ქეთევან ნატრიაშვილი მასწავლებლის სახლში მიმდინარე ტრენინგებს გაეცნო
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ნატრიაშვილი ევროკავშირისა და ევროპის საბჭოს ერთობლივი პროექტის “ადამიანის უფლებების სწავლებისა და დემოკრატიული მოქალაქეობის ხელშეწყობა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში” ფარგლებში მიმდინარე ტრენინგს გაეცნო.
ოთხ დღიანი ტრენინგი საუნივერსიტეტო და სასკოლო საზოგადოების წარმომადგენლებისათვის დემოკრატიული მოქალაქეობისა და ადამიანის უფლებების შესახებ სწავლების კომპეტენციათა განვითარების ხელშეწყობის მიზნით მიმდინარეობს.
ტრენინგის ამოცანაა დემოკრატიული განათლების ხელშეწყობა როგორც ზოგადი, ისე უმაღლესი განათლების საფეხურზე მასწავლებელთა საუნივერსიტეტო მომზადებისა და შემდგომი პროფესიული განვითარების სისტემების საშუალებით. სწავლებას მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში ევროპის საბჭოს ექსპერტები უძღვებიან.
ტრენინგის მონაწილეები ეცნობიან დემოკრატიული მოქალაქეობისათვის განათლებისა და ადამიანის უფლებების შესახებ სწავლების მიზნებს, პრინციპებსა და მათ შესახებ არსებულ დოკუმენტებს; სკოლის ანალიზს დემოკრატიული მოქალაქეობის განათლებისა და ადამიანის უფლებათა შესახებ სწავლების მიმართულებით; სკოლის კულტურათა ტიპებს; დემოკრატიული განათლების კომპეტენციათა ჩარჩოს; დემოკრატიული განათლების სწავლების ზოგად ხედვას და მის პრაქტიკულ განხორციელებას მასწავლებლის მომზადების პროცესში საუნივერსიტეტო მომზადების პროგრამებისა და პროფესიული განვითარების სისტემებში, ასევე ამ მიმართულებით უნივერსიტეტისა და სკოლების თანამშრომლობის სქემებს, ცრუ წარმოდგენებთან და დისკრიმინაციასთან ბრძოლის სტრატეგიებს, ევროპის საბჭოს სასწავლო რესურსებსა და სასწავლო მოდულების შემუშავების პრინციპებს.
ტრენინგის პირველი ნაწილის დასრულების შემდეგ, მონაწილეებს ექნებათ საკმარისი ცოდნა და კომპეტენცია დემოკრატიული მოქალაქეობისათვის განათლებისა და ადამიანის უფლებების სწავლების მოდელებისა და მეთოდოლოგიის შესახებ.
ტრენინგი ორიენტირებულია შედეგზე და ითვალისწინებს მონაწილეების მიერ დეკემბრიდან თებერვლამდე ერთი მოდულის მომზადებას, რომელშიც მოცემული იქნება დემოკრატიული მოქალაქეობისათვის განათლებასა და ადამიანის უფლებების შესახებ სწავლებასთან დაკავშირებული მასწავლებლის 15 კომპეტენციიდან ერთ-ერთი. ამავე პერიოდში ტრენინგის მონაწილეები ექსპერტებისგან მიიღებენ კონსულტაციებს პროექტების მომზადების პროცესში.
მოდულების მომზადებისა და ტრენინგების მეორე ეტაპის დასრულების შემდეგ მოხდება მომზადებული მოდულების პილოტირება და დამტკიცება, ამის შემდგომ კი განაწილდება ორი მიმართულებით - როგორც საუნივერსიტეტო პროგრამების, ისე მასწავლებელთა შემდგომი პროფესიული მომზადებისთვისთვის.
პროექტში ჩართულია აღმოსავლეთ პარტნიორობის 6 ქვეყანა. პროგრამის ფარგლებში აღნიშნულ ქვეყნებს შორის მოხდება საუკეთესო პრაქტიკისა და გამოცდილების გაზიარება.
სწავლების ყველა საფეხურზე დემოკრატიული განათლების მიზანია საზოგადოებაში ჰარმონიული თანაცხოვრება, ტოლერანტობა და მშვიდობიანი, არადისკრიმინაციული გარემოს ჩამოყალიბება.

Ms. Ketevan Natriashvili acquainted the trainings in teacher’s house
Four day training is aimed to develop the democratic citizenship and human rights teaching competence in school and university workers.
The object of training was to develop the democratic education in general and higher education steps through the preparation of teachers and of systems of future vocational education. The training is conducted by the experts of Council of Europe in the National Centre for Teacher Professional Development.
The participants of training are getting information about the teaching goals of human right principles and existing documentations. Analyse of  teaching methods of schools in the direction of democratic citizenship development and human rights. The cultural types of schools,  framework of competence in democratic education; The general view of educational teaching an it’s practical fulfilment in the process of preparing teachers, in the systems of professional  development, also the  collaboration schemes  between schools and Universities, the  fighting strategies  against the prejudices and discrimination; The principles of forming out teaching modules and teaching resources of Council of Europe.
After the completion of first part, the participants of the training will have the sufficient knowledge and competence about the methodology and models democratic citizenship and human rights teaching.
The training is oriented towards results and foresees the preparation of one module from December till February in which will be included one of the competences  out of 15 concerning human rights teaching and education for democratic citizenship. In these period they will get the tutorials from the experts during the preparation of projects.
After the completion of second stage, it will take place the affirmation and piloting of prepared modules. After they will be distributed in two direction – for the university programs  and for the future professional preparation of teachers.
In the project are involved the 6 country of Eastern Partnership. Within the program, they will share best practices and experiences.
The main objective of democratic education in all stages of tuition is the harmonious cohabitation within society, tolerance and forming the peaceful , non-discriminating environment.