წარმატებული საერთაშორისო პროექტი
ბათუმში გამართულ კონფერენციაზე პროექტი „კატასტროფის რისკის შემცირება განათლებაში“ საერთაშორისო ექსპერტების მიერ დადებითად შეფასდა. ევროკავშირის/ECHO-ს წარმომადგენელმა სამხრეთ კავკასიასა და შუა აზიაში კარლოს აფონსომ ღია მხარდაჭერა გამოუცხადა პროექტს მომავალი თანამშრომლობის პერსპექტივით.
აღნიშნული პროექტი საქართველოში 2010 წლიდან ხორციელდება და მისი ძირითადი დონორი ორგანიზაცია ევროკომისიაა. სწორედ ამ პროექტის მესამე ფაზის წარმატებით დასრულებას მიეძღვნა კონფერენცია, რომელშიც პროექტის განმახორციელებელი პარტნიორი სამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციები მონაწილეობდნენ, კერძოდ, საჯარო უწყებებიდან უმთავრესი პარტნიორები არიან: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტო, კრიზისების მართვის საბჭო და გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტრო. პროექტის პარტნიორი საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციები არიან: გაეროს ბავშვთა ფონდი, არბაითერ-სამარიტერ-ბუნდი (ASB), გადავარჩინოთ ბავშვები, კატასტროფის ცენტრი, წითელი ჯვარი.
ზემოაღნიშნული პროექტი საქართველოს საგანმანათლებლო სივრცეში სამ ფაზად განხორციელდა. პარტნიორ ორგანიზაეციებს თემატიკის მიხედვით გადანაწილებული ჰქონდათ საგანმანათლებლო სივრცის სხვადასხვა სეგმენტი. სკოლების კომპონენტს კურირებდა „გაეროს ბავშვთა ფონდი“; სკოლამდელ დაწესებულებებს „ASB“; ინკლუზიურ განათლებას „გადავარჩინოთ ბავშვები“ და ა. შ.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტის მიერ განხორციელებული სამივე ფაზის აკუმულირებული აქტივობების ჩამონათვალი მრავალმხრივი და მრავალფეროვანია. არსებითად მნიშვნელოვანი ნაბიჯია ეროვნული სასწავლო გეგმის შესაბამის საგნობრივ სტანდარტებში კატასტროფის რისკის შემცირებასთან დაკავშირებული საკითხების ასახვა და ინტეგრირება.
პროექტის ფარგლებში შეიქმნა მნიშვნელოვანი საგანმანათლებლო რესურსები და ჩატარდა სხვადასხვა აქტივობა. მათ შორის: ბუნებრივი კატასტროფების რისკის შემცირების სწავლება ინტერაქტიული მეთოდებით - დამრიგებლის წიგნი V-IX კლასები; მოსწავლეთა ყოველწლიური რეგიონული კონკურსი და კონფერენცია კატასტროფის რისკის თემატიკაზე; კომპიუტერული თამაშები სკოლის დაწყებითი კლასის მოსაწავლეებისთვის საქართველოში გავრცელებულ 5 ძირითად ბუნებრივ კატასტროფაზე; მასწავლებელთა ტრენინგი; ყოველწლიური ე.წ. DRR ბანაკები; სკოლის საგანგებო შტაბები; სკოლისთვის საევაკუაციო გეგმები; დირექციისა და შტაბის სხვა წევრების, მათ შორის მანდატურების და მოსწავლეების ტრენინგი; სკოლისთვის საბაზისო უსაფრთხოების აღჭურვილობის შეძენა; პრაქტიკული მეცადინეობები/სიმულაციური სავარჯიშოები სხვადასხვა სცენარზე (მიწისძვრა, ხანძარი და ა.შ.); მიმდინარე კატასტროფებისადმი მზადყოფნის აქტივობების მონიტორინგი სკოლებში; სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულების მასწავლებლებისთვის და მოსწავლეებისთვის შეიქმნა დამხმარე საგანმანათლებლო რესურსები; სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისთვის და მათი მასწავლებლებისთვის დამხმარე საგანმანათლებლო რესურსები;
კატასტროფის რისკის თემატიკაზე მომუშავე გუნდმა, რომელიც შედგება სამთავრობო, საერთაშორისო და არასამთვრობო ორგანიზაციებისაგან, შეიმუშავა ერთიანი სამოქმედო გეგმა/მატრიცა, რომელიც დაეხმარება მათ სამომავლო საქმიანობის დაგეგმვაში და კოორდინაციაში.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, პროექტის მესამე ფაზის მსვლელობისას 2014-2015 წლებში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს აქტიური მონაწილეობა სამ უმნიშვნელოვანეს მსოფლიო ღონისძიებაში:
1. გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის კატასტროფების რისკის შემცირების მსოფლიო კონგრესი, რომელიც გაიმართა იაპონიის ქალაქ სენდაიში;
2. ევროკომისიის სამოქალაქო უსაფრთხოების ფორუმი;
3. გაერთიანებული ერების კატასტროფის რისკის შემცირების ოფისის მიერ ორგანიზებული მინისტერიალი ირანის დედაქალაქ თეირანში.

A successful international project
Above mentioned project has been implemented since 2010 and its major donor organization is Euro Commission. The conference was contributed to the end of third stage of the project, governmental and international organizations participated in the project. Specifically, the major partners from public body include The Ministry of Education and Science of Georgia, Ministry of Internal Affairs Emergency Management Agency, Crisis Management Council, The Ministry of Environment and Natural Resources protection of Georgia. International and non-governmental organizations supporting the project are including United Nation Children’s fund, arbeiter-samariter-bund (ASB), Save the Children, the Center for Catastrophe, Red Cross.
As it was said above, the project was divided into three stages. Partner organizations had split the various educational segments on the basis of themes. The United Nation Children’s Fund was in charge of school part, ASB was responsible for preschool establishments, Inclusive education was managed by Save the Children and etc.
The list of accumulated activities in all three stages, implemented by the Department of National Education Planning of Ministry of Education and Science of Georgia, was comprehensive and versatile. The implementation and integration of the issues concerning the reduction of disaster risks in education plays an essential role in national education planning subject standards.
Many important educational resources were carried out and a lot of activities have been performed on behalf of the project. Among them are: Interactive method-based teaching of reducing natural catastrophe risks – mentor books grades V-IX; Annual regional contest for students and a conference covering the topic of reducing the risks of disaster; Computer games for primary school students concerning the 5 common natural disasters in Georgia; Teacher training; Annual so called DRR camps; Evacuation plans for schools; Trainings for school staff including the board of directors and mandatories as well as pupils; The basic security equipment for schools; Practical leaching and simulation exercises concerning various scenarios ( Earthquakes, fire etc.); Monitoring of  preparedness for current disaster activities at schools; Additional educational resources were introduced for preschool teachers and the pupils; Supportive educational resources for the special need students and teachers.
The group working on the risks of disaster which consist of governmental, non-governmental and international organizations developed a unified plan/matrix that will help in planning future actions and coordination.
It is important to emphasize an active involvement of the Ministry of Education and Science of Georgia in three important international events during the third stage of the project in 2014-2015:
1.  United nations world congress of reducing the risks of disasters, held in Sendai, Japan.
2. Euro commission civil safety forum.
3. Ministerial in Tehran, Iran, organized by the United Nations Office for disaster risks reduction.