სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი 25 წლისაა
„მეცნიერებისა და ინოვაციების“ კვირეულის ფარგლებში, 17 ნოემბერს კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ღონისძიება სამცხე-ჯავახეთში გაიმართა - საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ ახალქალაქში სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებისა და პედაგოგებისთვის სასტუმროს ტიპის რეაბილიტირებული საერთო საცხოვრებელი გახსნა.
სამცხე-ჯავახეთის უნივერსიტეტი ორ ქალაქში – ახალციხესა და ახალქალაქშია განთავსებული. მიმდინარე წელს განხორციელდა სტუდენტთა საერთო საცხოვრებლის რეაბილიტაცია ახალქალაქში, ოცი წლის განმავლობაში ელოდნენ სტუდენტები გაძარცვული და მიტოვებული შენობის აღდგენას. ამიერიდან კი, სასტუმრო საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან ჩამოსულ სტუდენტებს მოემსახურება და ამით, სწავლის ხელმისაწვდომობას გაზრდის, უფრო მეტად მოიზიდავს და დაამეგობრებს სხვადასხვა ეროვნების ახალგაზრდებს. თანამედროვე სტანდარტების საერთო საცხოვრებლის არსებობა ხელს შეუწყობს სხვა ქალაქებიდან მოწვეული პროფესორ-მასწავლებლებისთვისაც საყოფაცხოვრებო პირობების გაუმჯობესებას.
ამავე დღეს, ახალციხეში საზეიმოდ აღინიშნა სამცხე-ჯავახეთის უნივერსიტეტის დაარსებიდან 25 წლისთავი, რომელსაც ბევრი საპატიო სტუმარი დაესწრო. უნივერსიტეტი რეგიონის წამყვანი უმაღლესი სასწავლებელია. ის ასრულებს სახელმწიფოებრივ მისიას სამოქალაქო ინტეგრაციის სფეროში, თანამედროვე ახალგაზრდობის აღზრდისა და განათლების, ღირსეულ მოქალაქეებად ჩამოყალიბების საქმეში, ხელს უწყობს ქვეყნის სამეცნიერო წინსვლას. სამცხე-ჯავახეთი საქართველოს ერთ-ერთი მრავალმხრივ წარმატებული რეგიონია, რაც ამ უნივერსიტეტის დიდი დამსახურებაა.
უნივერსიტეტს მჭიდრო თანამშრომლობა აქვს რეგიონის სკოლებთან. მისი კურსდამთავრებულები წარმატებით საქმიანობენ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში. შემთხვევითი არ არის, რომ საქართველოში ყველაზე ახალგაზრდული საშუალო ასაკი პედაგოგებში სწორედ სამცხე-ჯავახეთშია.

Samtskhe Javakheti State University is 25 years
„Within the week of "Science and innovation", on November 17, another important event took place in the Satsckhe Javakheti - the Ministry of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze for Samtskhe-Javakheti State University and teachers students in Akhalkalaki opened the hotel type  renovated dormitory.
Samtskhe-Javakheti University is placed in two towns – Akhaltsikhe and Akhalkalaki. This year, the students' dormitory rehabilitation was carried out in Akhalkalaki, the students waiting  for twenty years to restore the looted and abandoned building. From now on, the hotel serves students arrived from different regions increase access to education, and attract more young people of different nationality. Modern hostel in the other cities will help to improve the living conditions for teachers and visiting professors. Modern hostel will help to improve the living conditions for teachers and visiting professors arrived from the other cities.
On the same day, University celebrated its 25th anniversary, which was attended by many guests of honor. University is one of the region's leading universities. He serves as a national mission of social integration in the upbringing and education of youth, popularized strategies, promoting the country's scientific progress. Samtskhe-Javakheti is one of the most successful region in Georgia in many ways, which is a great merit of this university.
The University has close cooperation with the region's schools. Its graduates successfully work in educational institutions. It is no accident that most of the youth in Georgia, the average age of teachers is in the region of Samckhe-javakheti.