პროექტი სან დიეგოს სახელმწიფო უნვიერსიტეტი - საქართველო 2014 წლის ივლისში დაიწო, როდესაც ხელი მოეწერა ურთიერთთნამშრომლობის მემორანდუმს საქართველოს მთავრობასა და სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტს შორის. პროექტი ხორციელდება აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის 140 მილიონი დოლარის კომპაქტის ფარგლებში. პროექტის მიზანია საქართველოში შრომის ბაზრის მოთხოვნების შესაბამისი კადრებისა და ადამიანური კაპიტალის გაძლიერება საინჟინრო და ტექნოლოგიური სფეროს მიმართულებით. უმაღლესი განათლების პროექტის განხორციელებისთვის, კომპაქტის ფარგლებში, მოხდება 30 მილიონი აშშ დოლარის ინვესტირება გრანტის სახით.
სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის ამერიკული ბაკალავრიატის პროგრამები საქართველოს სამ წამყვან სახელმწიფო უნივერსიტეტში განხორციელდება, ესენია: თბილისის ივ. ჯავახიშვილის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტი და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი. წელს, სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტეი სტუდენტებს შემდეგ სპეციალობებს სთავაზობს: ბაკალავრის აკადემიური ხარისხი ქიმია/ბიოქიმიაში; ბაკალავრის აკადემიური ხარისხი კომპიუტერული ინჟინერიის დარგში; ბაკალავრის აკადემიური ხარისხი ელექტრული ინჟინერიის დარგში.
სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი წარმოადგენს 21-ე საუკუნის ერთ-ერთ მოწინავე სახელმწიფო კვლევით უნივერსიტეტს. სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის უპირატესობას წარმოადგენს მისი ძლიერი სამეცნიერო ბაზა და აკადემიური პერსონალი. ამ უნივერსიტეტის კურსდამთავრებულები მზად არიან პროფესიული კარიერის დაწყებისათვის ან სწავლის შემდგომ საფეხურზე წარმატებით გაგრძელებისათვის.

San Diego State University has first year of student admission
The project San Diego State University-Georgia started in July 2014, when the cooperation memorandum was signed between San Diego State University and the government of Georgia. The program is being implemented under the compact of 140 million dollars by the Millennium Challenge Corporation. The aim of the program is to strengthen the staff and human capital relevant to requirements in the fields of engineering and technologies.
San Diego State university bachelor programs will be implemented in three Georgian leading universities. These are: Ivane Javakhishvili State University, Technological University of Georgia and Ilia State University. The specialities offered by San Diego University to Georgian students include: Bachelor's degree in chemistry / biochemistry; Bachelor's degree in Computer Engineering; Bachelor's degree in electrical engineering.
San Diego state university is one of the leading research universities of the 21st century. The superiority of San Diego university is its strong scientific base and academic personnel. The graduates of this university are ready to start professional career or to continue learning to the next level of education.
Second compact of Millennium Challenge Account is carried out by the Millennium Challenge Account-Georgia.