided with school textbooks.
Village of Zeda Vani share borders with villages Gandidi and Onjokheti, where only primary schools are located. After finishing primary schools, the pupils continue studying at Zeda Vani public school.
Local authorities and representatives of the ministry visited several public schools and congratulated the beginning of a new academic year. They met teachers and discussed current and already implementer projects.