შეხვედრა საერთაშორისო ოლიმპიადების მონაწილეებთან
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ყოველწლიურად სხვადასხვა მიმართულების 20-მდე ოლიპიადას და კონკურსს ატარებს, რომელშიც ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებათა მოსწავლეების დიდი ნაწილი ერთვება. წელს მონაწილეთა რიცხვმა 130 000 გადააჭარბა. მოსწავლეები კონკურსებში რამდენიმე ეტაპიან შესარჩევ ტურს გადიან და წარმატებით ართმევენ თავს რთულ დავალებებს. მათგან საუკეთესოები საერთაშორისო კონკურსებში ერთვებიან.
ერთ–ერთი ყველაზე წარმატებული პროექტი – ეროვნული სასწავლო ოლიმპიადაა, რომელსაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულ ცენტრთან  და შოთა რუსთაველის ეროვნულ სამეცნიერო ფონდთან ერთად ახორციელებს. მოსწავლეები კონკურსის სამ ეტაპს გადიან. ოლიპიადის მესამე ტურის შედეგების საფუძველზე კი,  საერთაშორისო ოლიმპიადების მონაწილეები ირჩევიან.
წელს საქართველოს ნაკრების ბენეფიციარებად საჯარო და კერძო სკოლის X-XII კლასის 23 მოსწავლე განისაზღვრა (მათგან 5 მოსწავლე რეგიონიდანაა). ისინი მონაწილეობდენენ შემდეგ მსოფლიო ოლიმპიადებში: 56-ე საერთაშორისო ოლიმპიადა მათემატიკაში (IMO) ტაილანდი  (ჩიანგ მაი); 46-ე საერთაშორისო ოლიმპიადა ფიზიკაში (IPHO) ინდოეთი; 27-ე საერთაშორისო ოლიმპიადა ინფორმატიკაში (IOI) ყაზახეთი; 26-ე საერთაშორისო ოლიმპიადა ბიოლოგიაში (IBO) დანია; 47-ე საერთაშორისო ოლიმპიადა ქიმიაში (ICHO) აზერბაიჯანი (ბაქო).
საერთაშორისო ოლიპიდერბში მსოფლიოს 100-მდე სხვადასხვა ქვეყანა იღებს მონაწილეობას და კონკურსის მოთხოვნები ყოველწლიურად რთულდება. მიუხედავად ამისა, საქართველოს წარგზავნილები ღირსეულად ასპარეზობენ და სერიოზულ კონკურენციას უწევენ დიდ ქვეყნებს. წელს მოსწავლეებმა 1 ვერცხლის და 7 ბრინჯაოს მედალი მოიპოვეს. 4-მა მოსწავლემ საპატიო სიგელი დაიმსახურა.
დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე და სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის დირექტორი მარინე ჩიტაშვილი საერთაშორისო სასკოლო ოლიმპიადის ნაკრები გუნდების წევრებს და მათ მწვრთნელებს შეხვდნენ, გაწეული ნაყოფიერი შრომისთვის მადლობა გადაუხადეს, სიგელები გადასცეს და მომავალი წარმატებები უსურვეს.
საერთაშორისო ოლიმპიადებში წარმატებულ მოსწავლეებს სამინისტრომ ფულადი ჯილდოები გადასცა: ვერცხლის მედლის მფლობელებს - 2000 ლარი, ბრინჯაოს მფლობელებს - 1000 ლარი. ამ ფორმით წახალისება გარკვეული სტიმულირებაა, როგორც სასკოლო ცხოვრების ისე, ნიჭიერი მოსწავლეების გამოსავლენად.
მოსწავლეთა წახალისების მიზნით, სამინისტრო ეროვნული და საერთაშორისო ოლიმპიადების გარდა, არაერთ კონკურსს და პროექტს ახორციელებს, კონკურსები სხვადასხვა შინაარსისაა და ერთნაირად მიმზიდველია როგორც ზუსტი და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებით დაინტერესებული, ისე გამომგონებლური ნიჭის მქონე, ხელოვნებითა და თუ, სპორტით გატაცებული მოსწავლეებისთვის.
