ახალი პროგრამის პილოტირება იწყება
2013 წლიდან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ ინკლუზიური განათლების დანერგვის პროცესში, ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პრიორიტეტად სმენის დარღვევის მქონე მოსწავლეთა და სტუდენტთა განათლების ხარისხის გაუმჯობესება განსაზღვრა. განათლების ხარისხის უზრუნველყოფისათვის მნიშვნელოვან  საკითხს წარმოადგენს შვილების განათლების პროცესში მშობელთა ჩართულობა.
ამ მიზნით, ასევე მნიშვნელოვანია სმენის დარღვევის მქონე ბავშვთა განათლების პროცესთან დაკავშირებული ახალი ტენდენციების შესახებ მშობელთა ინფორმირება. სმენის დარღვევის მქონე ბავშვთა განათლების პროცესის დაგეგმვისას, თანაბრად გასათვალისწინებელია ბილინგვური მიდგომა (ჟესტი და სამეტყველო ენის განვითარება ერთდროულად) და ფსიქოლოგიური ფაქტორები. აქედან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია ისეთი მექანიზმების დანერგვა, რომელიც რეალურად ეხმარება მშობელს გასცეს პასუხი მისი შვილის მდგომარეობასთან დაკავშირებულ ნებისმიერ კითხვას და მიიღოს სათანადო სერვისი.
პედაგოგისათვის, ბავშვის განვითარების პროცესში მშობელი ყველაზე კარგი მოკავშირეა. შესაბამისად, ნორვეგიის განათლების სამინიტროს დახმარებით, საქართველოში იმყოფებიან ექსპერტები ნორვეგიიდან (მათ შორის არის თავად ყრუ ბავშვის მშობელი), რათა ქართველ მშობლებს თავიანთი გამოცდილება გაუზიარონ. სასიხარულოა, რომ შეხვედრა რეგიონშიც გაიმართება და 60-ზე მეტი მშობელი შეძლებს ჩაერთოს აქტიურ დისკუსიაში.
სამინისტროს ინიციატივის ფარგლებში,  ამაღლდება მშობელთა ცნობიერება სმენის დარღვევის მქონე  პირთა განათლების საკითხებზე და სისტემურ დონეზე საფუძველი ჩაეყრება მშობელთა გაძლიერების პროგრამას, რომელიც დაეფუძნება საერთაშორისო გამოცდილებას და უახლესი კვლევების შედეგებს.
მშობელთა გაძლიერების პროგრამის ფარგლებში გათვალიწინებული იქნება მშობლებისთვის ჟესტური ენის სწავლება და თანმიმდევრული მეთოდოლოგია, რომელიც აცნობს მათ ბავშვის განვითარების თავისებურებებს, სმენის დარღვევასთან დაკავშირებულ ფსიქოლოგიურ ბარიერებს, შესაძლებლობებს, რომელიც მათ შვილებს სწორი განათლებისა და რეაბილიტაციის პირობებში აქვთ. განსაკუთრებული ყურაღება გამახვილდება თითოეული ინდივიდის საჭიროებით გამოწვეული ინდივიდუალური მიდგომების დანერგვის მნიშვნელობაზე.
აღნიშნული პროგრამის პილოტირებას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინიტრო მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ჩართულობით და ნორვეგიის მთავრობით მხარდაჭერით 2015 წლის ოქტომბრიდან დაიწყებს.

Piloting of the new project has started
It is also very important to inform parents about new tendencies concerned to the hearing impaired children educational process. It should be taken into consideration that bilingual (Gestures of speech and language development simultaneously) approaches and psychological factors are equally important while planning the educational process for hearing impaired children. Therefore, it delivers a high importance to develop mechanisms which helps a parent to answer the questions concerning the condition of the child and get appropriate service.
For the educator, parent is the best ally in the process of child development. Hence, by the help of the Ministry of education of Norway, Norwegian experts (among them is a parent of hearing impaired child) are in Georgia in order to share their experience with Georgian parents. It is pleasant that the meeting will be held in the regions and up to 60 parents will be involved in active discussion.
Under the initiative of the ministry, parents’ awareness will be increased concerning the education of hearing impaired people and at the systemic level Parent Empowerment Program will be founded, it will function based on international experience and the results of currently carried out researches.
Parent Empowerment Program will provide the parents with gesture language teaching and sequential methodology, which introduces them peculiarities of children development, psychological barriers connected to hearing impairment, and the opportunities that they have during the rehabilitation period. A special attention will be paid to importance of implementing individual approaches caused by the needs of individuals.
The Ministry of Education and science of Georgia will start piloting the mentioned program from October, 2015 with the support of The Government of Norway and with the participation of the Teacher Training National Center.