კვირეულის ფარგლებში, დაგეგმილია რამდენიმე, საერთაშორისო მასშტაბის ცენტრალური და აგრეთვე 100-ზე მეტი პარალელური ღონისძიება. კერძოდ, კონფერენციები, უახლესი სამეცნიერო გამოცემებისა და პროექტების პრეზენტაციები და გამოფენები, სამეცნიერო-პოპულარული ლექცია-სემინარები, ტრენინგები, ვორკშოპები, ღია კარის დღეები, სამეცნიერო კაფეები, სახალისო მეცნიერება სკოლის მოსწავლეებისთვის და სხვ.
გამორჩეული და საინტერესოა კვირეულის ლოგო, რომელზეც გამოსახულია ქართველი ხელოვანის, ბაჩა ხოფერიას (Dr. Love) ურბანული ხელოვნების ნიმუში: „ზეზვა და მზია იღებენ სელფის“, რომელიც შთაგონებულია დმანისში აღმოჩენილი ჰომინინის რეკონსტრუქციით. კვირეულის ლოგო განასახიერებს მეცნიერებისა და ინოვაციების განვითარების სიმბოლურ გზას: უხსოვარი დროიდან დღემდე. „ზეზვა და მზია იღებენ სელფის“ გვახსენებს, რომ მეცნიერება ჩვენი ყოველდღიური, პრაქტიკული ცხოვრების განუყოფელი ნაწილია.
უპრეცედენტოა კვირეულის გეოგრაფია - თბილისი, თელავი, გორი, ქუთაისი, ზუგდიდი, ბათუმი, ახალციხე, ახალქალაქი, აბასთუმანი, იგოეთი, ალვანი, ზემო ვეჯინი.
კვირეულში მონაწილეობს საქართველოს სახელმწიფო და კერძო უნივერსიტეტები, სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრები, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემია და საქართველოს სოფლის მეურნეობის აკადემია, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი, მაიკროსოფტი - საქართველო, სან დიეგოს უნივერსიტეტი, შპრინგერის გამომცემლობა, აგრეთვე მეცნიერების სფეროს უცხოელი წარმომადგენლები შემდეგი ქვეყნებიდან: აშშ, გერმანია, შვეიცარია და, რაც მთავარია, კვირეულში მონაწილეობს ცერნის ბირთვული კვლევების ევროპული ცენტრი მოძრავი გამოფენით „ცერნი დღეს“ და „LHC ინტერაქტიული გვირაბი“. გამოფენა, რომელიც პირველად იმართება კავკასიის რეგიონში საშუალებას მისცემს დამთვალიერებლებს წარმოდგენა შეექნათ ამ მსოფლიო მნიშვნელობის ცენტრის საქმიანობასა და მის ბოლო აღმოჩენებზე. საამაყოა, რომ CERN-თან მჭიდროდ თანამშორმლობს ქართული უნივერსიტეტები, ცერნის პროექტებში ჩართულნი არიან ქართველი პროფესორები და სტუდენტები.
წელს, კვირეულის ჩატარებით ასე მასშტაბურად და საყოველთაოდ პირველად აღინიშნება ეს თარიღები, ხოლო მომავალი, 2016 წლიდან საფუძველი ჩაეყრება მნიშვნელოვან ტრადიციას: ჩვენი ქალაქი და ქვეყანა უმასპინძლებს მეცნიერებისა და ინოვაციების საერთაშორისო ფესტივალს და შეუერთდება მსოფლიოს იმ წამყვანი ქალაქების რიცხვს, სადაც ანალოგიური ფესტივალები ტარდება.
2015 წელს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ ორგანიზებული კვირეული და 2016 წლის მეცნიერებისა და ინოვაციების ფესტივალი იქნება ნათელი გამოხატულება იმ ზრუნვისა, რომელსაც სახელმწიფო იჩენს მეცნიერების სფეროს მიმართ, იმ პოზიტიური ძვრებისა და რეალური, ხელშესახები პროგრესისა, რომელსაც ბოლო წლებში მივაღწიეთ.
სრული ინფორმაცია კვირეულის ფარგლებში დაგეგმილ ღონისძიებებზე შეგიძლიათ იხილოთ შემდეგ ბმულზე http://mes.gov.ge/science/?page_id=196

• Introducing achievement of Georgian and foreign researchers’  to the general public;
In the framework of the international week, several central events of international scale as well as more than 100 parallel events have been planned. In particular, conferences, presentations of the latest scientific publications and projects, exhibitions, popular science lecture-seminars, training sessions, workshops, open days, science cafes, and fun science for school pupils etc.
Logo of the international week is interesting and distinctive, which reflects an image of urban artwork by the artist Bacha Khoperia (Dr. Love) titled: "Zezva and Mzia Taking Selfie", which took its inspiration from the Dmanisi hominins reconstruction. Logo of the international week embodies the symbolic way of science and innovation developing: From ancient times up today. ""Zezva and Mzia Taking Selfie"reminds us that science is inseperable part of our daily, practical life.
Geography of the international week is unprecedented - Tbilsi, Telavi, Gori, Kutaisi, Zugdidi, Batumi, Akhaltsikhe, Akhalkalaki, Abastumani, Igoeti, Alvani, Upper Vejini.
Participants of the international week are as follows: state and private universities of Georgia, scientific-research centers, The Georgian National Academy of Sciences  and The Georgian Academy of Agricultural Sciences, the Georgian National Museum, Microsoft - Georgia, San Diego University, Springer publishing house, as well as foreign representatives of scientific circles from the following countries: USA, Germany, Switzerland and, most importantly, the European Organization for Nuclear Research (CERN) with moving exhibition "CERN Today" and "LHC interactive tunnel". The exhibition, which is being held for the first time in the Caucasus region, will allow viewers to get an insight of about the activities and the latest discoveries of this center of universal. We are proud that Georgian universities cooperate closely with CERN- Georgian professors and students are involved in the projects of CERN.
By means of conducting international week, this year marks the first time for such a wide and universal celebrations of these dates and starting from the next 2016 year, foundation will be laid to an important tradition: our city and the country will host the “International Festival of Science and Innovations” and we will join the world's leading cities where similar festivals are held.
The „International Week of Science and Innovations “organized by the Ministry of Education and Science of Georgia in 2015 and the “International Festival of Science and Innovations” in 2016 will be a clear expression of the care that the state is demonstrating towards the science and of those positive steps and real, tangible progress that has been achieved in the recent years.
Full information about the events planned within the international week can be found on the following address: http://mes.gov.ge/science/?page_id=196