მინისტრი ინფრასტრუქტურულ პროექტებს ეცნობა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე სოფელ ოკამის საჯარო სკოლაში ათასწლეულის გამოწვევის კომპაქტის ფარგლებში მიმდინარე სარეაბილიტაციო სამუშაოებს გაეცნო და სკოლის მასწავლებლებსა და მოსწავლეებს შეხვდა.
2015 წელს, სასწავლო გარემოს გაუმჯობესების მიზნით, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდმა საქართველოს რეგიონებში საჯარო სკოლების სრული რეაბილიტაციის პროცესი დაიწყო. პირველი სარეაბილიტაციო სეზონი მცხეთა–მთიანეთის, შიდა ქართლის და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონებში 30-მდე საჯარო სკოლას მოიცავს. მათ რიცხვშია 600 მოსწავლეზე გათვლილი კასპის რაიონის სოფელ ოკამის საჯარო სკოლაც, რომელიც რეაბილიტაციის შემდეგ ყველა თანამედროვე სტანდარტს დააკმაყოფილებს. ამჟამად სკოლაში 400-მდე მოსწავლე ირიცხება, მაგრამ რეაბილიტაციის შემდეგ, სკოლის დირექცია დარწმუნებულია მოსწავლეთა რაოდენობა მკვეთრად გაიზრდება. სკოლას სამი წელია სასკოლო ავტობუსიც ემსახურება.
ათასწლეულის კომპაქტის ფარგლებში, მომავალი ოთხი წლის მანძილზე საქართველოს რეგიონებში 100–მდე საჯარო სკოლის რეაბილიტაცია იგეგმება.  ეს იმ სოფლების სკოლებია, სადაც კონტიგენტი დიდია და სკოლები გადაუდებელ რეაბილიტაციას საჭიოროებენ.
საჯარო სკოლების რეაბილიტაციის პროექტის სრული ბიუჯეტია 54 მლნ აშშ დოლარი. პროექტის შედეგად, 41 ათასზე მეტი ბენეფიციარისთვის გაუმჯობესდება სასწავლო გარემო და სწავლის ხელმისაწვდომობა.

The Minister is getting acquinted with the infrastructural projects
The Ministry of Education and Science – Ms.  Tamar Sanikidze got acquinted and inspected the renovation process for the Okami Public School, which is funded and supported by the Millenium Challenge Compact.
In order to improve the learning environment, in 2015, the MCC started the rehabilitation process of the public schools including Mtskheta-Mtianeti, Shida Kartli, and Samtskhe-Javakheti, which sums up to more than 30 public schools. In the renovated public school of Okami, almost 600 students will learn and work in the modern environment. As of this point, the school has 400 students, but after the renovation process, the school administration believes that the number of students will increase dramatically.
Millennium Challenge Compact within the next four years plans to renovate 100 public school in various regions. Public school rehabilitation project totals a budget of 54 million US dollars. As a result, more than 41 thousand beneficiaries will improve the learning environment and gain access to learning and quality education.