აღნიშნულ საკითზე სამუშაო შეხვედრა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების, შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის სამინისტროების, ნორვეგიის ადმინისტრაცის, აუდიოლოგიის ეროვნული ცენტრის, ორგანიზაცია „კინდ-სმენის“, პროექტის: „ინკლუზიური განათლების დანერგვა საქართველოს პროფესიული განათლებისა და გადამზადების სისტემაში“ წარმომადგენელთა და უცხოელი ექსპერტებთნ უკვე გაიმართა, რაც მომავალშიც ინტენსიურად გაგრძელდება.
შეხვედრის შედეგად რამდენიმე არსებითი საკითხი გამოიკვეთა, რომლებიც რეაგირებას საჭიროებს: კერზოდ, მეტყველების თერაპევტების დაბალი კვალიფიკაცია და პროფესიონალების სიმცირე; მშობელთა განათლება და ინფორმირება კოხლეარული იმპლანტის მქონე ბავშვების რეაბილიტაციის, ყოველდღიური ცხოვრების და განათლების მიღების საკითხებზე; ბილინგვური მიდგომა კოხლეარული იმპლანტის მქონე პირთა განათლების პროცესში; შესაბამისად აღჭურვილი კლასები; სწორი და თანმიმდევრული საინფორმაციო კამპანია კოხლიარული იმლანტაციის მოსამზადებელ და შემდგომ პერიოდთან დაკავშირებით.
ნორვეგიელი სპეციალისტების მიერ განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა კოხლეარული იმპლნატაციის ოპერაციამდე და ოპერაციის შემდგომ რეაბილიტაციის პროცესის სწორად დაგეგმვასა და განხორციელებაზე, რასაც სასურველი შედეგის მიღწევისათვის გადამწყვეტი მნიშვნელობა ენიჭება. სპეციალისტების მხრიდან ასევე ფოკუსში მოექცა სმენის დარღვევის მქონე ბავშვების ადრეული იდენტიფიკაციის საკითხი, რათა იმპლანტაცია ადრეულ ასაკში განხორციელდეს. აქედან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია პირის იდენტიფიკაციისთანავე, დაიგეგმოს სათანადო სერვისები სმენის დარღვევის მქონე ბავშვებისა და მათი მშობლებისათვის. ამასთან, კოხლეალური იმპლანტის მქონე მოსწავლეებისთვის სკოლებში შეიქნას შესაბამისი გარემო.
შეხვედრის შედეგად, მიღწულ იქნა შეთანხმება, რომ უმოკლეს ვადებში განხორციელდეს მეტყველების თერაპიის მიმართულებით სასწავლო პროგრამების განვითარება. ნორვეგიელი დონორის დამხმარებით, პირველ ეტაპზე აღიჭურვება რამდენიმე კლასი, სადაც განათლებას კოხლეარული იმპალნტის მქონე პირები იღებენ. გარდა ამისა, განხორციელდება კვალიფიციური საინფორმაცი ბუკლეტის მომზადება მშობლებისათვის.
რეაბილიტაციის კომპონენტის დახვეწასთან და მშობლების მხარდაჭერის სერვისების შექმნასთან დაკავშირებით, შრომის ჯანმრთელობისა სოციალრური დაცვის სამინიტროსთან აქტიური განხილვები ინტენსიურად გაგრძელდება.

Regarding above mentioned issue the working session has been held between Ministry of Education and Science, labor, health and social affairs of Georgia and the Administration of Norway, the National Center for AUDIOLOGY, Organization ‘Kingsman’, project ‘implementation of inclusive education in Georgian professional education and training system’. The cooperation is going to be long-term.
During the meetings, several essential issues were shaped that need to be reacted. Specifically, low qualifications and lack of speech therapists; Education and awareness of parents concerning the problems related to cochlear implant need children rehabilitation, everyday life and gaining education; Bilingual approaches to cochlear implant user education process; proper equipment in classes; reasonable and sequential informative campaign in the preparing phase for cochlear implantation and further period.
Norwegian specialists paid special attention to reasonable planning of the pre-operational and post operational periods, that plays crucial role in final achievement. Specialists also gave a lot of importance to the identification of hearing impairment in children, in order to perform surgical treatment at an early age. Hence, it is very important to plan proper services for hear-impaired child and their parents right away the identification. At the same time, it is essential to create proper atmosphere at schools.
As a result of the meeting, an agreement was reached that in short period of time learning programs will be introduced in the direction of speech therapy. By the help of Norwegian donor, at the first stage some classes will be equipped, where cochlear implant user individuals get education. In addition, qualified information booklets will be made for parents.
Active discussions continue with Labor Health and Social Affairs ministry in order to improve rehabilitation period and support for parents.