საერთაშორისო მართლწერის კონკურსი (NESC - GE)
ამერიკის შეერთებული შტატების სამთავრობო ორგანიზაცია ,,მშვიდობის კორპუსისა“ და საქართველოში აშშ-ს საელჩოს ორგანიზებით, საქართველოს სკოლების მოსწავლეებისთვის ინგლისური ენის მართლწერის ეროვნული კონკურსი (NESC - GE)  ჩატარდა. დღეს, კონკურსის დასკვნითი ღონისძიება  გაიმართა.
NESC­-GE არის ეროვნული კონკურსი, რომელიც ყოველწლიურად 8-12 კლასის მოსწავლეებისთვის იმართება, რათა საკუთარი თავი გამოსცადონ ინგლისური სიტყვების მართლწერაში. რეგიონულ ტურებში შერჩეულმა მონაწილეებმა იბრძოლეს ეროვნული დამმარცვლელის ტიტულის მოსაპოვებლად. ეს პროექტი ეხმარება ქართველ მოსწავლეებსა და მასწავლებლებს, გაიუმჯობესონ ინგლისური ენის მართლწერის უნარ-ჩვევები, ღირსეულად წარმოადგინონ თავიანთი სკოლა და თემი.
ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩმა,  იან კელიმ გახსნა კონკურსი და მიულოცა ფინალისტ მოსწავლეებს: ,,ჩვენ ყველა ვამაყობთ თქვენი მიღწევებით. თქვენი ბეჯითი შრომა, დაჟინება და სულის სიმტკიცე მაგალითად შეიძლება გამოგვადგეს ყველა ჩვენგანს. არ აქვს მნიშვნელობა რა შედეგით დამთავრდება დღევანდელი დღე - იცოდეთ, რომ ჩემთვის ყველა გამარჯვებული ხართ!“
საქართველოს განათლებისა და მაცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა განსაკუთრებით გაუსვა ხაზი საქართველოში „მშვიდობის კორპუსის“ მოხალისეების მუშაობას და აგრეთვე შეაქო ქართველი მოსწავლეები: ,,თქვენი მონდომება, შეისწავლოთ ინგლისური ენა, არის მნიშვნელოვანი  ქვაკუთხედი საქართველოში ცოდნაზე დაფუძნებული საზოგადოების ფორმირების პროცესში“.
ღონისძიებას ასევე დაესწრო საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა მინისტრის მოადგილე რევაზ ჯაველიძე. ღონისძიება მხატვრულად გააფორმა საქართველოს ეტლით მოსარგებლეთა სპორტული ცეკვის ეროვნულმა ფედერაციამ (სემსცეფი). კონკურსი დაგვირგვინდება ოფიციალურ მიღებაზე აშშ-ის ელჩის რეზიდენციაში 27 მარტს, სადაც ბატონი კელი პრიზებით დააჯილდოვებს პირველი, მეორე და მესამე ადგილების მფლობელებს.

International Spelling Competition (NESC - GE)
With the organization and support of Peace Corps – US governmental organization in cooperation with the US embassy in Georgia, a National Competition of English spelling (NESC – GE) was conducted. Today the final event of the competition was held.
NESC-GE is a national competition, which is held annually for the students of 8-12 grade to test themselves in the spelling of English words. This project helps the students and teachers, to improve their English language skills in spelling.
US Ambassador Ian Kelly congratulated the contest finalists and addressed them with the ceremonial speech – “we are proud of your accomplishments. Your hard work, prestinence, and fortitude should be an example to all of us. You are all winners in this competition!”.
Deputy Minister of Education and Science – Ms. Lia Gigauri emphasized the important of Peace Corps in Georgia and praised the students for their effort to enhance their English language, therefore ameliorating the language situation amongst the Georgian society.
The event was also attended by Minister of Sport and Youth Affairs of Georgia – Mr. Revaz Javelidze. The official competition closing ceremony will be held at the US ambassador’s residence on March 27, where Mr. Kelly will give the prizes to the corresponding first, second and third place winners.