ინგლისურ ენაზე საჯარო მეტყველებაში ეროვნული კონკურსი გაიმართა
16-დან 20-წლამდე ასაკის ახალგარზდებს შორის ინგლისურ ენაზე საჯარო მეტყველებაში ეროვნული კონკურსი  ჩატარდა თემაზე: Speculation on Our Future.
პირველი ტური 10 მარტს გაიმართა და მასში 100-მდე მსურველმა მიიღო მონაწილეობა. 11 მარტს, მეორე ტურში გასულ  10 მონაწილეს შორის ორი ფინალისტი გამოვლინდა - ამერიკული აკადემიის მე-12 კლასის მოსწავლე ქეთევან წერეთელი და რუსთავის 26-ე საჯარო სკოლის მე-11 კლასელი მარიამ ბალაბუევა. ისინი   დასკვნით ეტაპში მონაწილეობის მისაღებად ლონდონში გაემგზავრებიან. საბოლოო გამარჯვებულს პრიზს ბუკინგემის სასახლეში თვით პრინცი ფილიპი გადასცემს.
საჯარო მეტყველებაში ეროვნული კონკურსის ჟიურის წევრები განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი, ბრიტანეთის ელჩი საქართველოში დენის კიფი, ბრიტანეთის საბჭოს დირექტორი პოლ დაბლდეი,  HSBC ბანკის დირექტორი გაი ლუისი, BP-ის დირექტორი ნილ დანი და ამერიკის საელჩოს წარმომადგენლები იყვნენ.
კონკურსის ორგანიზატორი „ინგლისურად მოლაპარაკეთა კავშირის“ (The English – Speaking Union), საქართველოს წარმომადგენლობაა. „ინგლისურად მოლაპარაკეთა კავშირში-ESU”   მსოფლიოს 50-ზე მეტი ქვეყანაა გაერთიანებული, მათ შორის საქართველოც (1998 წლიდან). ორგანიზაცია ინგლისური ენის საშუალებით მეგობრობისა და ურთიერთგაგების განმტკიცებას ემსახურება და  მისი მფარველია ინგლისის დედოფალი ელისაბედ II, პრეზიდენტი  - ედინბურგის ჰერცოგი პრინცი ფილიპი.  გარკვეულ პერიოდში  ESU-ს თავმჯდომარე  სერ იუნსტონ ჩერჩილი იყო.
ESU - Georgia ყოველწლიურად ატარებს კონკურსს ინგლისურ ენაზე საჯარო მეტყველებაში 16-დან 20-წლამდე ასაკის ახალგარზდებს შორის მთელი საქართველოს მასშტაბით.

A National Competition of Public Speaking in English was carried out
A national competition of public speaking in English was carried out between the youth of 16-20 age. The theme of the competition was Speculation on Our Future.
The first round was held on March 10 and around 100 volunteers took participation in it. 2 finalists  - the 12th grader of Guivy Zaldastanishvili American academy in Tbilisi, Ketevan Tsereteli and 11th grader of Rustavi public school #26, Mariam Balabueva were identified from the 10 participants in the second round, on March, 11. They will depart to London to participate in the final of the competition. The winner will receive a prize personally from Prince Philip at Buckingham Palace. The members of the jury are the Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini, UK Ambassador to Georgia, Denis Keefe, the Head of the British Council in Georgia, Paul Doubleday as well as the General Director of HSBC bank, Guy Lewis, the Director of BP, Neil Dunn and the representatives of the Embassy of United States Georgia.
The competition was organized by the representatives of the English-Speaking Union in Georgia. ESU unifies more than 50 countries of the world in it. Georgia became the member of the organization in 1998. ESU encourages the effective use of English to enforce friendship and mutual understanding. The protector of the organization is Queen Elisabeth II, the president is Duke of Edinburgh, Prince Philip. For a several period, the chairman of ESU was Sir Winston Churchill.
ESU-Georgia carries out the public speaking competition in English between the youngsters of 16-20 age throughout the whole Georgia every year.