სკოლებისა და ბაღების სასადილოების შემოწმება უწყვეტ რეჟიმში გრძელდება
მთავრობის წევრებმა და შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლებმა სკოლების სასადილოებსა და საბავშვო ბაღებში არსებულ მდგომარეობაზე იმსჯელეს. შეხვედრას, რომელსაც მინისტრები თამარ სანიკიძე, ოთარ დანელია, დავით სერგეენკო, ნოდარ ჯავახიშვილი, თბილისის მერი დავით ნარმანია და მთავრობის ადმინისტრაციის წარმომადგენელი გიორგი ამაშუკელი ესწრებოდნენ,  სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ ამ კუთხით განხორიციელებული საქმიანობის ანგარიში მოისმინეს და ვითარების გაუმჯობესების მექანიზმებზე იმსჯელეს.
სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსის, ზაზა დოლიძის მიერ წარდგენილი ანგარიშის თანახმად, სკოლებისა და ბაღების შემოწმება 2013 წლიდან დაიწყო და 2014 -2015 წლებში  ის სააგენტოსოს პრიორიტეტული მიმართულება გახდა. მთელი ქვეყნის მასშტაბით მოწმდება როგორც სანიტარულ ჰიგიენური მდგომარეობა, ასევე სურსათის უვნებლობა, ვადიანობა და ეტიკეტირება.
მიმდინარე წელს, სასწავლო პროცესის  დაწყებასთან ერთად, სკოლის ბუფეტების შემოწმება მთელი ქვეყნის მასშტაბით განახლდა. 2015 წელს 11 თვის მონაცემებით სკოლების სასადილოებში  361 ინსპექტირება განხორციელდა, რის შედეგად გამოვლინდა შეუსაბამობები და ბიზნესოპერატორებს გამოსასწორებლად რეკომენდაციები მიეცათ.  რაც შეეხება გასულ წელს, სპეციალისტებმა სკოლების კვების ბლოკებში 408 ინსპექტირება განახორციელეს და გამოვლენილი დარღვევბის გამო 4 სკოლის ბუფეტი დახურეს. საბავშვო ბაღებში კი, 2015 წელს 910 ინსპექტირება განხორციელდა, ხოლო  2014 წელს - 467.
სურსათის ეროვნული სააგენტოს რეკომენდაციით: საბავშვო ბაღებში  ევროკავშირის სტანდარტების შესაბამისად აღარ გამოიყენება ალუმინისგან დამზადებული ინვენტარი, რომელიც მიჩნეულია მეორე კლასიფიკაციის საშიშროების ელემენტად და დაუშვებელია ბავშთა კვების მოსამზადებლად. საბავშვო ბაღების უმეტესობამ  მოაწესრიგა ინფრასტრუქტურა და  სარემონტო სამუშაოები ეტაპობრივად მიმდინარეობს. თითქმის ყველა საბავშვო ბაღის სამზარეულოში მოწესრიგდა წყალგაყვანილობა (ცხელი წყალი). საბავშვო ბაღებში მოწესრიგდა ჰიგიენური მდგომარეობა, მათ შორის, პერსონალის ჰიგიენა, სურსათის ტემპერატურული რეჟიმის დაცვა, რეცხვა-დეზინფიცირება. სურსათის ეროვნული  სააგენტო საბავშვო ბაღების პერსონალისთვის  პერიოდულად ატარებს ტრენინგებს  თემაზე - „5 გასაღების პრინციპი“, რომელიც სამზარეულოს პერსონალის ჰიგიენის აუცილებელ ნორმებს შეეხება.
საბავშო ბაღებში სურსათით მომარაგებასთან დაკავშირებით ტენდერების გამოცხადების დროს სურსათის ეროვნულ სააგენტოსთან ტექნიკური სპეციფიკა შეთანხმდა და ცხოველური წარმოშობის სურსათის მომარაგების პირობები მკაცრად არის რეგლამენტირებული.

The dining rooms in Schools and kindergartens are continuously controlling
Members of the Georgian government and relevant departments discussed about existing condition in the dining rooms in schools and kindergartens. The meeting was attended by Minister Tamar Sanikidza, Otar Danelia, Davit Sergeenko, Nodar Javakhishvili, Tbilisi Mayor David Narmania and the government administration of Georgia representative Giorgi Amashukeli. They heart the activity report about these issues from The National Food Agency report and discus the situation improving mechanisms.
According to report presented by Head of National Food Agency Zaza dolidze, schools and kindergartens examination has started from 2013  and in 2014-2015 years it became the priority direction. as a sanitary and hygienic condition as well as food safety, maturity and label is being checked within the whole country.
The current year, at the same time of begining of the training process, school buffets examination updated across the whole country. In 2015 year,  361 inspection was carried out in dining rooms in schools by 11 months data. As a result of which revealed inconsistencies and business operators were given recommendations. As for the last year, specialists of school nutrition block 408 inspections carried out and identified darves due to school buffet closure of kindergartens even in 2015 910 inspections carried out, while in 2014 467
National food agency recommendations: Kindergartens EU standards no longer used of aluminum made of inventory. The majority of Kindergartens regulated infrastructure and repairing work is in process step by step. Almost in all kindergartens is warm water in good conditions. Improved  hygienic conditions in Kindergartens. National food Agency of the kindergarten staff periodically conducts trainings on the topic – „5 keys principle.
Kindergarten in food supply in relation to tenders announced during the national food agency with the technical specifics of agreed upon and animal origin food supply conditions is strictly regulated.