ხარისხის სამსახური გერმანულ გამოცდილებას იზიარებს
საქართველოში სამუშაო ვიზიტით გერმანიის აკრედიტაციის საბჭოს თავმჯდომარე პროფესორი რაინჰოლდ რ. გრიმი იმყოფება. პროფესორმა განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს განათლების ხარისხის განვითრების ეროვნულ ცენტრში რამდენიმე შეხვედრა გამართა და იმ პერსპექტივებსა და სიახლეებზე ისაუბრა, რასაც გერმანიის აკრედიტაციის ახალი მოდელი ითავლისწინებს. ქართველი კოლეგებისთვის გერმანული გამოცდილების გაზიარება  განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, ვინაიდან ანალოგიური ცვლილებები იგეგმება ქართულ მოდელშიც.
შეხვედრების ფარგლებში, პროფესორმა გრიმმა ისაუბრა გერმანიაში ხარისხის უზრუნველყოფის შიდა და გარე მექანიზმების, ინსტიტუციური და პროგრამული აკრედიტაციის სტანდარტებისა და პროცედურების შესახებ. მან ქართველ კოლეგებს გააცნო სადოქტორო, რეგულირებად და ერთობლივ პროგრამებთან დაკავშირებით არსებული მოთხოვნები. ასევე აკრედიტაციის სახეები (პირობითი აკრედიტაცია) და მისი მომდევნო პროცედურები. პროფესორმა გრიმმა ასევე ისაუბრა აკრედიტაციის ექსპერტების დანიშვნის პროცედურების, ექსპერტთა ტრენინგებისა და საერთაშორისო ექსპერტების ჩართულობის მნიშვნელობის შესახებ.
ბოლო სამუშაო შეხვედრაზე გერმანიის აკრედიტაციის საბჭოს თავმჯდომარემ წარმოადგინა ინფორმაცია გერმანიის აკრედიტაციის საბჭოს სტრუქტურისა და ფუნქციების, ასევე, შიდა რეგულაციებისა და წევრების პასუხისმგებლობის შესახებ.
პროფესორმა ასევე მიმოიხილა აკრედიტაციის იერარქია (უნივერსიტეტები, ეროვნული სააგენტოები, ENQA).
გერმანელ ექსპერტთან სამუშაო შეხვედრები Erasmus Plus-ის საქართველოს ეროვნული ოფისის მხარდაჭერით ჩატარდა.

The quality of service is sharing the German experience
Dr. Reinhold R. Graeme – the Chairman of the German Accreditation Council is having a business meeting in Georgia. Dr. Graeme was invited at the Ministry of Education and Science of Georgia for the Quality Development Center, where the sides discussed the innovative ideas and the new models that are currently implemented in German accreditation system. Georgian counterparts, are sharing the German experience, which is crucially important, as similar changes are bound to happen in the Georgian model.
During the meetings, Prof. Graeme talked about the internal and external quality assurance mechanisms in Germany, institutional and program accreditation standards and procedures. He introduced the PhD, and joint programs with the regulatory requirements. In addition, accreditation also faces (conditional accreditation) and its subsequent procedures. Prof. Graeme talked about the accreditation procedures for the appointment of experts, training of experts and the importance of integrating the international experts with their experience into the system.
During the last working meeting, the Chairman of the German Accreditation Council talked about the German Accreditation structure and their functions, as well as internal regulations and responsibilities of its members. Dr. Graeme, also reviewed the accreditation hierarchy in Georgia (universities, national agencies, ENQA).