ევროკომისია მხარს უჭერს საქართველოში პროფესიული განათლების განვითარებას
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა ევროკომისიის ევროპული სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების მოლაპარაკებების დირექტორატის წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გამართა.
შეხვედრის მიზანს წარმოადგენდა ევროკავშირის მიერ 2017-2020 წლებისთვის ევროპის სამეზობლო პოლიტიკის ახალი დოკუმენტის პრიორიტეტების განსაზღვრასთან დაკავშირებით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან კონსულტაციების გამართვა.
ზემოაღნიშნული დოკუმენტის შემუშავების პროცესთან დაკავშირებით, ევროპულმა მხარემ აღნიშნა, რომ დოკუმენტში, სხვა საკითხებთან ერთად, აქცენტი გაკეთდება ახალგაზრდების დასაქმების პერპსექტივების გაზრდაზე განათლების გზით, რაც მნიშვნელოვანია ევროკავშირის სამეზობლო ქვეყნებში სტაბილიზაციისათვის.
შეხვედრაზე ქეთევან ნატრიაშვილმა ევროპელ კოლეგებს ამომწურავი ინფორმაცია მიაწოდა როგორც საქართველოში განათლებისა და მეცნიერების კუთხით მიმდინარე რეფორმებთან დაკავშირებით, ისე ევროკავშირის სხვადასხვა პროგრამაში საქართველოს მონაწილეობის თაობაზე. შეხვედრაზე აქცენტი გაკეთდა ამ პროცესში ევროკავშირის მხარდაჭერის მნიშვნელობასა და განსაკუთრებულ როლზე.
შეხვედრაზე მხარეებმა ისაუბრეს ევროკავშირსა და საქართველოს შორის, განათლებისა და მეცნიერების კუთხით, თანამშრომლობის გაღრმავების მნიშვნელობაზე, რაც ქვეყნაში კვლევებისა და ინოვაციების განვითარებას, შრომის ბაზრის მოთხოვნების შესაბამისად ახალგაზრდა კადრების პროფესიულ მომზადებას, მათი სამუშაო უნარებისა და კომპეტენციების გაზრდას უზრუნველყოფს.
შეხვედრაზე მხარეები შეთანხმდნენ, რომ ევროპის სამეზობლო პოლიტიკის ახალი დოკუმენტის შემუშავებასთან დაკავშირებული კონსულტაციები განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან 2016 წლის განმავლობაში ინტენსიურად გაგრძელდება, რაც ხელს შეუწყობს ახალი თანამშრომლობის პრიორიტეტების ერთობლივად განსაზღვრას.

The European Commission supports the development of vocational education in Georgia
First Deputy Minister of Education and Science -  Ketevan Natriashvili held a working meeting with the representatives of the directorate of the European Commission for the neighborhood policy and enlargement negotiations.
The aim of the EU’s European neighborhood policy for the years of 2017-2020 is to conduct a priorities meeting with the Ministry of Education and Science, in conjunction with having a consulting meeting in regards to the development of education and vocational practices in the country.
To accomplish the drafting process of the EU delegation, the document noted that among other things, the focus will be on the youth employment and its stabilization, which is important for the EU neighboring countries.
Ketevan Natriashvili address the European colleagues with the detailed information regarding the education and science reform in Georgia as well as the EU cooperation programs with the participation of Georgia. The meeting focused on the EU to support the above-mentioned processes.
The two sides discussed the enhancement of co-operation, within Georgia’s research and innovation, thus creating the prospects of development in the labor market.