აშშ-ის მთავრობის $54 მლნ ინვესტიცია სკოლების რეაბილიტაციისთვის
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე და ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი მაგდა მაღრაძე ძეგვის საჯარო სკოლაში ათასწლეულის გამოწვევის კომპაქტის ფარგლებში მიმდინარე სარეაბილიტაციო სამუშაოებს გაეცნენ.
2015 წლიდან, სასწავლო გარემოს გაუმჯობესების მიზნით, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდმა საქართველოს რეგიონებში საჯარო სკოლების რეაბილიტაცია დაიწყო.  პირველი სარეაბილიტაციო სეზონი მცხეთა–მთიანეთის, შიდა ქართლის და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონებში 30-მდე საჯარო სკოლას მოიცავს.  მომავალი ოთხი წლის მანძილზე 100–მდე საჯარო სკოლის რეაბილიტაცია იგეგმება საქართველოს რეგიონებში.  პროექტი ხორციელდება აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მეორე კომპაქტის დაფინანსებით, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობით. საჯარო სკოლების რეაბილიტაციის პროექტის სრული ბიუჯეტია 54 მლნ აშშ დოლარი.  პროექტის შედეგად გაუმჯობესდება სასწავლო გარემო და ხელმისაწვდომობა 37 ათასზე მეტი ბენეფიციარისთვის (პირველი სარეაბილიტაციო სეზონი მოიცავს 10 ათასზე მეტ ბენეფიციარს).
ფონდის მიერ განხორციელებული სასწავლო გარემოს გაუმჯობესების პროექტი მოიცავს საჯარო სკოლების სასწავლო ბაზის სრულ რეაბილიტაციას, საერთო სარგებლობის ობიექტებისა და კომუნიკაციების რეკონსტრუქციასა და სკოლების საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიებით უზრუნველყოფას.  სარეაბილიტაციო სკოლების შერჩევას ახორციელებს აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მიერ დაქირავებული დამოუკიდებელი ამერიკული ორგანიზაცია.  სკოლების შერჩევა ხორციელდება წინასწარ დადგენილი პრიორიტეტული შერჩევის მეთოდოლოგიით.
პირველი წლის სარეაბილიტაციო სამუშაოების ჩასატარებლად, ტენდერის ფარგლებში შეირჩა ხუთი ქართული სამშენებლო კომპანია, რომლებმაც 500-მდე ადამიანი დაასაქმეს.
ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მეორე კომპაქტის ზოგადი განათლების პროექტს ახორციელებს ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველო განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან და სსიპ საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოსთან თანამშრომლობით.

USA Government donated 54$ million for the rehabilitation of schools
From the 2015, in purpose to improve the educational appliances, Millennium Challenge Fund started the rehabilitation of public schools in the regions of Georgia. First rehabilitation season comprises schools from the regions of Mtskheta-Mtianeti,  Kartli and Samtskhe-Javakheti. For the next 4 years they plan to rehabilitate 100 schools in the regions of Georgia. The project is implemented by the financial aid of USA Millennium Challenge Corporation, with the close collaboration of Ministry of Science and Education of Georgia. The overall budget of school rehabilitation is 54$ million. After this project the school appliances will be improves for the 37 000 beneficiary.
The project of improvement school environment, fulfilled by the fund, comprises the complete rehabilitation teaching base of public schools. It also  ensures  the reconstruction of communication systems of schools and supplying schools with needed laboratories. The selection of  schools are made by the American organisation, which is hired by the Millennium Challenge Corporation of USA.  The selection is occurred on the base of pre-established priority methodology.
Within the tender, 5 Georgian construction company ware selected , which employed 500 persons.
Millennium Challenge Fund is accomplishes the project of  general education within the Millennium Challenge Corporation, with the close collaboration of Ministry of Science and Education of Georgia and Agency of infrastructure development.