სკოლის ექიმების ტრენერთა ტრენინგი ჩატარდა
2014-2015 სასწავლო წლიდან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ საჯარო სკოლებში სამედიცინო კაბინეტების აღდგენის პროცესი დაიწყო. საქართველოს მასშტაბით უკვე 300-მდე საჯარო სკოლაში ამოქმედდა ექიმის ახალი კაბინეტი, რომელიც აღჭურვილია საჭირო ინვენტარით, მედიკამენტებითა და სხვა საჭირო რესურსებით. ექიმის კაბინეტების მოწყობის პროცესი შეუქცევადია და იგი ახალი წლიდანაც გაგრძელდება.
ზემოაღნიშნულ პროექტზე განათლებისა და ჯანდაცვის სამინისტროები ერთობლივად მუშაობენ. სკოლის ექიმებად საქმდებიან ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ შერჩეული პირები, რომლებიც ფლობენ დამოუკიდებელი საექიმო საქმიანობის დამადასტურებელ სახელმწიფო სერტიფიკატს სპეციალობაში - საოჯახო მედიცინა/პედიატრია. სკოლის ექიმების გადამზადებას და  მათი საქმიანობის მონიტორინგს ჯანდაცვის სამინისტრო ახორციელებს.
ამ ეტაპზე დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრისა და გაეროს მოსახლეობის ფონდის ორგანიზენბით, ლოზანის უნივერსიტეტის უწყვეტი გადამზადების  პროგრამის ფარგლებში, სკოლის ექიმების  ტრენერთა ტრენინგი ჩატარდა შემდეგ თემებზე - ახალგაზრდებისა და მოზარდების ჯანმრთელობა, ჯანსაღი ცხოვრების წესის დამკვიდრება, დაავადებების პრევენცია, ჰიგიენა და სხვა.
ტრენინგს უძღვებოდნენ მედიცინის დოქტორი, ლოზანის უნივერსიტეტის უწყვეტი განათლების სამსახურთან არსებული EuTEACH-ის კოორდინატორი პიერ-ანდრე მიშო და  ქართველი ექსპერტები.
პროექტის ამოქმედება გადაუდებელმა აუცილებლობამ განაპირობა ვინაიდან, წლების განმავლობაში სკოლების უმეტესობა დამოკიდებული იყო მხოლოდ სასწრაფო-სამედიცინო დახმარების მომსახურებაზე და არ იყო ჩართული იმუნიზაციის ხელშემწყობ პროცესებში. არ არსებობდა სკოლის მოსწავლეთა ჯანმრთელობის მდგომარეობის მონაცემთა ბაზა და არ მოქმედებდა რეფერალის განხორციელების ადექვატური მექანიზმი. სკოლებში ფიქსირდებოდა ეპიდემიოლოგიურად არაკეთილსაიმედო მდგომარეობა და ჰიგიენის საკითხებთან დაკავშირებით, იყო ინფორმირებულობისა და ცოდნის ნაკლებობა, ყველა ეს პრობლემა ახალი პროექტის ფარგლებში გადაიჭრება, მოსწავლეები საჭიროების შემთხვევაში კვალიფიციურ პირველად სამედიცინო დახმარებას სკოლაშივე მიიღებენ.

Training for school doctors trainers was held
Starting from 2014-2015 academic year, the Ministry of Education and Science of Georgia has started restoration of medical rooms in the public schools. Throughout the country, doctor’s new office has been opened in up to 300 public schools, which is equipped with the necessary equipment, medicines and other necessary resources. The process of opening doctor’s offices is irreversible and it will continue in the next year.
The Ministry of Education and Ministry of Health are working together on the project. Those individuals get employeed as school doctors that are selected by the Ministry of Health, who possess a certificate of independent medical practice with following specialization - family medicine / pediatrics.  The Ministry of Health carries out training of school doctors and monitoring of their activities.
At this stage, under initiative of National Center for Disease Control and Public Health and the United Nations Population Fund, in the framework of the continuous training program by University of Lausanne,  Training for school doctors trainers was held on the following subjects -  health of young people and adults, promotion healthy lifestyles, disease prevention, hygiene and more.
The training was conducted by doctor of medicine, coordinator of Continuos Education Service of University of Lausanne (EuTEACH) Pierre-Andre Michaud and Georgian experts.
Launch of the project was caused by immediate need, because for many years, majority of schools have been depending solely on emergency medical services and have not been involved in the processes of facilitation of immunization. Up to now, there has been no database reflecting schools pupils' health condition and no operating adequate mechanism of referral implementing.  Epidemiologically unfavorable conditions have been observed at schools and issues related to hygiene, a lack of awareness and knowledge, all of these problems will be solved within the framework of the new project, the students in case of need will get qualified first aid at school.