მოსწავლეებმა ვაჟას ნაწარმოებები გააცოცხლეს
ვაჟა-ფშაველას შემოქმედებისადმი მიძღვნილი ღონისძიებები გრძელდება. დღეს, ქართული ლიტერატურის კლასიკოსის, პოეტისა და მწერლის მშობლიურ ჩარგალში, სასკოლო თეატრალური ფესტივალის მონაწილე მოსწავლეები ჩავიდნენ. მათ ვაჟა-ფშაველას სახლ–მუზეუმში მოწყობილ სცენაზე ვაჟას ნაწარმოებების მიხედვით დადგმული სპექტაკლები წარმოადგინეს და თავიანთი ლექსებიც წაიკითხეს.
სასკოლო თეატრალური ფესტივალი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით, ვაჟა-ფშაველას გარდაცვალებიდან 100 წლისთავთან დაკავშირებით, მიმდინარე წლის ივნისში გაიმართა. ფესტივალის ფარგლებში, საქართველოს საჯარო და კერძო სკოლების მოსწავლეებმა ვაჟა-ფშაველას ნაწარმოებების მიხედვით სპექტაკლები დადგეს. კომისიამ სამი გამარჯვებული სპექტაკლი გამოავლინა, რომელთა ჩვენება მარჯანიშვილის თეატრში გაიმართა.
დღეს კი, ჩარგალში მოსწავლეებმა ის სპექტაკლები ჩაიტანეს, რაც ფესტივალის ფარგლებში დაიდგა, მაგრამ დიდ სცენაზე არ გათამაშებულა. ღონისძიებას ბევრი საპატიო სტუმარი ესწრებოდა, მათ შორის საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური და პარლამენტის წევრი ანა მიროტაძე.
ჩარგალში მოსწავლეები საქართველოს თითქმის ყველა კუთხიდან ჩავიდნენ. დღის ბოლოს ვაჟა–ფშაველას საზოგადოებამ ყველა მათგანი სპეციალური სიგელებით დააჯოლდოვა.

The School Theatre Festival, initiated by the Ministry of Education and Science of Georgia and dedicated to 100th anniversary of Vazha Pshavela’s death, was held in Juny of the current year. During the festival, pupils of Georgian public and private schools staged performances based on Vazha Pshavela’s works. The commission revealed three winner performances, which will be showed at Marjanishvili theatre.
Today, pupils have brought in Chargali those performances that were staged during the festival, but were played on the big stage. Many honored guests attended the event, including Deputy Minister of Education and Science of Georgia Lia Gigauri and Member of Parliament Anna Mirotadze.
Pupils from almost all parts of the country arrived in Chargali. At the end of day, all of them received special certificates from Vazha-Pshavela community.