უნგრეთის მთავრობის სტიპენდიები
საგანმანათლებლო გაცვლითი პროგრამა უნგრეთის მთავრობის ადამიანური რესურსების სამინისტროსა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შორის მოქმედი საგანმანათლებლო გაცვლითი პროგრამის ფარგლებში უნგრეთის მხარე ქართულ მხარეს სთავაზობს სასწავლო სტიპენდიებს წელიწადში 50 ქართველი სტუდენტისთვის შემდეგი ჩარჩოს შესაბამისად:
10 სასწავლო სტიპენდია სრული და ნაწილობრივი (part-time studies) საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამებისთვის სოფლის მეურნეობის სფეროში, 10 სტიპენდია საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებისა და მდგრადი განვითარების სფეროში, 5 სტიპენდია საექთნო საქმეში, 10 სტიპენდია ინჟინერიასა და ტექნოლოგიაში, 10 სტიპენდია წყლის რესურსების მართვაში, ეკონომიკასა და ბიზნეს ადმინისტრირებაში. უნგრეთის მხარე ასევე სთავაზობს ქართულ მხარეს 5 სტიპენდიას სრული სადოქტორო პროგრამისათვის ინგლისურ ენაზე ნებისმიერ სფეროში.
ნაწილობრივი (part-time studies) საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამების შემთხვევაში სწავლების პერიოდია ერთი აკადემიური წელი და სწავლა მიმდინარეობს ინგლისურ ენაზე.
ქართველი სტუდენტებისთვის სტიპენდიის მოპოვება შესაძლებელია მხოლოდ საქართველოსთვის გამოყოფილი სფეროების მიხედვით: სოფლის მეურნეობა, საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები და მდგრადი განვითარება, საექთნო საქმე, ინჟინერია და ტექნოლოგია, წყლის რესურსების მართვაში, ეკონომიკასა და ბიზნეს ადმინისტრირება; სადოქტორო პროგრამის შემთხვევაში არჩევანი თავისუფალია (იხ. ბმული).
სტუდენტებს მოეთხოვებათ სასურველი საგანმანათლებლო პროგრამისათვის აუცილებელი უცხო ენის გარკვეულ დონეზე ფლობა. (იხ. ბმული)
სტუდენტებისათვის სწავლის პროცესის უნგრულ ენაზე წარმართვის შემთხვევაში, ისინი გაივლიან უნგრული ენის ერთწლიან მოსამზადებელ კურსს. უნგრულ ენასთან ერთად სტუდენტები ასევე გაივლიან მათ მიერ არჩეულ სფეროსთან დაკავშირებულ საგნებს.
აქვე გაცნობებთ, რომ ონლაინ სააპლიკაციო სისტემა გაიხსნება 2016 წლის იანვარში და დაიხურება 2016 წლის 21 მარტს. იხ. ბმული -
http://www.tka.hu/international-programmes/2966/stipendium-hungaricum/
მოთხოვნილი საბუთების მიღება პარალელურ რეჟიმში იწარმოებს როგორც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში შემდეგ ელ-ფოსტაზე: abaramia@mes.gov.ge და rjobava@mes.gov.ge, აგრეთვე სასტიპენდიო პროგრამის სააპლიკაციო ბმულზე, რომელიც გაიხსნება 2016 წლის იანვარში და დაიხურება 2016 წლის 21 მარტს.

Hungarian Government Scholarships
Educational Exchange Program between the Ministry of Human Resources of Hungary and the Ministry of Education and Science of Georgia in accordance with the educational exchange program the Hungarian side offers scholarships for student 50 per year according to the next frame: 10 scholarships for the full and partial study (part-time studies) Bachelor's and Master's programs in the field of agriculture, 10 scholarships for the field natural sciences and sustainable development, 5 Scholarship in Nursing, 10 scholarships in Engineering and Technology, the 10 scholarship in Water Management, Economics and in Business Administration. The Hungarian side also offers scholarships to the Georgian side for 5 full degree program in English in any field.
Partial (part-time studies) undergraduate and graduate program’s studying period is one academic year and studying is in English.
The scholarships are available only on the allocated areas: agriculture, natural sciences and sustainable development, nursing, engineering and technology, water resources management, economics and business administration; there is a free for choice for Doctor’s Program (see. Link).
Students are required to have a certain level of foreign language for the desired education program. (See. Link)
Students studying in the Hungarian language will undergo a one-year preparatory course in the Hungarian language. With the Hungarian language students also will be dealing with their chosen disciplines.
At present, the online application system will be opened in January 2016 and will close on March 21, 2016. See. Link –
http://www.tka.hu/international-programmes/2966/stipendium-hungaricum/
Applications should be submitted as required on the webpage of the Ministry of Education and Science of the following e-mail: abaramia@mes.gov.ge  As well as on  the scholarship program application link, which will open in January 2016 and will close on March 21, 2016- rjobava@mes.gov.ge