ქართველოლოგიის სკოლა „ქართული ხელნაწერი“ გაიხსნა
კორნელი კეკელიძის სახელობის ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის სეზონური სკოლების 2015 წლის საგრანტო კონკურსის გამარჯვებულია და მიმდინარე წლის 11-19 დეკემბერს ატარებს ქართველოლოგიის სეზონურ (ზამთრის) სკოლას „ქართული ხელნაწერი“.
სკოლის მიზანია საქართველოს რეგიონული უმაღლესი სასწავლებლების ჰუმანიტარული მიმართულების წარმომადგენლების - სტუდენტების (მაგისტრანტები, დოქტორანტები) და ახალგაზრდა მეცნიერების (მაგისტრები, დოქტორები) სამეცნიერო-კვლევითი მუშაობის წახალისება მეცნიერებათა იმ დარგებში, რომელიც შეესაბამება ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის ძირითად სამეცნიერო-კვლევით მიმართულებებს.
კორნელი კეკელიძის სახელობის ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის ზამთრის სკოლის პროგრამამ დიდი ინტერესი გამოიწვია. შემოვიდა სკოლაში მონაწილეობის მსურველთა 30-მდე სააპლიკაციო ფორმა საქართველოს 11 უნივერსიტეტიდან.
ამ ეტაპზე უკვე შერჩეულია პროექტით გათვალისწინებული 15 მონაწილე საქართველოს 8 რეგიონული უნივერსიტეტიდან. შერჩევისას უპირატესობა მიენიჭათ სკოლის პროგრამით პროფესიულად დაინტერესებულ კანდიდატებს, რომელთა სამეცნიერო ინტერესები შეესაბამება სკოლის თემატიკას.
ქართველოლოგიის სეზონური სკოლის „ქართული ხელნაწერი“ აკადემიური პროგრამა საკმაოდ დატვირთულია. მოიცავს 20-ზე მეტ ლექციას, ვორქშოფებს, ინტერაქტიულ პროგრამებს. აკადემიურ სასწავლო კურსს წარუძღვებიან ქართველოლოგიის სფეროში ცნობილი ქართველი და უცხოელი მეცნიერები. სკოლის მსმენელებს მიეცემათ საშუალება, დაამყარონ სასარგებლო სამეცნიერო კონტაქტები ხელნაწერთმცოდნეობის დარგში ავტორიტეტულ მკვლევარებთან.
კორნელი კეკელიძის სახელობის ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის ქართველოლოგიის სეზონური (ზამთრის) სკოლის „ქართული ხელნაწერი“ ოფიციალური გახსნა დღეს გაიმართა და მასში მონაწილეობა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ გიორგი შარვაშიძემ და კორნელი კეკელიძის სახელობის ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის დირექტორმა ზაზა აბაშიძემ მიიღეს, პროექტის წარდგენას ასევე ესწრებოდნენ შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და რეგიონული უნივერსიტეტების წარმომადგენლები.

The school of “Georgian manuscript” was opened
Korneli Kekelidzer Georgian National Centre of Manuscripts  is the winner of Shota Rustaveli  grant competition  and is conducting the winter school ‘Georgian Manuscript”.
The aim of this school is to promote the scientific-scholarship working of Humanitarian students (masters, doctors) and young scientists in these brunches which corresponds the main educational directions of National Centre of Manuscripts.
The program of Winter school caused great interests among students. 30 application forms were received from 11 Universities of Georgia.
On this stage 15 pupil is selected  from the 8 regional Universities of Georgia. In the process of selection preferences will be given to the students interested with school programs, whose scientific interests corresponds the theme of school.
The academic program of the school is quite busy. It comprises more than 20 lectures, workshops, and interactive programs. The course will be leaded by the famous Georgian and foreign scientists. The listeners of school will have opportunities to establish firm contacts with the authoritative scholars in the manuscript field.
Today was held the official opening ceremony of winter school within the Georgian National centre of Manuscript, in which were participated the Deputy Of Minister of Education and Science of Georgia Mr. Giorgi Sharvashidze and director of National Centre of Manuscript Zaza Abashidze. The project was also attended by the representatives from  Shora Rustaveli National Scientist Foundation and regional universities.