მინისტრებმა ახლადრეაბილიტირებული სკოლა დაათვალიერეს
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე და შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი დავით სერგეენკო ახლადრეაბილიტირებულ მე-200 სკოლას ესტუმრნენ, სადაც სამინისტროს მიერ სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისთვის თანმედროვე სასწავლო გარემო უნივერსალური დიზაინით მოეწყო და მოსწავლეთა ხელშეწყობისთვის ყველა სათანადო პირობა შეიქმნა.
მე-200 სკოლაში მინისტრები ექიმის კაბინეტის მუშაობას გაეცვნენ და სრულად რეაბილიტირებული სასადილო დაათვალიერეს, რომლისთვისაც ინვენტარის შესაძენად ამჟამად ტენდერი მიმდინარეობს.
მნიშვნელოვანი სიახლეა ის, რომ საჯარო სკოლებში მოსწავლეების კვების რაციონის შედგენაზე უკვე შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო იზრუნებს.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს მიერ სკოლაში განხორციელდა ეზოს კეთილმოწყობა, საცხოვრებელი კორპუსისა და სასადილოს სრული რეაბილიტაცია, გაკეთდა საქვაბე და მოეწყო ცენტრალური კანალიზაცია, ამასთან პანდუსისა და სკოლაში შესასვლელი კარის მონტაჟი, რომლის საერთო ღირებულებაც 1,315 777 ლარს შეადგენს.
მე-200 სკოლა-პანსიონში სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე 97 მოსწავლე სწავლობს, საიდანაც 24 საათიანი მომსახურებით 65 მოსწავლე სარგებლობს. სამინისტროს მიერ მათთვის არაერთი მნიშვნელოვანი პროექტი განხორციელდა, როგორც სარეაბილიტაციო, ასევე საჭირო ტექნიკის თუ ყველა იმ საყოფაცხოვრებო ნივთების შეძენის კუთხით, რაც კონკრეტულ სპეციალიზირებულ სკოლას ესაჭიროება.
ინკლუზიური განათლების განვითარება და ხელშეწყობა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებას წარმოადგენს. ამ მზინით, სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისთვის არაერთი პროექტი ხორციელდება, მათ შორის პროექტები, რომელიც მოზარდების სასწავლო პროცესში აქტიურ ჩართავას, მათი საჭიროებაზე მორგებული სასწავლო პროგრამებით უზრუნველყოფას და სოციუმში ინტეგრაციას ითვალისწინებს.

Ministers visited newly rehabilitated school
Ministers were introduced to the working process of doctor cabinet work and visited completely rehabilitated canteen. As for the equipment for the canteen, tender is being held.
One of the most important news is that the ministry of labor, health and social affairs will take care of the ratio.
The school yard, residential building and the canteen were completely rehabilitated, Boiler-room and central canalization system have been renewed as well, the rump and the entrance door were fully renewed by the Education and Science Infrastructure Development Agency of The Ministry of Education and Science of Georgia. Total amount of spent money is 1,315 777 GEL.
School #200 provides educational service to 97 special educational needs children, out of 24hour service is given to 65 pupils. A number of projects were implemented by the ministry to support disabled pupils in terms of rehabilitation and as well as providing with all the equipment and household appliances, that is specifically needed to specialized school.
Development and support of inclusive education is one of the leading priority.  Numerous projects are implemented and performed by the Ministry of Education and Science. The aim of all the projects are to involve the students in the learning process, provide the students with the learning programs that fits their needs and to support their integration in the social life.