ქართულ-გერმანული საბაკალავრო პროგრამა ამოქმედდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში ლოგისტიკაში ქართულ-გერმანული ორდიპლომიანი საბაკალავრო პროგრამა გახსნა, რომელსაც გერმანიის ელჩი საქართველოში ბეტინა კადენბახი, სტუ-ს რექტორი არჩულ ფრანგიშვილი, TH Wildau-ის პრეზიდენტი პროფესორი ლასლო უნგვარი, DAAD თბილისის ოფისის ხელმძღვანელი მარტინ პრაქსენტჰალერი და სხვა მოწვეული სტუმრები დაესწრნენ.
აღნიშნული პროგრამა კავკასიასა და ცენტრალურ აზიაში პირველი ევროპული დონის ლოგისტიკის უმაღლეს სწავლებას წამოადგენს. საბაკალავრო პროგრამა ლოგისტიკის, ბიზნეს ადმინისტრირების, ინფორმაციული ტექნოლოგიების და ეკონომიკის საფუძვლებისაგან შედგება და მოიცავს ლოგისტიკის 37 სხვადასხვა საგანს (მაგალითად: საავტომობილო და სარკინიგზო ლოგისტიკა, საზღვაო გადაზიდვები, საპორტო ლოგისტიკა, სატრანსპორტო გადაზიდვები, ტვირთის დამუშავება, სასაწყობო სისტემები, ტელემატიკა, ERP დ.ა.შ.). მე-3 სემესტრიდან სწავლება გერმანულ ენაზე განხორციელდება და მას მთლიანად გერმანული კონსორციუმის პროფესორ-მასწავლებები გაუძღვებიან. პროგრამის ფარგლებში დაგეგმილია SAP-ის ლოგისტიკის ლაბორატორიის ჩამოყალიბება, ბიბლიოთეკის შექმნა, ვიდეო-კონფერენციის დარბაზის მოწყობა, ელექტრონული სწავლების მოდულის დანერგვა და სხვა აქტივობები.
სასწავლო პროგრამის განუყოფელ ნაწილს წარმოადგენს ერთწლიანი სწავლება გერმანიაში. მეშვიდე სემესტრიდან სტუდენტები სწავლას გააგრძელებენ პარტნიორ გერმანულ უნივერსიტეტებში. მე-8 სემესტრი მთლიანად დაეთმობა პრაქტიკას და საბაკალავრო ნაშრომზე მუშაობას გერმანულ კომპანიებში. პრაქტიკის ფარგლებში ისინი გაეცნობიან გერმანული კომპანიების ლოგისტიკურ ინფრასტრუქტურას, მათ სისტემურ გადაწყვეტილებებს, უახლეს ტექნოლოგიებს და ეფექტურ სამუშაო პროცესებს. სტუდენტები, რომლებიც წარმატებით დაძლევენ სწავლებას გერმანიაში, პარალერულადმიიღებენ ვილდაუს უნივერსიტეტის დიპლომს სპეციალობით ინჟინერიის ბაკალავრი ლოგისტიკაში (Bachelor of Engineering in Logistics).
პროგრამის უნიკალურობა იმაშიც მდგომარეობს, რომ იგი ორიენტირებულია პრაქტიკაზე და პასუხობს ადგილობრივი და საერთაშორისო ლოგისტიკური ბაზრების მოთხოვნებს.
საქართველოში ლოგისტიკისა და ტრანსპორტის სფეროს განვითარებისათვის და საქართველოს, როგორც რეგიონალური ლოგისტიკური ჰაბის ჩამოყალიბებისთვის ლოგისტიკის საბაკალავრო პროგრამის განხორციელებას უდიდესი მნიშვნელობა ენიჭება. ადგილობრივმა და საერთაშორისო კომპანიებმა გამოხატეს უდიდესი ინტერესი პროგრამის მიმართ. ხელმოწერილია 20-ზე მეტი მემორანდუმი, რომელიც ითვალისწინებს პრაქტიკის ფარგლებში სტუდენტების აქტიურ ჩაბმას პროექტებში მათი შემდგომი დასაქმების პერსპექტივით.
გერმანული კონსორციუმის ლიდერი ვილდაუს ტექნიკური გამოყენებით მეცნიერებათა უნივერსიტეტია (TH Wildau). დანარჩენი ორი წევრი კი ფლენსბურგისა და ბრანდერბურგის გამოყენებით მეცნიერებათა უნივესიტეტები. პროგრამა 8 სემესტრიანია და მას გერმანიის აკადემიური გაცვლითი პროგრამა (DAAD) აფინანსებს. პოსტ-საბჭოთა სივრცეში ის პირველი საინჟინრო პროგრამაა, რომელიც DAAD-ის მიერ დაფინანსდა.
პრეზენტაციის ბოლოს ვილდაუს ტექნიკური გამოყენებით მეცნიერებათა უნივერსიტეტის რექტორმა ქართველ სტუდენტებს ვილდაუს უნივერსიტეტის სტუდბილეთები გადასცა.

Georgian-German bachelor program to be launched
The Minister of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze launched at Georgian Technical University a double degree Georgian-German bachelor program in logistics. The Ambassador of Federal Republic of Germany in Georgia Bettina Kadenbach, The Rector of Georgian Technical University Archul Prangishvili, The President of TH Wildau, professor Laszlo Ungvari, Head of DAAD Tbilisi office Martin Praxenthaler and other invitees attended the event.
The program represents the first European quality higher education in logistics in the Caucasus and Central Asia. Bachelor's degree consists of logistics, business administration, information technologies and economic grounds and includes 37 different courses of logistics (for example: road and rail logistics, shipping, port logistics, transportation, cargo handling, warehousing systems, telemetric, ERP and so on). From the third semester teaching will continue in German language and it will be completely led by professors and teachers from German consortium. In the framework of the program, it is planned to establish a laboratory of SAP logistics, a library, a video-conference hall, to introduce E-Learning Module and other activities.
An integral part of the syllabus is one-year studying in Germany. Starting from the seventh semester, the students will continue their studies at German partner universities. The eighth semester will be entirely dedicated to practice and to diploma thesis work in German companies. During the practice they will be introduced to the logistics infrastructure of German companies, their system solutions, the latest technologies and efficient work processes. Those students, who successfully complete studying in Germany, will get Wildau university degree specializing in Bachelor of Engineering in Logistics (Bachelor of Engineering in Logistics).
The uniqueness of the program works is that it is focused on practice and meets the requirements of local and international logistics markets.
For development of logistics and transport sectors in Georgia and turning the country into regional logistics hub, implementation bachelor's program in logistics is of huge importance. Local and international companies have expressed great interest in the program. More than 20 memorandums have been signed, which includes an active practical involvement of students in the projects with further prospect of employment.
The German consortium leader is Wildau Technical University of Applied Sciences (TH Wildau). The other two members are Brandenburg and Flensburg universities of Applied Sciences. The program included 8 semesters and The German Academic Exchange Service (DAAD) is funding it. This is the first engineering program in the post-Soviet space, which has been funded by the DAAD.
At the end of presentation, rector of Wildau Technical University of Applied Sciences handed to the students student cards of Wildau University.