2016 წელს ინკლუზიურ პროფესიულ განათლებაში დაგეგმილი ინიციატივები
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დონორებსა და ინკლუზიური პროფესიული განათლების სფეროში მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციებს შეხვდა. შეხვედრის მიზანს წარმოადგენდა ინკლუზიური პროფესიული განათლების სფეროში 2016 წლისათვის დაგეგმილი სტრატეგიული მიმართულებების გაცნობა.
2013 წლიდან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინიტრომ ნორვეგიის განათლებისა და კვლევის სამინისტროს ფინანსური და მეთოდოლოგიური მხარდაჭერით, პროფესიული განათლების სისტემაში ინკლუზიური განათლების დანერგვა დაიწყო. პროცესი პროფესიული განათლების სისტემაში მიმდინარე რეფორმის პარალელურად ხორციელდება, რათა უზრუნველყოს პროფესიული განათლების ხელმისაწვდომობა სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე (სსსმ) პირებისთვის. აღნიშნული ინიციატივით, სამინისტრო ეხმიანება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე (შშმ) პირთა უფლებების კონვენციას და უზრუნველყოფს შშმ პირთა კონვენციით განსაზღვრული ფუნდამენტური უფლებების დაცვას.
დონორებთან შეხვედრისას განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა ყველა მნიშვნელოვან ინციატივაზე რომელიც ინკლუზიური პროფესიული განათლების სფეროში 2016 წელს იგეგმება. კერძოდ:
ინკლუზიური პროფესიული განათლების ხარისხის გაუმჯობესება, რაც გულისხმობს პროფესიული სასწავლებლების შესაბამისი ადამიანური და მატერიალური რესურსით უზრუნველყოფას, მასწავლებლების კომპეტენციის გაძლიერებასა და ინდივიდუალური სწავლების მეთოდოლოგიის გაძლიერებას.
ტექნოლოგიური საშუალებების დანერგვა სასწავლო პროცესში. განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო უზრუნველყოფს სსსმ პირებს აუცილებელი საგანმანათლებლო ტექნოლოგიური საშუალებებით პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში. 2016 წელს ასევე იგეგმება აუდიო სახელმძღვანელოების მომზადება, რომელიც გადაეცემათ მხედველობის დარღვევის მქონე სტუდენტებს.
მეწამეობის კომპონენტის განვითარება. სამინისტროსთვის ასევე პრიორიტეტს წარმოადგენს მეწარმეობის საკითხების გააქტიურება. რისთვისაც იგეგმება სკოლის საფეხურზე მეწარმეობის სწავლების ეფექტური წარმართვისათვის გზამკვლევის მომზადება, ხოლო პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებებში მეწარმეობის საკითხების ინიცირება პრაქტიკული პროექტების დაფინანსების გზით.
წინა პროფესიული უნარების განვითარების სერვისის დანერგვის ხელშეწყობა - სამინისტროს მიერ მნიშვნელოვან კომპონენტად განისაზღვრა სსსმ პირებისათვის წინა პროფესიული უნარების განვითარება, რაც გულისხმობს პრაქტიკული აქტივობებში ჩართულობით წერა - კითხვის, არითმეტიკის, დროის მართვის და სხვა საჭირო უნარების განვითარებას. მიმდინარე წელს აღნიშნული სერვისის პილოტირება განხორციელდება.
მხარდაჭერით დასაქმების კომპონენტის განვითარება. უწყებათაშორისი თანამშრომლობის გზით შესაძლებელია შშმ და სსსმ პირთა დასაქმების უზრუნველყოფა. განათლების სამინიტროს ინიციატივითა და ნორვეგიის განათლებისა და კვლევის სამინიტროს ჩართულობით, მიმდინარეობს მოლაპარაკება შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინიტროსა და სოციალური მომსახურების სააგენტოსთან შშმ და სსსმ პირთა დასაქმების სხვადასხვა სერვისების შექმნისა და პილოტირების თაობაზე. სწორედ ამ თანამშრომლობის შედეგია, რომ 2016 წელს 11 ადამიანი ჩაერთვება აღნიშნული სერვისის მიწოდებაში - 1 მხარდაჭერითი დასაქმების კოორდინატორი და 10 მხარდაჭერითი დასაქმების კონსულტანტი.
2016 წელს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ერთ-ერთ პრიორიტეტად რჩება კვლევების განხორციელება ინკლუზიური პროფესიული განათლების მიმართულებით და პროცესის მონიტორინგის მექანიზმის დანერგვა, რომელიც განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის მთავარ კომპონენტებს წარმოადგენს.

Planned initiatives in the 2016 inclusive vocational education
Since 2013, under the guidance and financial support of the Norwegian Ministry of Education and Research, the process of implementing vocational education has started in the Georgian educational system. The process is carried out in parallel with the vocational education reform to ensure the access to the vocational training for the individuals with the special educational needs (SEN). In this regard, the Ministry of Education and Science of Georgia responds to the Convention on the Rights of Persons with Disabilities and vows to provide and protect the fundamental human rights.
During the meeting with the donors, an emphasis was put on all the important initiatives which are planned to be executed in the inclusive vocational education by 2016. In particular:
The quality improvement of the inclusive vocational education, which implies the provision of appropriate human and material resources, in conjunction with enhancing the teachers’ competence in terms of their teaching methodology and individual empowerment.
The introduction of technology to enhance the learning process. The Ministry of Education and Science provides the brand new educational technology, necessary for the individuals with special needs. Also, in 2016, the audio manuals will be given to the students with visual impairment.
The development of Entrepreneurship. It is one of the main priorities for the Ministry to activate and promote the entrepreneurship. In this regard, the schools are planned to have a teaching guide, whereas the vocational education institutions will initiate internships and other various practical projects with a solid funding.
An important component is the developing of certain skills amongst the individuals with special educational needs, which includes writing, reading, teaching of basic arithmetic, time management and other skills. This year, the entire service will be piloted.
The development of support employment component. It is necessary to ensure the employment for the persons with disabilities and special needs through interagency cooperation. Furthermore, the Ministry of Education and Science of Georgia and the Norwegian Ministry of Education and Research are having joint negotiations with the Ministry of Labor, Health and Social Affairs to start a pilot system of employment through various services for the persons with disabilities and special educational skills. As a result of this cooperation, in 2016, 11 people will be involved in this service provision, 1 supportive employment coordinator and 10 supportive employment consultant.
In 2016, one of the main priorities for the Ministry of Education and Science of Georgia is the implementation of inclusive education and the introduction of a monitoring mechanism to ensure quality of the main components.