თანამშრომლობა მოზარდებისა და ახალგაზრდების ჯანმრთელობის გასაუმჯობესებლად
სკოლის ექიმებმა მოზარდებისა და ახალგაზრდების ჯანსაღი ცხოვრების წესის ხელშეწყობის საკითხებში სასწავლო კურსი გაიარეს. დღეს მათ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა, დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის გენერალურმა დირექტორმა ამირან გამყრელიძემ და გაეროს მოსახლეობის ფონდის საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელმა ლელა ბაქრაძემ შესაბამისი სერტიფიკატები საზეიმო ვითარებაში  გადასცეს.
სკოლის ექიმთა ცოდნისა და უნარ-ჩვევების გაძლიერება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრისა და გაეროს მოსახლეობის ფონდის თანამშრომლობის ერთ-ერთი პრიორიტეტია.
ექიმთა გადამზადება ლოზანას უნივერსიტეტის უწყვეტი განათლების სამსახურთან (EuTEACH) არსებული პარტნიორობით ხორციელდება. პარტნიორობის ფარგლებში, სკოლის ექიმთათვის შეიქმნა სასწავლო მოდული და მომზადდა 20 ტრენერი, რომლებიც ეტაპობრივად გადასცემენ ამ ცოდნას განათლების სისტემაში  მომქმედ სკოლის ექიმებს. ამ დროისათვის უკვე 63-მა სკოლის ექიმმა გაიარა აღნიშნული სასწავლო კურსი.
მომდევნო ეტაპზე დაგეგმილია დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის მიერ სასწავლო მოდულის ექიმთა უწყვეტი განათლების სისტემაში ინტეგრირება.
აღნიშნული ინიციატივა სკოლის ექიმთა პროფესიულ განვითარებას და სკოლის ჯანდაცვის სისტემის ეფექტიანობის გაძლიერებას შეუწყობს ხელს, რაც დადებითად აისახება მოზარდების და ახალგაზრდების ჯანმრთელობაზე.

Cooperation to improve the health of adolescents and the youth
To strengthen the knowledge of school doctors and enhance their skills is one of the priorities for the Ministry of Education and Science, as well as for the National Center for Disease Control and Public Health.
The doctors’ training is being conducted in Lausanne University, with the partnership of Continuing Education Service (EuTEACH). Within the cooperation framework, a training module was set up for the doctors, and 20 trainers were chosen, who will step by step, transfer this knowledge to the existing school doctors in the education system. By this time, there has already been 63 school doctors who passed the above mentioned course.
The next stage is planned for Disease Control and Prevention National Center in order to integrate them into the module of constant education system.
This initiative will enhance the effectiveness of school healthcare, which will reflect positively on the general health of teenagers and adolescents.