ინოვაციური პროექტი მასწავლებლობის მსურველებისთვის
უმაღლესი განათლების მქონე პედაგოგობის მსურველებს სახელმწიფო აძლევს უნიკალურ შესაძლებლობას გაიაროს შესაბამისი პროგრამა და სკოლაში მასწავლებლად მუშაობის დაწყების შემთხვევაში, უფროსი მასწავლებლის სტატუსი მიენიჭოს. სახელმწიფოს მიზნია როგორც თანამედროვე მოთხოვნების შესაბამისი საუკეთესო პედაგოგების მოზიდვა, ამასთანავე, კვალიფიციური მასწავლებლების დეფიციტის აღმოფხვრა განსაკუთრებით რეგიონებში.
მასწავლებლობის უფლების მოპოვება შეუძლია ბაკალავრის, მაგისტრის და მაგისტრთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე პირებს, რომლებსაც მოეთხოვებათ უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ განხორციელებული მასწავლებილის მომზადების აკრედიტებული საგანმანათლებლო პროგრამის წარმატებით გავლა. მომავალი მასწავლებლებისთვის, ამ ეტაპზე უკვე აკრედიტებულია 12 უნივერსიტეტის პროგრამა, რომლებიც ახალი სასწავლო წლიდან მასწავლებლობის მსურველებს მიიღებენ.
პროგრამაზე ჩარიცხვის წინაპირობაა მსურველის მხრიდან შესაბამისი საგნის გამოცდის ჩაბარება, რომელსაც შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი ახორციელებს. საგნის გამოცდის ჩასაბარებლად, მათ რეგისტრაცია უნდა გაიარონ ელექტრონულად ვებგვერდებზე: www.naec.gov.ge და online.naec.ge . პარალელურად, რეგისტრაციის გავლა მოეთხოვებათ საგანმანათლებლო რესურსცენტრებში 12 აპრილის ჩათვლით (საჭირო დოკუმენტაცია 1.პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი; 2.განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტის კანონმდებლობით დადგენილი წესით დამოწმებული ასლი).
დაფინანსება განხორციელდება სახელმწიფოს მიერ გამოცხადებული ქვოტების შესაბამისად. მასწავლებლის მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამის წარმატებით დასრულების შემდეგ, სტუდენტზე გაიცემა შესაბამისი სერტიფიკაცი, რომელიც ადასტურებს მის სამასწავლებლო კვალიფიკაციას და აძლევს მასწავლებლობის უფლებას. სკოლაში მუშაობის დაწყების შემთხვევაში, კურსდამთავრებული უფროსი მასწავლებელი ხდება.

Innovative project for future teachers
Teachers with the higher education have a unique opportunity to undergo a special program and upon starting a job as a teacher in any given school, be given the head teacher's status. The goal of the State is to attract the best, motivated and enthustiastic teachers and at the same time to abolish the problem of non-qualified teachers in the regions of Georgia.
Any given person with the Bachelor’s, Master’s or any Master’s equavialent degree may obtain the right to become a teacher, but are required to complete the special teacher accredited training program implemented by the higher education institution. Future teachers, at this stage of the program has been accredited by the University of 12, who are interested in teaching in the next academic year.
A prerequisite for the applicants’ admission is the clearance in examination for the corresponding subject, assessed by the National Assessment and Examination Center. To pass the subject exam, all applicants must be registered electronically on the following websites: www.naec.gov.ge and online.naec.ge. At the same time, the registration is also required to at the educational resource center up to April 13 with the necessary documentation: (1.ID copy; 2. A copy of government- certified education certificate).
Financial support will be declared by the government in accordance with the quota. Upon the successful completion of the Teacher Training Program, the student is issued with the certificate, confirming the teachers' qualifications and the right to teach.