სოფლის ერთ-ერთი ყველაზე დიდი სკოლა ახალი წლიდან ამოქმედდება
საგარეჯოს რაიონის სოფელ ლამბალოს 1000-ზე მეტი მოსწავლე ახალი წლიდან ახალ, თანამედროვე სტანდარტების სკოლაში გააგრძელებს სწავლას. საქართველოში სოფლის ერთ-ერთი ყველაზე მრავალკონტიგენტიანი საჯარო სკოლის მშენებლობა აქტიურ ფაზაშია და რამდენიმე თვეში დასრულდება. სკოლის მშენებლობას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე და ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილე ილია ელოშვილი გაეცნენ.
თითქმის ათი წელია სოფელ ლამბალოს მოსწავლეები ოჯახებში მოწყობილ არასტანდარტულ, სასწავლო პროცესისათვის სრულიად შეუფერებელ საკლასო ოთახებში სწავლობენ. სკოლა რამდენიმე ნაქირავებ შენობაშია განთავსებული, სასწავლო ობიექტები ერთმანეთისაგან რამდენიმე კილომეტრითაა დაშორებული.
ახალი სკოლის შენობა თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისია, სადაც გათვალისწინებულია ყველა დეტალი, ადგილმდებარეობის სპეციფიკა და ნიუანსები, სკოლას ექნება თანამედროვე გათბობის სისტემა, სპორტული და სააქტო დარბაზები თავისი დამხმარე სათავსოებით, ბიბლიოთეკა, ექიმის კაბინეტი, საინფორმაციო ტექნოლოგიებისა და საბუნებისმეტყველო კლას-კაბინეტები, სასადილო, 300 კვ.მ-ის ღია სპორტული მოედანი. შენობა ასევე ადაპტირდება სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისთვის, სკოლის მთელი ტერიტორია გამწვანდება და კეთილმოეწყობა. ახალი 2016 წლიდან ლამბალოელი მოსწავლეები უკვე ახალ შენობაში გააგრძელებენ სწავლას.

More than 1000 pupils of Sagaredjo Municipality village Lambalo will start academic year in a new, modern standards school. The building of one of the largest school is in an active stage ant it will finish in a few months. The process of building the school was observed by the minister of education ansd science of Georgia Tamar Sanikidze and deputy minister of Energy Ilia Eloshvili.
It is about ten years that the pupils of village Lambalo get education at home classrooms which is non-standard, completely inappropriate for learning process. For now, the school is placed in rented buildings which are few kilometers far away from one other.
New school building is appropriate to modern standards, where every detail is taken into consideration, such are specifics of location and other nuances, the school will have modern heating system, sport and event halls with additional storerooms, library, doctor cabinet, class-cabinets for informational technologies and natural sciences, canteen, outdoor sport stadium. The building is also adapted to the children with special needs, the whole surrounding territory will be planted and furnished. After new year, Lombalo pupils will continue academic year of 2016 in a new school building.