დღესვე, მემორანდუმი გაფორმდა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნულ სამეცნიერო ფონდსა და იულიხის კვლევით ცენტრს შორის. ფონდის მიზნობრივი პროგრამის დაფინანსებით, 2017 წლიდან, საქართველოს უნივერსიტეტების კონსორციუმში შემავალ უნივერისტეტებში ე.წ. SMART|EDM_lab ლაბორატორია დაარსდება და მას საქართველოში გერმანიიდან დაბრუნებული წარმატებული ახალგაზრდა მეცნიერი წარუძღვება, რომელიც იულიხის ცენტრის მკვლევარებთან უნივერსიტეტების კონსორციუმის სამეცნიერო - საგანმანათლებლო კავშირებს გააღრმავებს.
SMART|EDM_lab ზუსტი და საბუნებისმეტყველო მეცნიერების, მედიცინის, გამოყენებითი კვლევებისა და ტექნოლოგიის მიმართულებებში მოწინავე კვლევით ლაბორატორიას წარმოადგენს, რომელიც საქართველოს უნივერსიტეტების კონსორციუმსა და იულიხის კვლევითი ცენტრის გარკვეული ინსტიტუტების შეთანხმების საფუძველზე ყალიბდება. SMART|EDM_lab-ის მიზანია საერთაშორისო სტანდარტების კვლევებისა და უახლესი, მომავლის ტექნოლოგიების განვითარების ხელშეწყობა, რომლის თანახმად, პროექტში ჩართულები იქნებიან როგორც საერთაშორისო, ასევე, ადგილობრივი მეცნიერები.
საქართველოს უნივერსიტეტების კონსორციუმის წევრებს თსუ-ს, სტუ-სა და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტები წარმოადგენენ, ხოლო იულიხის ცენტრის მხარეს ენერგეტიკისა და კლიმატის კვლევის ინსტიტუტი (IEK), ბირთვული ფიზიკის ინსტიტუტი (IKP), ნეირომეცნიერებისა და მედიცინის ინსტიტუტი (INM), იულიხის ნეიტრონული მეცნიერების ცენტრი (JCNS), ინჟინერიის, ელექტრონიკისა და ანალიზის ცენტრალურ ინსტიტუტი (ZEA) .
შეთანხმების თანახმად, ლაბორატორიის ტექნიკურ აღჭურვილობასა და საერთაშორისო სტანდარტების კვლევითი პროექტების წარმართვას მხარეები უზრუნველყოფენ.
SMARTlab ების დაფუძნება, არა მხოლოდ სამეცნიერო კვლევის დონის ამაღლებასა და ახალგაზრდების მოზიდვას შეუწყობს ხელს, არამედ ეს არის უნიკალური შანსია, რათა მსოფლიოს სხვადასხვა სამეცნიერო ცენტრებში მოღვაზე წარმატებულ ქართველ მეცნიერებს საშუალება მიეცეთ სამშობლოში აწარმოონ სამეცნიერო კვლევები.

Memorandum was signed by the ministry and research center of ‘Jülich’
To celebrate twenty years of successful cooperation in the scientific field of Germany and Georgia, the memorandum was signed by member of board of directors the Jülich research center, Sebastian Schmidt’ and minister of education and science of Gerogia Tamar Sanikidze. Signature of the protocol between ministry and Jülich centre preceded this fact. They expressed their readiness to support Georgian doctorates to get double PhD degree diploma (German and Georgian ones) within the framework of ‘Cotutelle’ program.
The memorandum was signed between the Shota Rustaveli national fund of the ministry of education and Science and ‘Julich’ research center. From 2017 the fund will finance to establish so called SMART|EDM_labs in the universities which are members of Georgian Consortium and it will be leaded by a successful scientist returned from Germany. He will deepen the scientific-educational ties with the Julich center researchers.
SMART|EDM_lab is leading laboratory in terms of Exact and Natural sciences, medicine, applied research and technology areas, which forms gradually on the basis of an agreement between Consortium of the universities and Julich research center.  The aim of SMART|EDM_lab is to promote the development of international standard researches and modern future technologies, according to which international and local scientists will be involved in this project.
The consortium of Georgian universities members are TSU, STU, and Ilia State University. As for the Julich centre side is represented by Energy and Climate Research Institute (IEK), Nuclear Physics Institute (IKP), Institute of Neuroscience and Medicine(INM), Jülich Neutron Science Center (JCNS), engineering, electronics and analysis of the Central Institute (ZEA).
According to the agreement, the two sides will provide technological equipment and ensure conducting international standards researches.The establishment of SMARTlabs will promote not only raising the level of researches and attracting young people, but this is a unique chance to give opportunities to the Georgian scientists working abroad the country in different scientific centers to engage in scientific researches in their own country.