რეგულაციები პროფესიული განათლების მასწავლებელთა განვითარებისთვის
პროფესიული განათლების ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინიტრო პარტნიორ ორგანიზაციებთან და დაინტერესებულ მხარეებთან ერთად, პროფესიული განათლების მასწავლებელთა მომზადებისა და პროფესიული განვითარების რეგულირების დოკუმენტზე მუშაობს. ამ პროცესში სამინისტროს დახმარებას ევროკავშირის პროექტი და გაეროს განვითარების პროგრამა უწევს.
პროფესიული მასწავლებლის განვითარების, კარიერული წინსვლის, პროფესიული საკვალიფიკაციო მოთხოვნების წესისა და ანაზღაურების მარეგულირებელი დოკუმენტის მიხედვით, პროფესიული განათლების მასწავლებელთათვის შესაძლებელი იქნება პედაგოგიური კურსის გავლა და შესაბამისად, მასწავლებელთა პედაგოგიური უნარების გაძლიერება. ასევე, მასწავლებლებისათვის პროფესიული განვითარების ღონისძიებების დაგეგვმა და განხორციელება. რეგულირების დოკუმენტს თან ახლავს რამოდენომე მნიშვნელოვანი ბრძანება, მათ შორის პროფესიული განათლების მასწავლებელთა ანაზღაურების წესი. იმისათვის, რომ პროფესიული განათლების მასწავლებელთა განვითარება დაკავშირებული იყოს მათ კარიერულ წინსვლასთან და ანაზღაურების გაუმჯობესებასთან, დოკუმენტზე მუშაობენ როგორც სასწავლებლების წარმომადგენლები, ასევე პროფკავშირებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წევრები.
პროექტის განხილვისას გათვალსიწნებული იქნა, როგორც საერთაშორისო სტანდარტები ასევე, ადგილობრივი გამოციდილება. დოკუმენტის მოქნილობისათვის და პრაქტიკაში წარმატებით დასანერგად, მნიშვნელოვანია, რომ გათავლსიწნებული იქნას ყველა შესაძლებლობა და რისკი, რომელიც პროექტის წარმატებით დანერგვისთვის იქნება საჭირო. მასწავლებელთა მაღალი კვალიფიკაცია პირდაპირკავშირშია პროფესიული განათლების ხარისხთან, სტუდენტთა მოტივაციასთან და მათ შემდგომ წარმატებასთან შრომის ბაზარზე.

Regulations for the development of vocational education teachers
In order to improve the quality of the vocational teachers, the Ministry of Education and Science, together with partner organizations and stakeholders, is working on the regulatory documents which implies the quality training and professional development for the teachers. The process receives help from the United Nations Development Program (UNDP).
According to the teacher professional development, career advancement, professional qualification requirements and procedures for reimbursement, the training and/or the retraining of the teachers will be possible, therefore, enhancing the teaching skills of the teachers. The regulation is accompanied by the significant command, including the introduction of the teacher’s pay regulations. There are various of trade unions, international organizations and NGO’s working on the document, to ensure the best working documents suitable for all the educational institutions in compliance with the modern standards.
In order to ensure the flexibility and the successful introducation of the regulations, it is important to assess all the available risk factors. Qualified teachers are the direct link to a successful and quality education, as well as the students’ motivation and therefore a successful labor market.