ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსი გამოცხადდა
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი სკოლის მოსწავლეებისთვის ათასწლეულის ინოვაციის ახალ კონკურსს იწყებს. კონკურსის თაობაზე განცხადება დღეს, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს აღმასრულებელმა დირექტორმა მაგდა მაღრაძემ გააკეთა. კონკურსის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ და აშშ-ის სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში იან კელიმ. ღონისძიების ფარგლებში, ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის 2014-15 წლის ფინალისტების ინოვაციური პროექტების გამოფენაც გაიმართა.
ინოვაციის კონკურსის მიზანია გამოავლინოს სამი საუკეთესო გუნდი საქართველოს მასშტაბით, რომლებიც წარმოადგენენ პროექტებს ინოვაციების, ტექნოლოგიებისა და საბუნებისმეტყველო სფეროში.
კონკურსში მონაწილე მოსწავლე დაბადებული უნდა იყოს 1997 წლის 2 აპრილიდან - 2003 წლის 1 აპრილის ჩათვლით. კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად 2-5 მოსწავლისაგან შემდგარ გუნდს შეუძლია წარმოადგინოს პროექტი შემდეგი საკონკურსო კატეგორიიდან ერთ-ერთში: კოსმოსი და ავიაცია; ჯანდაცვა და კვება; კიბერტექნოლოგიები და უსაფრთხოება; გარემოს დაცვა, ენერგეტიკა და ეკოსისტემები. გუნდის მიერ შემოტანილი პროექტების რაოდენობა არ არის შეზღუდული, თუმცა, ერთი პროექტი წარმოდგენილი უნდა იყოს მხოლოდ ერთ კატეგორიაში.
პროექტების მიღება
კონკურსში მიღების მსურველებმა პირველ ეტაპზე უნდა შეავსონ სააპლიკაციო ფორმა. აპლიკაციების მიღების ბოლო ვადაა 2015 წლის 25 ოქტომბერი.
პრიზი
კონკურსის შედეგად შერჩეული, პირველ ადგილზე გასული გუნდი მონაწილეობას მიიღებს კონრადის ფონდის მიერ ორგანიზებულ ყოველწლიურ სამიტში (http://www.conradchallenge.org), რომელიც გაიმართება 2016 წლის აპრილში, აშშ–ში.
კონკურსის მიზანი
ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსი ემსახურება ახალგაზრდებში ინოვაციური იდეებისა და პროექტების განხორციელების წახალისებას საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებისა და ტექნოლოგიების სფეროში, რაც გაზრდის მათ მოტივაციას აღნიშნულ დისციპლინებში და ხელს შეუწყობს ქვეყანაში ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სფეროში ახალ მიღწევებს. პროექტის ერთ-ერთი მიზანია კონკურსში გამარჯვებული მოსწავლეების დაკავშირება წარმატებულ მეცნიერებთან და კერძო სექტორთან, რაც დაეხმარება მათ სამომავლოდ პარტნიორობის დამყარებაში, გამოცდილებისა და ცოდნის მიღებაში.
ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსი პირველად 2014-2015 წელს განხორციელდა და მასში მონაწილეობა მიიღო ოთხმოცდახუთმა გუნდმა საქართველოს ცხრა რეგიონიდან. 2015 წელს კონკურსში გაიმარჯვა ახალციხის მეექვსე საჯარო სკოლისა და კერძო სკოლის „მზექა“ მოსწავლეებმა, ირაკლი კაპანაძემ და კარლო ხუციშვილმა, პროექტით „მულტიკლიმატიზატორი“. გუნდმა, 2015 წლის 9-11 აპრილს, მონაწილეობა მიიღო აშშ-ში, კონრადის ფონდის ინოვაციების სამიტში, ნასას კენედის ცენტრში, ფლორიდაში.
ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსი ხორციელდება ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს მიერ აშშ-ის საელჩოს ფინანსური მხადრაჭერით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან და აშშ-ის კონრადის ფონდთან თანამშრომლობით (The Conrad Foundation).

Millennium Innovation Competition has been announced
Millennium Challenge Account starts Millennium Innovation new contest for school students. Magda Magradze, the executive director of Millennium Challenge Account, announced about the competition today. Tamar sanikidze, Minister of Education and Science of Georgia, and US ambassador Jan Kelley spoke about the importance of the project. Within the project framework, innovational projects of 2014-15 finalist contestants were exhibited.
The aim of the competition is to identify the three best groups across the Georgia, which will present projects in concerning to innovations, technologies and natural sciences
The participant must be born between the periods 02.04.1997-01.04.2003. The participant can present the project from one of the following categories: Space and Aviation; Health and nutrition; Cyber technology and security; Environment, energy and ecosystems. The amount of the projects is not limited but one project should belong to one category.
Call for projects
At the first stage, participants have to fill in application form. The deadline for the registration is 25 October, 2015.
Prize
Selected first place holder group will participate in annual summit organized by Conrad fund ((http://www.conradchallenge.org)
The objectives of the competition
Millennium Innovation contest tries to provoke and encourage innovational ideas, implementing various projects in the fields of natural sciences and technologies, that will increase their motivation in mentioned disciplines and promote new achievements in innovations and technology. The project also aims to connect winner students with successful scientists and with private sector. This will help them to hold partnerships, gain knowledge and experience.
The mentioned contest was implemented in 2014-2015. For the first time 85 groups participated from 9 regions of Georgia. In 2015, the winners were pupils from #6 public school and private school ‘Mzeqa’ Irakli Kapanadze and Karlo Khutsishvili. Their project was called ‘Multiklimatizatori’. The group took part in Conrad fund innovation summit, in NASA Kennedy Center, in Florida.
The contest of Millennium Innovations is developed by Millennium Challenge Account-Georgia by the financial support of the embassy of USA. The project cooperates with the Ministry of Education and Science of Georgia and The Conrad Foundation US.