მინისტრის შეხვედრა ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩთან საქართველოში
საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის მხარდაჭერით მიმდინარე საგანმანათლებლო და ინფრასტრუქტურული პროექტები გაგრძელდება და თანამშრომლობა სტარტეგიულ პარტნიორთან ახალ ფაზაში გადავა. ამ და სხვა მნიშვნელოვან საკითხებზე გაიმართა საუბარი პირველ, გაცნობითი ხასიათის შეხვედრაზე განათლებისა და მეცნიერების მინისტრს თამარ სანიკიძესა და  საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩს იან კელის შორის. შეხვედრას ასევე ესწრებოდა  ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის საქართველოს წარმომადგენლობის დირექტორი კატერი კლემენტი.
სამინისტროში გამართულ შეხვედრაზე თითქმის ყველა მიმდინარე ერთობლივი პროექტი შეფასდა. განსაკუთრებული  ხაზგასმით აღინიშნა  აშშ-ის  ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მეორე, 140 მილიონი აშშ დოლარის კომპაქტი, რომელიც მიმართულია ეკონომიკური ზრდისა და სიღარიბის დაძლევისკენ საქართველოში საგანმანათლებლო პროგრამების განხორციელების გზით:
• უმაღლესი განათლების სფეროში, 30 მილ. აშშ დოლარი მიმართულია ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტების კონსორციუმის დასაფუძნებლად, საერთაშორისო სტანდარტის მქონე უმაღლესი განათლების პროგრამების შესაქმნელად საბუნებისმეტყველო მეცინიერების, ტექნლოგიებისა და ინჟინერიის (Science, Technology, Engineering, Math - STEM)  დარგში. პროგრამის ფარგლებში, 2014 წელს აშშ-ის სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტსა და საქართველოს მთავრობას შორის ხელი მოეწერა თანამშრომლობის მემორანდუმს და 2015 წელს აღნიშნულმა უნივერსიტეტმა უკვე მიიღო სტუდენტების პირველი ნაკადი ამერიკულ ბაკალავრიატის პროგრამებზე კომპიუტერულ ინჟინერიაში, ელექტრულ ინჟინერიასა და ქიმია/ბიოქიმიაში. სწავლის დამთავრების შემდეგ სტუდენტები  სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის ამერიკულ დიპლომებს მიიღებენ;
• ზოგადი განათლების მხარდაჭერის ფარგლებში, აშშ-ს მთავრობის 75 მილ. აშშ დოლარის ოდენობის გრანტი მიმართულია სასკოლო ინფრასტრუქტურისა და სასწავლო გარემოს გაუმჯობესებისკენ;
• კომპაქტის 16 მილ. აშშ დოლარის ოდენობის გრანტი მიმართულია ტექნიკური და პროფესიული განათლების მხარდაჭერისთვის.
• აღსანიშნავია რუსთაველის ფონდის თანამშრომლობა აშშ-ს კვლევისა და განვითარების ფონდთან, რომლის ფარგლებშიც არაერთი ერთობლივი სამეცნიერო პროექტი განხორციელდა.
• უნდა აღინიშნოს აშშ-ს განვითარების ფონდის (USAID) მიერ დაფინანსებული „დაწყებითი განათლების პროექტი“ (G-Pried), რომელიც მიმართულია წერა-კითხვისა და მათემატიკის უკეთ ათვისებისთვის. პროექტი ძალიან წარმატებული და თანამიმდევრულია.
• ფასდაუდებელია „მშვიდობის კორპუსის“ მოხალისეთა როლი რეგიონებში ინგლისური ენის შესწავლისა და დასავლური კულტურის ფასეულობათა დანერგვის თვალსაზრისით;
• ხასგასასმელია აგრეთვე აშშ-ს განვითარების ფონდის დაფინანსებით და PH International -ის მენეჯმენტით სკოლებში სამოქალაქო განათლების სწავლების ხელშეწყობა;
• განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, PH International -თან და შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან თანამშრომლობით, ახორციელებს „ სამართლებრივი სწავლების“ წარმატებულ პროგრამას.

The meeting of Minister of Education and Science of Georgian and USA ambassador
Ongoing projects that are implemented with the assistance of USA Government will continue in future and cooperation will get in a new phase. This and other issues were discussed on the meeting that was attended by the Minister of Education and Science of Georgia Ms. Tamar Sanikidze and United  States Ambassador to Georgia Ian Kelly. The meeting was also attended by the director of Millennium Challenge Corporation representative Ms. Kateri Klement .
On the meeting they assessed all ongoing joint projects. They especially underlined  the second compact of  US Millennium Challenge Corporation, which dedicated to the increasing  economic growth and overcoming of poverty through the  implementation of educational programs.
In the high education, 30 $ million is directed to the establishment of Georgian- American Universities, and creation of higher education programs in sciences , technology and engineering.  Under this program, the cooperation  memorandum was signed by the Government of Georgia and US San Diego State University and above mentioned University already received the first flow  of students in bachelor programs. In computer engineering,  electrical engineering in chemistry and bio -chemistry. After the graduation students will get the American diplomas of San Diego State University.
• For the support of general education US Government granted the 75$ million for the improvement of school infrastructure and teaching environment.
• 16$ million by Compact  is directed to the supporting the vocational technical education.
• Worth mentioning the close cooperation between Rustaveli Fund and  Research and development Fund of USA, under which, was fulfilled a few scientific projects.
• Also we have to mention the USAID funded project of  primary education (G-pried), which directed to the improvement the level of literacy and math knowledge among the pupils. The project is quite consecutive and successful.
• The role  volunteers of Peace Corps is  huge in the process of English language teaching and establishing western culture in our society.
• We have to stress also  the promotion of civil education teaching through the PH International, financed by the USA development fund.