მეცნიერებისა და ინოვაციების საერთაშორისო კვირეული დასრულდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით ორგანიზებული „მეცნიერებისა და ინოვაციების კვირეული“ უნიკალური გამოფენით დაიხურა. ეროვნულმა მუზეუმმა და ალექსანდრე ქართველის ასოციაციამ, სიმონ ჯანაშიას სახელობის საქართველოს მუზეუმში უდიდესი ავიაკონსტრუქტორის ალექსანდრე ქართველისადმი მიძღვნილი გამოფენა წარმოადგინა.
გამოფენა საშუალებას იძლევა წარმოდგენა შეიქმნას ქართველი ემიგრანტი ავიაკონსტრუქტორის, ამერიკული და მსოფლიო ავიაციის ისტორიაში ერთ-ერთი უდიდესი ნოვატორის, ალექსანდრე ქართველის (ქართველიშვილის /1896-1974/) ცხოვბრებასა და შემოქმედებაზე.
ექსპოზიციაზე წარმოდგენილია ქართველის მიერ შესრულებული ესკიზები და ნახაზები, მისივე დიზაინით შექმნილი თვითმფრინავების მაკეტები, საარქივო მასალა, დოკუმენტები, სტატიები, ფოტოები, მულტიმედიური პროექციები და სხვა. გამოფენა საშუალებას იძლევა დოკუმენტურ მასალაზე დაყრდნობით, თვალი გადავავლოთ ალექსანდრე ქართველის პროფესიული და პირადი ცხოვრების გზას და გავეცნოთ მის მიერ შექმნილ ლეგენდარულ თვითმფრინავებს.
აღნიშნული გამოფენით საზეიმოდ დაიხურება 2015 წლის „მეცნიერებისა და ინოვაციების საერთაშორისო კვირეული“. გამოფენის მხარდამჭერია თბილისის მერია. გამოფენა 2016 წლის 1 მაისამდე გაგრძელდება.
ალექსანდრე ქართველი დაიბადა 1896 წლის 9 სექტემბერს თბილისში. ოცი წლის ასაკში ალექსანდრე დედასთან ერთად გაექცა საბჭოთა ეპოქის არეულობასა და ზეწოლას და გაემგზავრა ემიგრაციაში ბავშვობის დროინდელი ოცნების ასრულებისა და თვითმფრინავების დიზაინის შემუშავების მიზნით. პარიზში, საავიაციო სკოლაში სწავლისას ქართველის თვითმფრინავმა დაამყარა მსოფლიო რეკორდი სიჩქარეში. პარიზის საავიაციო წრეებში კარგი რეპუტაციის მქონემ, 1920 წელს გაიცნო ამერიკელი მეწარმე ჩარლზ ლევინი და მის საავიაციო კომპანიაში სამუშაოდ აშშ-ში გადავიდა.
ალექსანდრე ქართველმა მნიშვნელოვანი ცვლილება მოახდინა სამხედრო ავიაციის სფეროში და იმ მოღვაწეთა შორის დაიმკვიდრა ადგილი, რომელთა გავლენაც მნიშვნელოვნად გასცდა მათი ძირითადი საქმიანობის სფეროს. ენთუზიაზმით აღსავსე გამომგონებელმა დაარღვია ყველა მანამდე არსებული ჩარჩო. მისი დიზაინით შექმნილი თვითმფრინავი A-10 დღემდე ითვლება ამერიკულ ავიაციაში არსებულ ყველაზე ეფექტურ მოიერიშე თვითმფრინავად.
იმდენად, რამდენადაც ალექსანდრე ქართველი აქტიურად იყო ჩართული შეერთებული შტატების სამხედრო საქმიანობაში, მისი ცხოვრება დიდი ხნის განმავლობაში იყო გასაიდუმლოებული შპიონაჟის, გატაცების და ლიკვიდაციის რეალური საფრთხეების გამო. მხოლოდ გრიფი „საიდუმლოს” მოხსნის შემდეგ, როდესაც ალექსანდრე ქართველის შესახებ სმითსონის ინსტიტუტისა და NASA-ს არქივებში დაცული მასალა გახდა ხელმისაწვდომი, საზოგადოებამ შეიტყო მისი უმნიშვნელოვანესი წვლილის შესახებ - მეორე მსოფლიო ომის დროს მოკავშირეთა მიერ საჰაერო უპირატესობის მოპოვების საქმეში.
ალექსანდრე ქართველის ფუძემდებლური კონსტრუქტორული გადაწყვეტები პასუხობდა ფრანკლინ დელანო რუზველტის, ჰარი ტრუმენის და ამერიკული ავიაციის პიონერის ჩარლზ ლინდბერგის ეპოქის გამოწვევებს.

International Week of Science and Innovations ended
The exhibition gives possibility to get an insight about life and creative work of Alexander Kartveli (Kartvelishvili /1896-1974/), Georgian immigrant aircraft designer, one of the greatest innovators in the history of American and world aviation.
Sketches and drawings created by Kartveli are exhibited at the exposition, also aircraft mock-ups designed by him, archival material, documents, articles, photos, multimedia projections, etc. The exhibition allows the documentary material on the basis of a glimpse of the professional and personal life and a way of making sense of it by the legendary aircraft.
The exhibition will mark a closure of the “International Week of Science and Innovations” 2015. The exhibition is supported by Tbilisi City Hall. The exhibition will continue until May 1, 2016.
Alexander Kartveli was on September 9, 1896 in Tbilisi. At the age of 20, Alexander with his mother fled the unrest and the pressure of the Soviet era and went into exile with the purpose of making his childhood dream come true and starting developing the aircraft designs. In Paris, while studying at aviation school Georgian’s plane set a world record in speed.  Having a good reputation in the Paris aviation circles, in 1920 he made acquaintance of an American entrepreneur Charles Revin and moved to the United States to work for his aviation company.
Alexander Kartveli made a significant change in the field of military aviation and established himself among those figures, whose influence went far beyond their core activities. Highly enthusiastic inventor broke all the previously existed frames. Aircraft A-10 created with his design is still considered the most effective fighter aircraft in American aviation.
Due to the fact that Alexander Kartveli was actively involved in the military work of the United States of America, his life for a long time was classified because of the real dangers of spying, kidnapping and liquidation. Only after the status of “classified” was lifted, when the material about Alexander Kartveli kept in the Smithsonian Institute and in the NASA were made available, the public learned of his most important contribution – in obtaining air superiority by the allied powers during the World War II by.
Underlying design solution of Alexander Kartveli were answering Franklin D. Roosevelt, Harry Truman and the American aviation pioneer Charles Lindbergh era challenges.