საჯარო ლექცია ევროპული კვლევების საბჭოს (ERC) ფარგლებში არსებულ დაფინანსებაზე
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ორგანიზებით, ევროპული კვლევების საბჭოს (ERC) ვიცე-პრეზიდენტის, პროფ. მარტ საარმას საჯარო ლექცია/პრეზენტაცია გაიმართა თემაზე - დაფინანსების შესაძლებლობები ევროპის კვლევების საბჭოს (ERC) ფარგლებში: მოწინავე მეცნიერთა მხარდაჭერა ევროპის მასშტაბით (ERC Funding Opportunities: Supporting excellent researchers all over Europe).
ჰელსინკის უნივერსიტეტის ბიოტექნოლოგიის ინსტიტუტის მოლეკულური ნეირომეცნიერებების ლაბორატორიის დირექტორმა, პროფესორმა მარტ საარმა, რომელიც ასევე, არის შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის საერთაშორისო სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი, ქართველ მეცნიერებს სრული ინფორმაცია მიაწოდა ევროპული კვლევების ფონდის მუშაობაზე და ის რეკომანდაციები მისცა მეცნიერებს, რაც მათ გრანტების მოპოვებაში დაეხმარებათ.
როგორც ცნობილია, დასრულდა მოლაპარაკებები საქართველოსა და ბრიუსელს შორის საქართველოს ჩართულობის თაობაზე ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის უმსხვილეს პროგრამაში “ჰორიზონტი 2020”, რომლის ბიუჯეტი დაახლოებით 80 მილიარდი ევროა და ეს თანხა 7 წლის მანძილზე (2014-2020) გრანტების სახით მოხმარდება სამეცნიერო თუ კვლევით აღმოჩენებს, გამოგონებებს, ინოვაციებსა თუ საუკეთესო იდეებს. პროგრამის მისიაა ხელი შეუწყოს მოწინავე მეცნიერებას, უპასუხოს საზოგადოებრივ და ინდუსტრიულ გამოწვევებს. “ჰორიზონტი 2020”-ის წევრობა ქართველ მეცნიერებს საშუალებას მისცემს ისარგებლონ როგორც ევროპული კვლევების ფონდით ისე, მსოფლიოში ცნობილი სხვა მაღალბიუჯეტიანია ფონდების დაფინანსებით.

Public Lecture of the European Research Council (ERC) within the context of existing funding
Owing to the initiative of Shota Rustaveli National Science Foundation and the European Research Council (ERC), there was a public lecture/presentation by the Vice President – Dr. Mart Saar regarding the science funding opportunities of the ERC: supporting excellent researchers/scientists all over Europe.
The director of the Institute of Molecular Biotechnology laboratory of Neurosciences  at the University of Helsinki – Dr. Mart Saar, who also appears to be the board member of Shota Rustaveli National Science Foundation, provided all the necessary information regarding the ERC’s work and gave some recommendations to the scientists, which will help them to obtain more grants in the future.
As is known, the negotiations between Georgia and Brussels on the involvement of the EU's research and innovation of the largest program in the "Horizon 2020" has ended, - which has a budget of about 80 billion euros, and the total amount is given in form of grants for various scientific research discoveries, inventions and ideas during the period of seven years (2014-2020). The programs mission is to promote advanced science and respond to social and industrial challenges. The membership of Horizon 2020, will give the opportunity to the Georgian scientists to use the European research funds, as well as other huge world-known funds for grants.