წელს ოლიმპიადებსა და კონკურსებში გამარჯვებული მოსწავლეები სხვადასხვა ფორმით დასაჩუქრდნენ – განხორციელდა  ინგლისური ენის საზაფხულო ბანაკი წყნეთსა და დიდ ბრიტანეთში, მოსწავლეებმა დაისვენეს  და თან სხვადასხვა უნარები განივითარეს ბაკურიანში, ანაკლიაში, წყალტუბოში, ნორჩ გამომგონებელთა კონკურსის გამარჯვებულები ამერიკაში „ნასას“ ცენტრში იმყოფებოდნენ, 30-მდე მოსწავლე  და მათი პედაგოგები დღეს მიემგზავრებიან პოლონეთში კოპერნიკის სამეცნიერო ცენტრში, შვეიცარიაში ცერნის ბირთვულ კვლევით ლაბორატორიაში გაემგზავრებიან კონკურსში „ლეონარდო და ვინჩი“ გამარჯვებული მოსწავლეები.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ ორგანიზებული კონკურსები რეალურად ხელს უწყობს ნიჭიერი და წარმატებული მოსწავლეების გამოვლენას, რაც თავისთავად, მოსწავლეებში ზრდის მოტივაციასა და უვითარებს მათ შესაბამის უნარ-ჩვევებს.

Meeting with the participants of international Olympics
The ministry of education and science of Georgia holds about 20 Olympiads and competitions every year, where a great number of students of general education institutions are involved. This year, the number of participants is up to 130 000. The contestants pass several stage qualifying rounds and deal with difficult tasks. The best ones are involved in international competitions.
One of the most successful projects is National Education Olympiad, which is operated by the ministry of education and science of Georgia with National Center of Assessment and Examination and Shota Rustaveli National Science fund. The pupils do the contest in three stages. And on the basis of third stage results, the participants for international Olympiads are chosen.
23 tenth graders studying at public and private schools were determined as beneficiaries of Georgian team, 5 of them were from regions. They took part in the following international Olympiads: 56th International Olympiad in Mathematics (IMO) in Thailand (Chiang Mai); 46th International Physics Olympiad (IPHO) in India; 27th International Olympiad in Informatics (IOI) in Kazakhstan; 26th International Biology Olympiad (IBO) in Denmark; 47th International Chemistry Olympiad in (ICHO), Azerbaijan (Baku).
The world’s 100 different countries participate in the international Olympiads. Competition requirements get difficult year by year. Despite this fact, Georgian participants compete honorably and they are not far behind the international level players. This year, they received 1 silver and 7 bronze medals. 4 pupils deserved honorable deeds.
The minister of education and science of Georgia Tamar Sanikidze and director of Shota Rustaveli National Science Foundation Marine Chitashvili met the team members of international school Olympiads and their tutors. They expressed gratitude for productive work, handed deeds and wished success in the future.
Participant pupils succeed in international Olympiads were given money award by the ministry: silver medal holders were given 2000 GEL, bronze medal holders -1000GEL.  This kind of encouragement is a way to stimulate as school life as well as to identify talented pupils.
The ministry aims to encourage pupils and implements numerous contests and projects besides the international Olympiads. The competitions have different subjects and all of them are attractive as for the pupils interested in Exact and Natural sciences as well as for the students gifted with inventive talent. The competitions attract pupils keen on art, sport and etc.
The winners of different contests have been awarded in various forms. English language camp took place in Tskneti and Great Britain. The pupils had vacations and at the same time developed various skills in Bakuriani, Anaklia, Tskaltubo. The winners Young Inventors Competition were sent in USA to visit NASA center. Today, 30 pupils and their teachers are traveling to Poland to visit Copernicus Science Centre. The winners of the competition "Leonardo Da Vinci" will travel to Switzerland to visit CERN nuclear research laboratory.
Competitions organized by the Ministry of Education and Science of Georgia  promotes discovering talented and successful students, which on the other hand increases motivation among pupils and develops their skills.