თამარ სანიკიძე გერმანიაში მნიშვნელოვან შეხვედრებს მართავს
პროფესიული განათლების რეფორმის ფარგლებში, საქართველოს დელეგაცია გერმანიაში იმყოფება. დელეგაციის წევრები, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის თამარ სანიკიძის ხელმძღვანელობით, ბავარიის განათლების, კულტურის, მეცნიერებისა და ხელოვნების სამინისტროში სახელმწიფო მდივანს გეორგ აიზენრაიხს შეხვდნენ. სამუშაო შეხვედრაზე ორი ქვეყნის წარმომადგენლების მიერ განხილული იქნა პროფესიული განათლების მხარდაჭერისა და განვითარების მიზნობრივი პროგრამა.
სამომავლო თანამშრომლობის ფარგლებში, ორი ძირითადი მიმართულება გამოიკვეთა, კერძოდ, მხარდაჭერა პროფესიულ მასწავლებელთა კვალიფიკაციის ამაღლებისა და გადამზადების კუთხით და მეორე - საქართველოში დუალური პროფესიული განათლების ელემენტების დანერგვის ხელშეწყობა.
მხარეთა მოსაზრებით, საქართველოში მიმდინარე პროფესიული განათლების რეფორმა სრულად შეესაბამება ევროპულ საგანმანათლებლო სივრცეს. ექსპერტთა განცხადებით, მოდერნიზებული პროფესიული განათლების ქართული სისტემა თავსებადია გერმანიის მიერ განხორციელებულ საერთაშორისო პროგრამებთან და მომავალი თანამშრომლობისთვის მყარ საფუძველს ქმნის.
ბავარიის გამოცდილებით, პროფესიული განათლება ეკონომიკის წარმატების მთავარი განმსაზღვრელი ფაქტორია. აღსანიშნავია, რომ ვიზიტის ფარგლებში, ეს ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი შეხვედრაა. ასევე დაგეგმილია ვიზიტები წამყვან საგანმანათლებლო დაწესებულებებში, შტუტგარტის განათლების სამინისტროში, გერმანიის ფედერაციულ ინსტიტუტებსა და ფედერალურ დონეზე ეკონომიკის განვითარების სამინისტროში.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ნატრიაშვილი, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) წარმომადგენლები თამარ ქიტიაშვილი, ვერნერ ქერნი, ბავარიის განათლების სამინისტროს მასწავლებელთა განვითარების დეპარტამენტის უფროსი კლაუს პომერი და პროფესიული განათლების ექსპერტები.
ბავარიისა და საქართველოს განათლების სამინისტროების წარმომადგენელთა შეხვედრას წინ უძღოდა გაეროს განვითარების პროგრამის ფარგლებში, ქართული დელეგაციის სასწავლო ტური პარტნიორ კოლეჯებში - ანსბახსა და რეგენსბურგში, ასევე განათლების, კულტურის, მეცნიერებისა და ხელოვნების სამინისტროში და ხარისხისა და კვლევის ცენტრში. აღნიშნული პროექტი გულისხმობს პროფესიული განათლების სისტემის სხვადასხვა დონეზე ქართველი და ბავარიელი პროფესიული განათლების სპეციალისტებისა და მასწავლებლების თანამშრომლობის ხელშეწყობას. დელეგაციის წევრები გაეცნენ მასწავლებელთა მომზადებისა და განვითარების მოდელს გერმანიაში და ასევე შესაძლებლობა ჰქონდათ გაცნობოდნენ მასწავლებელთა ტრენინგის პროცესს.

Tamar Sanikidze is holding meetings in Germany
In the framework of the Vocational Education Reform, Georgian delegation is in Germany. Members of the delegation members, led by Minister of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze with with the Secretary of State Georg Aizenraikh at Bavarian State Ministry of Education, Culture, Science and the Arts. During the working meeting, representatives of the two countries discussed the Vocational Education Support and Development Program.
Within the future cooperation, two main directions were identified, namely, support in terms of professional teachers' qualification improvement and training and the second – facilitation of the implementation of the dual vocational education elements.
The parties believe that the current reform of professional education in Georgia is fully consistent with the European educational system. According to experts, a modernized vocational education system of Georgia is compatible with Germany's international programs and lais a solid foundation for the future cooperation.
Based on Bavarian experience, professional education is the main determining factor behind economic success. It should be noted that during the visit, it is one of the important meeting. Als, there are scheduled visits to leading educational institutions, at the Stuttgart Ministry of Education, at the German federal institutes and at the Ministry of Economy.
Th first Deputy Minister of Education and Science of Georgia Ketevan Natriashvili, representatives of the United Nations Development Program (UNDP) Tamar Kitiashvili, Verner Kerni and head of the Teacher Development Department of Bavarian Ministry of Education Klaus Pomer as well as experts of the vocatioanal education also attended the meeting.
The meeting between representavies of the Bavarian and Georgian Ministries of Education was preceded by Georgian delegation’s study tour in the partner colleges – in Ansbach and Regensburg, as well as at the Ministry of Education, Culture, Science and the Arts and Center for Quality and Reseach, organized in the framework of the United Nations Development Program.  The project envisages support of cooperation between the Georgian and Bavarian professional education specialists and teachers, promoting cooperation at various levels of vocational education system. Members of the delegation got acquainted with teacher training and development model in Germany and also had the opportunity to get acquainted with the teacher training process.