ოზურგეთის #2 საჯარო სკოლის 165-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი იუბილე
ოზურგეთის ალექსანდრე წუწუნავას სახელობის დრამატულ თეატრში 11 ნოემბერს ქალაქ ოზურგეთის #2 საჯარო სკოლის 165-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი საიუბილეო საღამო გაიმართა, რომელსაც ბევრ საპატიო სტუმართან ერთად, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე დაესწრო.
ოზურგეთის N2 საჯარო სკოლა სკოლა გამორჩეულია არა მარტო იმით, რომ მისი ისტორია ლამის ორ საუკუნეს ითვლის, არამედ იმითაც, რომ ამ სკოლაში სხვადასხვა დროს სწავლობდნენ სახელოვანი და ცნობილი ადამიანები: აკადემიკოსები: ნიკო მარი და ექვთიმე თაყაიშვილი, პედაგოგი და საზოგადო მოღვაწე გიგო შარაშიძე, მწერლები: სიმონ გუგუნავა, ჭოლა ლომთათიძე, ლალიონი (არსენ მამულაშვილი), სანდრო ეული და ნესტორ მალაზონია, კომპოზიტორი  ვიქტორ დოლიძე, რეჟისორები: ალექსანდრე წუწუნავა და სიკო დოლიძე, თეატრის და კინოს ცნობილი მოღვაწენი: სანდრო ჟორჟოლიანი და ცეცილია წუწუნავა, პროფესორები: მოსე გოგიბერიძე და შალვა რადიანი, გენერლები: კონსტანტინე ლესელიძე, პორფილე ჩანჩიბაძე და სხვები. ამ სკოლის კურსდამთავრებულები დღესაც წარმატებით მოღვაწეობენ მეცნიერებისა და კულტურის სხვადასხვა სფეროში.არსებობის მრავალწლიანი ისტორიის მანძილზე ოზურგეთის N2 საჯარო სკოლამ არაერთხელ შეიცვალა სახელი, მაგრამ დარჩა ქალაქის ერთ-ერთ საუკეთესო და გამორჩეულ სკოლად. ძალიან სასიხარულოა, რომ ოზურგეთის N2 საჯარო სკოლა დღესაც აგრძელებს თავის ტრადიციას და ახლაც წარმატებით ზრდის განათლებულ მომავალ თაობას. სკოლის კურსდამათავრებულები კარგი შედეგებით აბარებენ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში და იღებენ საგრანტო დაფინანსებას, ყოველწლიურად იზრდება საგნობრივ ოლიმპიადებსა და სასწავლო შემოქმედებით კონფერენციებში მონაწილე მოსწავლეთა რიცხვი და, რაც მთავარია, ბოლო ხუთი წლის მანძილზე 28 ოქროს, ხოლო 37 ვერცხლის მედალოსანი ჰყავს.
განათლების მაღალი ხარისხის გარანტი ქალაქ ოზურგეთის N2 საჯარო სკოლის მაღალკვალიფიციური მასწავლებლები არიან, რომელთაც სასერტიფიკაციო გამოცდებზე საუკეთესო შედეგები აჩვენეს.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ულოცავს 165 წლის საიუბილეო თარიღს ქალაქ ოზურგეთის N2 საჯარო სკოლის ყველა მოსწავლეს, მასწავლებელს, მათ მშობლებს, კურსდამთავრებულებს და მთლიანად ქალაქს. ვიმედოვნებ, რომ ეს სკოლა კიდევ მრავალ სახელოვან მამულიშვილს აღუზრდის ქვეყანას და ის დიდი ისტორია, რომელზეც ახლა სიამაყით ვსაუბრობთ, წარმატებით გაგრძელდება -განაცხადა განათლების მინისტრმა.

165th Anniversary of the #2 Ozurgeti public school
Ozurgeti Public School №2 is distinguished not only for its nearly two centuries long history, but also with the fact that at different periods of time many eminent and famous people studied in this school including academicians: Niko Mari and Ekvtime Takaishvili, teacher and public figure Gigo Sharashidze, writers: Simon Gugunava, Tchola Lomtatidze, Lalioni (Arsen Mamulashvili), Sandro Euli and Nestor Malazonia, composers  Viktor Dolidze, directors: Aleksandre Tsutsunava and Siko Dolidze, theatre and movie public figures: Sandro Zhorzholiani and Tsetsilia Tsutsunava, professors: Mose Gogiberidze and Shalva Radiani, general: Konstantine Leselidze, Porfile Chanchibadze and others. The school graduates are working now successfully in various fields of science and culture. Throughout many years of the existence, Ozurgeti Public School № 2 has repeatedly changed its name, but remained city’s one of the best and special schools. It is noteworthy that the Ozurgeti Public School №2 continues its traditions and successfully raises the next generation of educated adults. The school graduates are entering higher education institutions with good results and receiving grant funding, number of pupils participating in the subject Olympiads and academic conferences is annually increasing and, most importantly, in the last five years, the school has raised28 gold and 37 silver medalists.
Highly qualified teachers of Ozurgeti public school №2, who have showed the best results for the certification exams, guarantee provision of high quality education.
“The Ministry of Education and Science of Georgia congratulates on the 165th anniversary of Ozurgeti public school № 2 all school pupils, teachers, parents, school graduates and the entire city. I hope this school will again raise many famous patriots for this country and its great history, which is subject of our pride, will be successfully continued” - said Minister.