საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში სტაჟირების მიზანს წარმოადგენს მაღალკვალიფიციური კადრების მომზადება, მათი პროფესიული განვითარება და პრაქტიკული უნარ-ჩვევების გამომუშავებაში ხელშეწყობა. სამინისტროს სტაჟირების პროცესის წარმატებულად ორგანიზების ხანგრძლივი გამოცდილება აქვს, რასაც სტაჟირების შედეგებიც ადასტურებს (იხ. სტატისტიკური მონაცემები).
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში სტაჟიორად პირი მიიღება სსიპ − საჯარო სამსახურის ბიუროს მიერ ადმინისტრირებულ ვებგვერდზე (stajireba.gov.ge) განთავსებულ ვაკანსიაზე განაცხადის რეგისტრაციის მეშვეობით.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ გამოცხადებული კონკურსების შესახებ ინფორმაცია იხილეთ სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზე: - www.mes.gov.ge.

The Ministry of Education and Science aims at training highly qualified staff, in conjunction with enhancing their professional development and promoting practical skills as well. The Ministry has a successful history of internships, which is confirmed by the sheer results of these internships at our organization (see Statistics).
The Ministry of Education and Science accepts an individual as its intern through an application which is submitted online on (stajireba.gov.ge) administered by the Civil Service Bureau. For any additional information regarding the competition please visit the official Ministry website – www.mes.gov.ge
Launch your career at the Ministry of Education and Science of Georgia!
Presenting the number of structural units according to the interns at the Ministry of Education and Science.