სამოქალაქო განათლების გაძლიერება საჯარო სკოლებში
ევროკავშირის მიერ თანადაფინანსებული პროექტის „სამოქალაქო განათლება დემოკრატიული მოქალაქეობისათვის“ დასკვნითი კონფერენცია გაიმართა. ღონისძიება გახსნეს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა, საქართველოში ევროკავშირის დელეგაციის პროექტების განყოფილების უფროსმა კაიდო სირელიმ და კონრად ადენაუერის ფონდის სამხრეთ კავკასიის წარმომადგენლობის დირექტორმა, დოქტორმა ჯანან ათილგანმა.
აღნიშნული პროექტი, რომელიც ორი წლის განმავლობაში მიმდინარეობდა, კონრად ადენაუერის ფონდმა განახორციელა. მისი მიზანია სამოქალაქო განათლების სწავლების გაძლიერება. პროექტის ფარგლებში სამოქალაქო განათლების მასწავლებლებს რეგიონებიდან (მათ შორის ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებული რეგიონებიდან) საშუალება მიეცათ, გაევლოთ ინტენსიური ტრენინგი სამოქალაქო განათლების სწავლების თანამედროვე მეთოდებში.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამეტთან მჭიდრო თანამშრომლობით, მომზადდა საზოგადოებრივი მეცნიერებების ახალი სტანდარტი.
პროექტის მიმდინარეობისას, ქართული დელეგაცია ეწვია გერმანიის სამოქალაქო განათლების ფედერალურ სამსახურს, ადგილზე გაეცნო სამოქალაქო განათლების პროგრამებს გერმანიაში და მიეცა საშუალება, კონტაქტები დაემყარებინა კოლეგებთან.
დასკვნით კონფერენციაზე ასევე შედგა დისკუსია სამოქალაქო განათლების თანამედროვე გამოწვევებზე, რომელშიც მონაწილეობა გერმანელმა და ქართველმა ექსპერტებმა მიიღეს.

Strengthening of civic education in public schools
The Konrad Adenauer Foundation implemented this project, which lasted two years. Its purpose is to strengthen the teaching of civic education. Within the framework of the project, civic education teachers from the regions (including regions populated with ethnic minority areas) have been allowed to go through intensive training on the modern methods of civic education teaching.
It is worth mentioning that under close cooperation with National Curriculum Department of the Ministry of Education and Science of Georgia, a new standard of social sciences has been developed.
In the course of the project, Georgian delegation visited The German Federal Agency for Civic Education, acquainted with civic education programs in Germany and had the opportunity to establish contacts with colleagues.
At the final conference, discussion also took place on the contemporary challenges of civic education, with the participation of German and Georgian experts.