კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი მეცნიერების ხელშეწყობისთვის
ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკის მოწვევით, თბილისში იტალიური კომპანია CINECA-ს სპეციალისტები იმყოფებიან. საინფორმაციო პორტალის სისტემის შემქმნელი მეცნიერები საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილეს გიორგი შარვაშიძეს შეხვდნენ.
საინფორმაციო პორტალი მოიცავს მეცნიერთა რეესტრს, მათ „პროფილებს“ უნივერსიტეტების და ინსტიტუტების სიებს, პროექტებს, გრანტებს, სამეცნიერო შრომების ელექტრონულ რეპოზიტარიუმს (არქივს) და სხვა. საქართველოს სამეცნიერო ბიბლიოთეკის სერვერზე ეს სისტემა უკვე დაინსტალირებულია და ნიმუშისათვის დაწყებულია ქართველი მეცნიერების მონაცემების შეყვანა. სისტემაში ქართველ მეცნიერთა შესახებ სრულყოფილი ინფორმაცია იქნება თავმოყრილი, რაც ხელს შეუწყობს მათი ხილვადობის გაზრდას უცხოელი პარტნიორებისათვის.
იტალიელი სპეციალისტების მასპინძლობის მიზანია დაზუსტდეს მათთან აღნიშნული სისტემის განვითარებისა და მართვის ზოგიერთი დეტალი. ასევე შეთანხმებულ იქნას ამ პროგრამის საქართველოში სრულფასოვნად ასამოქმედებლად თანამშრომლობის დეტალები. 2016 წელს იგეგმება, რომ სისტემას ანტიპლაგიატის დეტექტირების პროგრამაც გადაებას.
Cineca იტალიური კონსორციუმია. მას ხელმძღვანელობს დირექტორთა საბჭო, რომელიც შედგება წევრი უნივერსიტეტების რექტორებისა ან მათი მოადგილეების, ეროვნული კვლევითი საბჭო (CNR ) და განათლების, უნივერსიტეტებისა და კვლევების სამინისტროს (MIUR) წარმომადგენლებისაგან.
Cineca-ს ფუნქციაა კვლევითი საქმიანობისა და სამეცნიერო საზოგადოების მხარდაჭერა სუპერ-კომპიუტერებისა და კომპიუტერული პროგრამების მეშვეობით. დღეს Cineca მაღალი ტექნოლოგიების ხიდია იტალიის აკადემიურ საზოგადოებას, მკვლევართა, მსოფლიოს სამრეწველო და საჯარო ორგანიზაციებს შორის.

Another important step for the Promotion of Science
Information portal is consisted of scientists’ register, their ‘’profiles’’, lists of universities, projects, grants, electronic archives of scientific works and more. This system has already been installed on the library server and started inputting the data of the scientists as a sample. A complete information about Georgian scientists will be placed on the system, which will promote to increase visibility for their foreign partners.
The main purpose of Italian specialists’ visit is to specify some details concerning the development and management of the mentioned system, as well as to co-operate details about complete implementation of it in Georgia. In 2016, it is planned to implement anti plagiarism program on this system.
CINECA is Italian consortium. It is governed by a Board of Directors, which consists of member university rectors or their deputies, National Research Council (CNR) and education, university and Research Ministry (MIUR) representatives.
CENECA’s function is to support research activities and the scientific community through super-computers and computer programs. Today, CINECA is a bridge of high technologies among the academic community, researchers, industrial and public organizations worldwide.