კონფერენცია - „ერთობლივი სწავლება უკეთესი კვალიფიკაციებისთვის“
დღეს, ბათუმში სამდღიანი ეროვნული საკვალიფიკაციო ჩარჩოს რეგიონული კონფერენცია „ერთობლივი სწავლება უკეთესი კვალიფიკაციებისთვის“ (Mutual learning for better qualifications) გაიხსნა. ღონისძიება აღმოსავლეთ პარტნიორობის პლათფორმა N4 ფარგლებში, ევროპული განათლების ფონდის (ETF) ორგანიზებითა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით იმართება. კონფერენციას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე გიორგი შარვაშიძე, ევროკავშირის წარმომადგენლები საქართველოში, სომხეთის, აზერბაიჯანის, უკრაინის, მოლდოვისა და ბელორუსიის განათლების სამინისტროების წარმომადგენლები დაესწრნენ.
ღონისძიება ორიენტირებულია ხელი შეუწყოს ქვეყნებს შორის ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარებას ეროვნულ საკვალიფიკაციო ჩარჩოს განვითარებისა და მოდერნიზების მიზნით, რაც დაეხმარება მონაწილე ქვეყნების წარმომადგენლებს შექმნან ერთიანი პლათფორმა, მოახდინონ სისტემაში არსებული ბარიერების იდენტიფიცირება და გაუზიარონ წარმატებული მაგალითები სხვადასხვა დაინტერესებულ მხარეებს. დისკუსიის ფორმატში, კონფერენციაზე მონაწილეებს ასევე შესაძლებლობა მიეცემათ გაეცნონ ეროვნულ საკვალიფიკაციო ჩარჩოსთან მიმართებაში თანამედროვე ტენდენციებს, რათა უკეთ დაგეგმონ ეროვნული საკვალიფიკაციო ჩარჩოს იმპლემენტაციის პროცესი არაფორმალური და ფორმალური განათლების აღიარების კონტექსტში.
რეგიონულ კონფერენციაზე ასევე განხილული იქნება ეროვნულ საკვალიფიკაციო ჩარჩოსთან მიმართებაში საქართველოს, სომხეთის, აზერბაიჯანის, ბელარუსიის, მოლდოვასა და უკრაინის მიმდინარე გამოცდილება, არსებული გამოწვევები და სამომავლო ტენდენციები.

Conference -‘joint teaching for better qualifications’
Three days long National Qualifications Framework. The regional conference named ‘Mutual learning for better qualifications’ concerning to national qualification framework and curriculum development opens. The event is organized within the Platform 4, by the European Training fund (ETF) and the Ministry of education and Science of Georgia Supports the event. The conference was attended by Giorgi Sharvashidze (deputy minister of ministry of education and science of Georgia), representatives of European Union in Georgia, representatives of ministries of education of Armenia, Azerbaijan, Ukraine, Moldova and Belarus.
The event is focused on to promote sharing knowledge and experiences among countries in order to develop and modernize national qualifications framework and curriculum. That will help representatives of participant countries to create a mutual platform, manage to identify barriers in the system and share successful examples with interested sides.  In the form of discussion, during the conference the sides will have opportunity to get acquainted with modern tendencies in terms of the framework of qualifications, in order to plan the implementation process in the context of formal and informal education recognition.
In relation to National Qualifications Framework, future tendencies and essential challenges will be discussed during the conference. There also will be discussion about current experiences of Georgia, Armenia, Azerbaijan, Belarus, Moldova and Ukraine.