რატომ სჭირდება საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო ექსტენცია?
გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP), საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და სამხრეთ კავკასიაში შვეიცარიის თანამშრომლობის ოფისის ორგანიზებით საერთაშორისო კონფერენცია გაიმართა, რომლის მიზანი იყო საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარება ფერმერთა საკონსულტაციო მომსახურების, ანუ სასოფლო სამეურნეო ექსტენციის სფეროში და საქართველოს ფერმერთა საჭიროებებისა და პრობლემების განხილვა.
მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს შომბი შარპმა - გაეროს განვითარების პროგრამის ხელმძღვანელის მოადგილემ, ოლივიე ბურკიმ - სამხრეთ კავკასიაში შვეიცარიის თანამშრომლობის ოფისის დირექტორმა, ნოდარ კერესელიძემ - საქართველოს სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილემ, და ქეთი ნატრიაშვილმა - საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილემ.
კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს მთავრობის, ფერმერთა ასოციაციების, უნივერსიტეტებისა და პროფესიული კოლეჯების, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა. ასევე სოფლის მეურნეობის ექსპერტებმა დანიიდან, ირლანდიიდან, კოსოვოდან და შვეიცარიიდან.
კონფერენციის მონაწილეებმა იმსჯელეს სასოფლო-სამეურნეო ექსტენციის საერთაშორისო გამოცდილებაზე, საქართველოში მისი დანერგვის შესაძლებლობაზე და ქართველი ფერმერებისათვის განსაკუთრებით აქტუალური ინფორმაციისა და უნარების შესახებ. ასევე განიხილეს ექსტენციის სხვადასხვა მოდელი და საკვალიფიკაციო მოთხოვნები ექსტენციის კონსულტანტების მიმართ.
საერთაშორისო ექპერტებმა და დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა ისაუბრეს ექსტენციის აუცილებლობაზე სოფლის მეურნეობის წარმატებული განვითარებისათვის, ხოლო საქართველოს მთავრობისა და საგანმანათლებლო ინსტიტუტების წარმომადგენლებმა ძირითადი აქცენტი გააკეთეს საქართველოს სოფლის მეურნეობის განვითარების ტენდეციებსა და სექტორის წინაშე არსებულ გამოწვევებზე.
კონფერენციის დასრულებისას, 8 და 9 დეკემბერს გაიმართება პრაქტიკული სემინარი სასოფლო-სამეურნეო ექსტენციის საკითხებში და გასვლითი სესია.

The event was organised by the United Nations Development Programme (UNDP) in Georgia, Swiss Cooperation Office in the South Caucasus, Ministry of Agriculture of Georgia and the Ministry of Education and Science of Georgia. The aim of conference was ' advisory services of farmers International experience sharing, I.e. in agricultural extension field and the Georgian farmers ' needs and problems discussion.
Shombi Sharp, Deputy Head of UNDP in Georgia, Olivier Bürki, Regional Director of the Swiss Cooperation Office for the South Caucasus, Nodar Kereselidze, First Deputy Minister of Agriculture of Georgia  and Keti Natriashvili, First Deputy Minister of Education and Science of Georgia, addressed the participants at an opening session.
The Georgian government, the farmers Association, universities and vocational colleges, non-governmental and international organizations representatives took part in the conferences, as well as agricultural experts from Denmark, Kosovo and Switzerland.
The conference participants discussed how Georgia can benefit from international experience in agriculture extension and what information and skills are most in-demand to Georgian farmers. They also reviewed different models of agriculture extension as well as the standards of professional qualification required for the extension officers
International experts and representatives of the donor organizations shared their vision of agriculture extension as a driving force of agriculture development in the country; while representatives of the Government, civil society and educational institutions focused on the main developmental trends and challenges of agriculture in Georgia.
On 8 and 9 December the conference will be followed by a practical workshop and field trip to the region of Tskheta-Mtianeti to visit vocational education and training centres and demonstration agriculture plots.