სან დიეგოს უნივერსიტეტის მრჩეველთა საბჭოს სხდომა გაიმართა
სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის მრჩეველთა საბჭოს შეხვედრა გაიმართა, რომელსაც აშშ-ის ელჩი საქართველოში იან კელი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე გიორგი შარვაშიძე, ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის ხელმძღვანელი საქართველოში კატერი კლემენტი, ათასწლეულის ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი მაგდა მაღრაძე და სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი საქართველოს დეკანი კენ უოლში დაესწრნენ. სამეთვალყურეო საბჭომ, რომლის წევრები არიან ბიზნეს ორგანიზაციების, საწარმოებისა და აკადემიური ინსტიტუტების ხელმძღვანელები, სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის პირველი წლის საქმიანობის შედეგები შეაჯამეს. განიხილეს ბიზნეს სექტორთან თანამშრომლობის გაღრმავების გზები, სტუდენტების სტაჟირებისა და დასაქმების პერსპექტივები.
ღონისძიებაზე აგრეთვე წარმოდგენილი იქნა სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტების ინოვაციური გამოგონებები და პროექტები.
2015 წელს სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის საქართველოს ფილიალში პირველი სტუდენტები მიიღეს. ტექნოლოგიურ და საინჟინრო დარგებში შემოთავაზებულ ამერიკულ საბაკალავრო პროგრამებზე ბევრი წარმატებული სტუდენტი ჩაირიცხა. მათ შორისაა ეროვნულ გამოცდებზე ყველაზე მაღალი რეიტინგის მქონე აბიტურიენტი დავით სოსელია, მათემატიკაში უმაღლესი შეფასების მქონე ლუკა ლომთაძე და დაჩი გოგიტიძე, ქიმიაში უმაღლესი შეფასების მქონე ანა შალამბერიძე. აგრეთვე Intel ISEF-ის 2015 წლის მსოფლიო კონკურსის მეოთხე საპრიზო ადგილის მფლობელი ნიკა ალავიძე, რომლის გამოგონებამ მსოფლიოს მასშტაბით 7 200 000 პროექტს შორის მეოთხე ადგილი დაიკავა, ოლიმპიადის ეროვნული ნაკრების წევრი ქიმიაში ელგუჯა გოჯიაშვილი, ათასწლეულის ინოვაციების კონკურსის გამარჯვებულები თემურ ჩიჩუა, ალექსანდრე თოიძე, ნიკა მინაშვილი და სხვა წარმატებული ახალგაზრდები.
სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი (SDSU), ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს უმაღლესი განათლების კომპონენტის ფარგლებში, საქართველოში ახორციელებს მაღალი ხარისხის, საერთაშორისო აკრედიტაციის მქონე საბაკალავრო პროგრამებს საინჟინრო და ტექნოლოგიურ (STEM) დარგებში. აღნიშნული პროგრამები ხელს შეუწყობს ქვეყანაში საბუნებისმეტყველო და ტექნოლოგიური დარგების განვითარებასა და მაღალკვალიფიციური კადრების მომზადებას. პროექტი ხორციელდება აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის (MCC) მეორე კომპაქტის ფინანსური მხარდაჭერით.

San Diego State University Advisory Board meeting was held, attended by US Ambassador to Georgia Ian Kelly, the Ministry of Education and Science Minister deputy George Sharvashidze, MCC head of Georgia's Kateri Clement, MCG CEO Magda Magradze and San Diego State University dean Ken Walsh attended.
The boards, which members are from business organizations, enterprises and academic institutions heads summarized the work done during the first year of San Diego State University.  Discussed ways to enhance cooperation with the business sector, students in internship and employment prospects.
Also at the event were presented the San Diego State University  students inventions and innovative projects.
In 2015, San Diego State University branch of Georgia accepted the first students. Technological and engineering fields in many successful students were enrolled in undergraduate programs offered by American. They include exams of the highest-ranked student David Soselia, in mathematics with the highest score Luke Lomtadze and Dachi Gogitidze, in chemistry with the highest score Anna Shalmberidze. Also,  Intel ISEF-'s 2015 World Competition fourth prize place owner Nika Alavidze, whose invention between of the world 7 200 000 projects won the fourth place and other successful young people.
San Diego State University (SDSU), the Millennium Challenge Account - of higher education component of Georgia, carries a high-quality, internationally accredited undergraduate programs in engineering and technology (STEM) fields. These programs will help the country in the fields of natural science and technological development and highly qualified staff. The project is being implemented by the US Millennium Challenge Corporation (MCC) second compact financial support.