მინისტრი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირების ხედვას გაეცნო
შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე თემაზე: „მე და ჩემი სკოლა“ შეზღუდული შესაძლებლობისა და სპეციალური საგანმანთლებლო საჭიროების მქონე ბავშვებისა და მათი თანატოლების პრეზენტაციებს გაეცნო, სადაც ბავშვებმა მინისტრს საკუთარი ხედვა წარუდგინეს და მათთვის საინტერესო კითხვებზე მინისტრის პასუხები მოისმინეს.
ამ დღესთან დაკავშირებით დაგეგმილი სპეციალური ღონისძიების მიზანს სწორედ მათი შეხედულებების გაცნობა წარმოადგენდა, თუ რას ნიშნავს მათთვის სასურველი კეთილგანწყობილი გარემო, სადაც თვითეალიზაციის შესაძლებლობა მიეცემათ.
შემოქმედებითად დამუშავებულ ოთხ თემაზე, ბავშვებმა მინისტრს გუნდური მუშაობის შედეგები პრეზენტაციის სახით წარმოუდგინეს. მრავალფეროვანი მასალით უზრუნველყოფილ სემინარზე ბავშვებს მიეცათ გამოხატვის თავისუფლების სხვადასხვა ფორმა პლაკატებით, წარმოდგენის გათამაშებით, ხატვით და ა.შ. სხვადასხვა საშუალებებით.
პარალელურად, ვორქშოფი გაიმართა მშობლებისთვის, რომლებმაც სიღრმისეულად გადმოსცეს და გამოხატეს საკუთარი დამოკიდებულება. მათ იმსჯელეს და განიხილეს პრობლემები, რაც აწუხებთ და პრობლემების მათეული გადაჭრის გზებზე ისაუბრეს.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთვის 3 დეკემბერი უმნიშვნელოვანესი დღეა, რადგან ამ დღეს, ფოკუსში ექცევიან შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირები, რომ მათი ხმა კარგად იყოს ასახული პოლიტიკისა თუ პრაქტიკის გაუმჯობესების პროცესებში. შესაბამისად, ინკლუზიურ განათლებას სამინისტრო განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ანიჭებს, რომელიც სისტემის ყველა საფეხურზე ვითარდება. დღეს 1000-მდე სპეცმასწავლებელი 5000-მდე სსსმ მოსწავლეს ემსახურება. ილიას უნივერსიტეტში დაიწყო სპეცმასწავლებლის სამაგისტრო პროგრამა, ხოლო 35 საჯარო სკოლაში ადაპტირებული გარემო მოეწყო. თბილისსა და რეგიონებში გაიხსნა ინტეგრირებული კლასები, პირველად დაიბეჭდა სახელმძღვანელოები ბრაილის შრიფტით. ჟესტური ენის განსავითარებლად, შეიქმნა მეთოდოლოგია და დამხმარე სახელმძღვანელოები. ლეიკემიით დაავადებული ბავშვებისთვის კი იაშვილის კლინიკაში სპეციალური კლასი ამოქმედდა. ეს პროექტები სამინისტროს მიერ განხორციელებუილი აქტივობების მხოლოდ მცირე ჩამონათვალია, რადგან ინკლუზიური განათლების განვითარებაზე სამინისტრო უწყვეტად ზრუნავს.
აღსანინავია, რომ უკეთესი განათლების სისტემის განსავითარებლად, წელს პირველი შემთხვევაა, როდესაც შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საერთაშორისო დღე თავად მოსწავლეების მოსაზრებებსა და მათი შეხედულებების გაზიარებას ეფუძნება.

Minister acquainted with the vision of people with disabilities
On the occasion of this special event is planned for the purpose of introducing their perceptions of what it means to their desired non-threatening environment, where the opportunity for self-realization.
Creatively processed in four subject, the children of teamwork results of presentation presented to Minister. A variety of materials to ensure the children were given a seminar on freedom of expression in different forms of posters, playing the presentation, drawing, etc. A variety of means.
Simultaneously, a workshop was held for parents who have expressed their positions and convey depth. They discussed and discussed the problems, which are concerned for their problems and ways of solving them.
The Ministry of Education and Science of 3 December is an important day, because on this day, becoming a focus of people with disabilities, that their voices are well laid out policies and practices to improve processes. Consequently, inclusive education, the Ministry attaches great importance to developing the system at all levels. In Ilia State University began special teachers  master's program, while in 35 public school was adapted to the environment. Integrated classes were opened in Tbilisi and regions, firstly printed textbooks in Braille print. Sign Language Development, established methodology and manuals. Children suffering from leukemia, the clinic put into a special class. These projects are just a small list of activities implemented by the Ministry, because of the inclusive development of continuous care.
Notably, the development of a better education system, the first time that the International Day of Disabled Persons of the students' opinions and their opinions are based.